Przez dwa miesiące uczniowie Zespołu Szkół w Lipowcu uczestniczyli w warsztatach plastycznych, muzycznych, kronikarskich, teatralnych, redaktorskich i muzycznych. Wreszcie przyszedł czas na pochwalenie się efektami pracy.

Aktywni w wielu dziedzinach

ROZWIJALI ZAINTERESOWANIA

W środę 9 listopada w Zespole Szkół w Lipowcu odbyła się impreza pod hasłem "W krainie aktywności" podsumowująca prace związane z realizacją projektu "Janko Muzykant". Jest on skierowany do dzieci i młodzieży ze środowisk wiejskich i ma na celu wyrównywanie szans edukacyjnych oraz kulturowych. W ramach projektu uczniowie od początku roku szkolnego brali udział w warsztatach teatralnych, kronikarskich, tanecznych, redaktorskich, plastycznych, gier i zabaw oraz muzycznych. Wszystkie zajęcia odbywały się w soboty. Młodzi ludzie mieli okazję, by rozwinąć swoje zainteresowania i umiejętności pod okiem profesjonalistów. Gimnazjaliści uczyli się m.in. regionalnego tańca - szota od członków zespołu "Mazurskie Przęśliczki". Miłośnicy historii włożyli niemałą pracę w stworzenie kroniki Lipowca. W jej przygotowaniu pomogli uczniom działacze stowarzyszenia "Heimat". Kronikarzy interesowała nie tylko przeszłość rodzinnej miejscowości, ale i jej przyszłość. O tym, co czeka wieś w najbliższych latach rozmawiali z sołtys Ewą Zawrotną oraz wójtem gminy Szczytno Sławomirem Wojciechowskim. Ci, którzy myślą o zawodzie dziennikarza, odwiedzali media, w tym także redakcję "Kurka Mazurskiego", by dowiedzieć się, jak powstaje gazeta. Efektem tych wizyt jest redagowane przez młodzież gimnazjalną pismo "Szkolniak", zawierające najważniejsze informacje z życia szkoły. Uczniowie biorący udział w warsztatach plastycznych przygotowali wystawę prac wykonanych techniką origami, a pasjonaci muzyki rywalizowali w szkolnym konkursie "Śpiewać każdy może". Ważnym elementem projektu było to, że gimnazjaliści przekazywali zdobytą pod okiem fachowców wiedzę młodszym kolegom ze szkoły podstawowej.

ZROBILI WRAŻENIE

Podczas środowego podsumowania dokonaniom uczniów przypatrywali się nie tylko nauczyciele, ale także rodzice, którzy aktywnie wspierali swoje pociechy w ich poczynaniach. Do Lipowca przyjechała również przedstawicielka Ministerstwa Edukacji i Nauki. Najpierw uczniowie zaprezentowali gościom spektakl "Straszny sen małolata" wyreżyserowany przez Annę Bogusz, potem przyszła kolej na krótkie podsumowanie prac poszczególnych zespołów. Pod wrażeniem osiągnięć wychowanków lipowieckiego Zespołu Szkół była wysłanniczka ministerstwa.

- Kiedy zobaczyłam to, czego dokonali i poczułam panującą tu atmosferę nabrałam przekonania, że warto w dalszym ciągu realizować program "Janko Muzykant" - mówi Małgorzata Dotka z Centrum Metodycznego Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej przy Ministerstwie Edukacji i Nauki. Jej zdaniem nauczycielom pracującym w Lipowcu udało się połączyć w spójną całość różne elementy programu.

- Na szczególne wyróżnienie zasługuje włączenie się w inicjatywę rodziców oraz zaangażowanie środowiska lokalnego - podkreśla.

SZKOŁA, KTÓRA INTEGRUJE

Dyrektor Zespołu Szkół w Lipowcu Iwona Walesiak zapowiada z kolei, że podsumowanie prac związanych z realizacją projektu nie oznacza zakończenia działalności poszczególnych kół zainteresowań. Cieszy ją również duże zainteresowanie rodziców podejmowanymi przez placówkę inicjatywami.

- Jednym z zamierzeń autorów projektu była szeroka integracja społeczności lokalnej, bo bez niej trudno o efekty edukacyjne. Jest to także nadrzędny cel przyświecający na co dzień naszej pracy, nie tylko podczas realizacji podobnych przedsięwzięć - mówi dyrektor Walesiak.

(łuk)

2005.11.16