50-lecie Rodzinnego Ogrodu Działkowego MAZUR

Rodzinny Ogród Działkowy „Mazur” został założony w 1962 roku pod patronatem ówczesnej Szkoły Oficerskiej MO w Szczytnie. Teren, na którym utworzono Pracowniczy Ogród Działkowy zajmuje około 6 ha zaniedbanych nieużytków rolnych i bagiennych położonych na skraju niezabudownej północnej części miasta. Stanowią ją grunty klasy V i VI i zaledwie 0,18 ha klasy IV B. Cały ogród podzielony jest na 126 działek, które użytkuje 125 działkowców. Spośród pierwszych działkowców tworzących historię tego ogrodu i nadal użytkujących swoje działki pozostała ich już garstka. Są to: Helena Kowalska, Ewa i Stanisław Czerwowie, Irena Kulikowska, Halina Pelczarska, Hanna i Józef Sobolewscy oraz Adam Seledyn. Przez te 50 lat istnienia ogrodu działkowego zmieniło się w nim prawie wszystko. Przeobrażeniom uległ nie tylko wygląd zewnętrzny poszczególnych działek, alejek, altanek, ale także cała infrastruktura ogrodowa. Jak wspominają najstarsi działkowicze, w latach 60. XX wielku w Polsce dominowała szarość, trudności w zakupie podstawowych produktów budowlanych czy też bardzo skromny asortyment artykułów spożywczych. Budowane wówczas altanki działkowe przypominały bardziej składziki na narzędzia ogrodowe a ich estetyka pozostawiała wiele do życzenia. Powstawały one najczęściej z podręcznych, przede wszystkim rozbiórkowych materiałów. Zakup wtedy podstawowych materiałów budowlanych wymagał przydziałów, które wydawała „władza ludowa”.

Dzisiaj ogród to bardzo ładny teren zielony, miejsce aktywnego wypoczynku rodzin i często ich przyjaciół, żywy składnik urbanistyki miasta. W miejsce wielu altanek-składzików powstały nowe ładne domki umiejętnie wkomponowane w otoczenie działki. Kolosalnym przeobrażeniom uległa infrastruktura ogrodowa. Przede wszystkim uciążliwe ręczne studnie „abisynki” zostały zastąpione siecią wodociągową czerpiącą wodę z własnej hydroforni. Ogród jest zelektryfikowany. Do sieci energetycznej może podłączyć się każdy działkowiec, uiszczając na chwilę obecną 150 zł. Magazyn działkowy po dokonanym remoncie wraz z dobudowaną wiatą to miejsce nie tylko przechowywania wspólnych narzędzi ogrodniczych, ale przede wszystkim miejsce na biuro zarządu ROD, miejsce spotkań intergacyjnych, Walnych Zebrań i obowiązkowych szkoleń nowych działkowców ROD z naszego miasta.

Bardzo ważną inwestycją wykonaną w ostatnich dwóch latach było wybudowanie chodnika i remont drogi dojazdowej do bramy głównej ogrodu od ulicy Solidarności. Wymieniono również bramę główną ogrodu. Warto podkreślić, że zachodzące przeobrażenia nie zmieniły podstawowej funkcji ogrodu. Nadal zapewnia on działkowcom i ich rodzinom możliwości aktywnego spędzenia czasu na świeżym powietrzu i jest dostarczycielem świeżych owoców i warzyw. W dobie ciągłego pędu cywilizacyjnego i pogoni za dobrami materialnymi coraz częściej działkowcy uświadamiają sobie jaki skarb posiadają w postaci kawałka ziemi, na którym można odpocząć a wkładając pracę i serce, uzyskać dobry plon. Takie bliskie obcowanie z przyrodą, pielęgnacja i zbieranie jej darów daje człowiekowi niezależnie od wieku i pozycji społecznej odprężenie psychiczne, satysfakcję, a czasami i cel w życiu. Tak więc działka to zarówno czyste powietrze, zapach kwiatów, śpiew ptaków, ale także spokój, zwolnione tempo życia połączone z wypoczynkiem i relaksem. W ostatnich latach coraz częściej do tradycyjnego zapachu kwiatów i ziół dołączył nowy zapach grillowanych kiełbasek, karkówki czy kurczaków i zapewne będzie on towarzyszył już działkowcom w kolejnych latach.

Jubileuszowe obchody w ogrodzie

50-lecie ogrodu zarząd ROD postanowił uczcić w sposób specjalny. Z tej okazji odbyły się dwie imprezy. Pierwszą z nich była zorganizowana pod koniec lipca wycieczka statkiem z Rucianego do Mikołajek, z wspólnym obiadem na statku, zwiedzaniem Mikołajek a następnie powrotem także statkiem do Rucianego. Wycieczce towarzyszyła piękna słoneczna pogoda. Zakończenie odbyło się na terenie ogrodu. Na 50-osobową grupę uczestników wycieczki czekała niespodzianka w postaci pieczonego dzika. Drugą ważną imprezą było spotkanie integracyjne zorganizowane we wrześniu na terenie ogrodu. Miłym zaskoczeniem dla zarządu był udział ponad 80-osobowej grupy działkowców i ich rodzin. W części oficjalnej tego spotkania zarząd przybliżył zebranym historię ogrodu, jego pierwszych animatorów oraz przedstawił aktualną sytuację. Z okazji 50-lecia ogrodu część działkowców wyróżniono oznakami „Zasłużony działkowiec”. Złotą odznaką zostali odznaczeni: Bożena Walkowicz i Henryk Tański, srebną: Ewa Czerw i Zdzisław Borowicz zaś brązową : Katarzayna Borys, Hanna Sobolewska, Tadeusz Ellwart.

Najtarszym działkowiczom – wymienionym na poczatku artykułu - wręczono okazjonalne dyplomy. Po części oficjalnej uczestników zaproszono do współnego gorącego posiłku przygotowanego przez restaurację „Sławianka”.

Na zakończenie wypada podkreślić, że ROD „Mazur” znajduje się w dobrej kondycji i jest to zasługa zarówno doboru do jego władz odpowiednich ludzi oraz działkowców, którym na sercu leży solidarność ogrodowa i za to im szczególnie dziękuję.

Stanisław Stefanowicz

Od Redakcji:

Autor jest prezesem ROD „Mazur”