W ostatnich latach obserwujemy dramatyczny wzrost zachorowań na dolegliwości bólowe kręgosłupa. Coraz więcej pacjentów zgłasza się również do mojego gabinetu, skarżąc na bóle w krzyżu.

Bóle kręgosłupa

Wchodzą z trudem i mówią: doktorze, „połamało mnie”. Jeszcze do niedawna był to problem głównie ludzi starszych, dzisiaj coraz więcej młodych cierpi z tego powodu. Badania statystyczne pokazują, że jest to druga po przeziębieniach przyczyna wizyt u lekarza i najczęstszy powód zwolnień z pracy. W roku 2013 schorzenia kręgosłupa były przyczyną 22,7 mln dni absencji – czyli nieobecności w pracy. Zwolnienia kosztowały 1,5 mld złotych, natomiast na renty w tymże roku ZUS wydał 2,5 mld złotych. Te pieniądze pochodzą oczywiście z kieszeni tych, którzy pracują i płacą składki na ZUS. Rzeczywistość jednak pokazuje, że prędzej czy później każdy poczuje ból w krzyżu. Czy możemy coś zrobić, aby temu zapobiec lub przynajmniej zmniejszyć dolegliwości? Okazuje się, że tak. Zdrowy styl życia, zrównoważona aktywność fizyczna, unikanie stresów i trzymanie prawidłowej wagi ciała są czynnikami, które mogą zmniejszyć cierpienie wywołane problemami z kręgosłupem.

CZYM JEST DYSKOPATIA?

Najczęstszą przyczyną bólów kręgosłupa jest tak zwana dyskopatia, czyli uszkodzenie tarczy międzykręgowej. Osłabienie mięśni międzykręgowych oraz więzadeł łączących kręgi sprzyjają tworzeniu się tak zwanej przepukliny dysku międzykręgowego – dysk wysuwa się i zaczyna uciskać na korzenie nerwowe wychodzące z rdzenia kręgowego – stąd popularna nazwa – korzonki. Nagły ruch lub dźwignięcie ciężaru może wywołać przesunięcie dysku i nagły ból mogący promieniować do różnych okolic ciała. Kręgi są stabilizowane poprzez mięśnie krótkie kręgosłupa. Kształtują się one podczas prawidłowego rozwoju od dzieciństwa. Dlatego ważne jest, aby dzieci nie spędzały tak dużo czasu przed komputerem lub telewizorem, ale ruszały się. W starszym wieku codzienna gimnastyka jest najlepszym sposobem na wzmocnienie mięśni oraz więzadeł kręgosłupa a tym samym zmniejszeniu ryzyka bólów.

ZACZĘŁO SIĘ OD MIĘKKIEGO FOTELA

Bóle kręgosłupa są dla mnie szczególną jednostką chorobową. Dobrze rozumiem pacjentów, którzy z tym problemem zgłaszają się do mnie, ponieważ sam doświadczyłem takich bólów.

Moje problemy z kręgosłupem zaczęły się w ostatniej klasie liceum.

 

 

Aby zapoznać się z pełną treścią artykułu zachęcamy
do wykupienia e-prenumeraty.