Trwa decydujący etap X edycji Plebiscytu na Supersołtysa Powiatu Szczycieńskiego. W tym tygodniu prezentujemy troje kandydatów z gminy Szczytno: Danutę Jezierską z Nowin, Zdzisława Bogackiego z Leman i Adolfa Pasztaleńca z Trelkowa.

Adolf Pasztaleniec (Trelkowo)

Danuta Jezierska, Zdzisław Bogacki, Adolf PasztaleniecPan Adolf jest weteranem naszego plebiscytu. Od lat zawsze trafia do finałowej piętnastki. W 2015 r. zajął najwyższe jak dotąd, III miejsce, a wygrany 1 tys. zł przeznaczył na zakup sprzętu sportowego dla sołectwa. Funkcję sołtysa pełni trzecią kadencję, drugą zaś sprawuje mandat radnego gminnego. Od urodzenia, czyli od 63 lat związany z Trelkowem. Żonaty, dwoje dorosłych dzieci. W czasie swojego sołtysowania udało mu się znacząco poprawić estetykę wsi. Oczkiem w głowie sołtysa jest staw rybny w centrum miejscowości. W utrzymaniu terenu wokół akwenu zawsze może liczyć na pomoc mieszkańców. - Sołtys sam niewiele zdziała. Mam to szczęście, że wspierają mnie ludzie – podkreśla. Największą bolączką mieszkańców jest brak świetlicy z prawdziwego zdarzenia. Pełniący tę funkcję budynek nie nadaje się do użytku, ale na jego wyburzenie nie zgadza się konserwator zabytków. Sołtys, oprócz pracy w samorządzie, od lat jest także strażakiem ochotnikiem i wiceprezesem OSP Trelkowo.

Zdzisław Bogacki (Lemany)

Funkcję sołtysa pełni pierwszą kadencję, jednak w pracy samorządowej ma już spore doświadczenie. Przez trzy kadencje sprawował mandat radnego Gminy Szczytno. Porównując te dwie funkcje nie ma wątpliwości, że na głowie sołtysa spoczywa więcej obowiązków. Pan Zdzisław ma 45 lat. Żonaty, tata 14-letniej córki i 6-letniego syna. Od urodzenia związany z Lemanami. Pracuje w Wytwórni Podłoża Zastępczego. Wieś może się pochwalić nową, oddaną zaledwie dwa lata temu świetlicą, uznawaną za jedną z najładniejszych w powiecie. - Mieszkańcy często z niej korzystają, urządzając różne imprezy. Cały czas coś się tam dzieje – cieszy się pan Zdzisław. Jest szansa, że w ciągu najbliższych lat zostanie poprawiony stan dróg biegnących przez wieś, bo gmina przygotowuje projekt tej inwestycji. Obecnie w Lemanach mieszka ok. 360 osób. - Nasza wieś stale się rozbudowuje. Osiedlają się u nas nie tylko ludzie ze Szczytna, ale nawet z okolic Warszawy – mówi sołtys.
Jego pasją jest piłka nożna. Zdradza, że kiedyś sam grał, ale przebyte kontuzje sprawiły, że ma kłopoty z bieganiem. Swoje hobby realizuje obecnie w roli działacza sportowego – pełni funkcję wiceprezesa SKS-u Szczytno.

Danuta Jezierska (Nowiny)

Sołtysem jest pierwszą kadencję. W Nowinach mieszka od urodzenia. Do startu w wyborach zachęcili ją mieszkańcy sołectwa. - Dochodziły do mnie głosy, że byłabym dobrą kandydatką, więc pomyślałam: czemu nie? - wspomina pani Danuta. Jest mężatką i mamą dwojga dorosłych dzieci. Na co dzień pracuje w przedszkolu w Nowinach jako opiekunka. - Bardzo lubię pracę z dziećmi, daje mi ona wiele satysfakcji – zwierza się. W pierwszym roku sołtysowania udało się jej utworzyć wraz z grupą mieszkańców drużynę sportową, która podczas zawodów na dożynkach powiatowych zajęła pierwsze miejsce. W tym roku ten sam skład również będzie rywalizował z innymi sołectwami na święcie plonów. Pani sołtys bardzo sobie chwali współpracę z mieszkańcami i podkreśla, że zawsze może na nich liczyć. We wsi od grudnia funkcjonuje nowa świetlica, w której mogą się spotykać i organizować imprezy. - To miejsce nas do siebie zbliża, przyczynia się do integracji – zauważa. Już niebawem mieszkańcy będą w świetlicy przygotowywać się do sierpniowych dożynek gminnych w Olszynach. Nowiny planują wystawienie swojego stoiska. Pani Danucie marzy się budowa ścieżki rowerowej do Szyman. - Mielibyśmy bezpieczny dojazd do lekarza, do kościoła czy lotniska – wylicza. Jej hobby to jazda na rowerze, czytanie książek i pieczenie ciast.