W Szczytnie oraz kilku innych miejscowościach powiatu odbyły się obchody Narodowego Święta Niepodległości. Wszędzie miały one uroczysty charakter i nawiązywały do historycznych wydarzeń sprzed 97 lat.

 Biało-czerwone świętoSZCZYTNO

Szczycieńskie obchody Narodowego Święta Niepodległości tradycyjnie już rozpoczęła uroczysta msza za Ojczyznę w kościele Wniebowzięcia NMP z udziałem pocztów sztandarowych oraz żołnierzy z Jednostki Wojskowej 2031 w Lipowcu. Po jej zakończeniu odbył się przemarsz głównymi ulicami miasta pod pomnik Orła Białego. Po raz kolejny pochód przemieszczał się w ciszy, bez dźwięków orkiestry, które dawniej nadawały mu bardziej uroczysty i stosowny do święta charakter. Pod pomnikiem chór „Kantata” odśpiewał hymn, a następnie odbyła się zmiana warty. Przemówienia nawiązujące do 97. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości wygłosili starosta Jarosław Matłach oraz dowódca Jednostki Wojskowej w Lipowcu podpułkownik Krzysztof Lis. Odczytano także apel poległych, a żołnierze oddali salwę honorową. Na koniec oficjalnej części obchodów dzieci z przedszkola „Kubuś Puchatek” wypuściły w niebo białe i czerwone balony. Po uroczystościach pod pomnikiem w auli Zespołu Szkół nr 2 zaprezentowany został krótki program słowno – muzyczny, podczas którego polskie pieśni wykonał chór „Kantata”.

Osoby związane z miastem 11 listopada w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie odebrały odznaczenia nadane przez władze państwowe. Najwyższe rangą – Złoty Krzyż Zasługi – otrzymał honorowy obywatel Szczytna Werner Koepke , który od lat prowadzi działalność charytatywną na rzecz najbardziej potrzebujących mieszkańców. Z kolei dyrektor Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji „Aqua” Mieczysław Nowacki i lekarz pediatra Tadeusz Rogala zostali odznaczeni Medalami za Długoletnią Służbę. Burmistrz Szczytna Danuta Górska odebrała nadany przez ministra obrony Srebrny Medal za Zasługi dla Obronności Kraju.

MAMY BYĆ DUMNYMI POLAKAMI

Głównym punktem obchodów Święta Niepodległości w Szczytnie była uroczysta msza święta w kościele Wniebowzięcia NMP. W wygłoszonej homilii ks. Andrzej Wysocki, proboszcz Parafii Św. Krzyża apelował o wierność kulturowemu i historycznemu dziedzictwu. - Często młodzi Polacy nie wiedzą kim są. Wskutek tego łatwo dają się uwodzić kłamliwym, ideologicznym i politycznym sztandarom – mówił ksiądz. Winą za to obarczył m.in. obowiązujący w Polsce system edukacyjny i postawę elit rządzących.

 

 

Aby zapoznać się z pełną treścią artykułu zachęcamy
do wykupienia e-prenumeraty.