Młodzież m.in. z Pasymia, Ełku, Dźwierzut, Szczytna i Ostródy uczestniczyła w dwutygodniowych warsztatach poświęconych bezpieczeństwu na morzu, rzekach i jeziorach. Młodzi ludzie podczas praktycznych zajęć na wodzie, pod fachowym okiem członków Grupy Specjalnej Płetwonurków RP, zdobywali wiedzę i umiejętności, które z pewnością przydadzą się im podczas nadchodzących wakacji.

Jak się nie dać wodzie
Młodzież uczyła się, jak reagować w sytuacji, gdy dojdzie do wywrócenia się kajaku, łódki lub żaglówki

CZAS LUZU I ZAGROŻEŃ

Za kilka dni rozpoczynają się wakacje. Dla młodych ludzi to czas odpoczynku od szkolnych obowiązków. Wtedy pozwalają sobie na większy luz i beztroskę. Z tego powodu wakacyjna laba niesie ze sobą wiele zagrożeń. Szczególnie dotyczy to wypoczynku nad wodą. Każdego roku żywioł ten zbiera tragiczne żniwo. O utonięciach oraz wypadkach spowodowanych np. skakaniem „na główkę” do nieznanych akwenów słychać latem niemal każdego dnia. Dlatego Grupa Specjalna Płetwonurków RP pod wodzą Macieja Rokusa, od wielu lat prowadzi działania, których celem jest poprawa bezpieczeństwa na wodzie. Jej członkowie są fachowcami w tej dziedzinie. Bardzo dobrze wiedzą też, jak tragiczne skutki niesie brawura i brak wiedzy na temat zagrożeń wynikających z lekceważenia wodnego żywiołu. Na co dzień zajmują się poszukiwaniem ciał osób, które utonęły. Stąd troska o uświadomienie młodym ludziom, jak ważne jest odpowiednie zachowanie podczas wypoczynku nad akwenami.

PRAKTYKA NA JEZIORZE

Przez ostatnie dwa tygodnie nad jeziorem Kalwa płetwonurkowie prowadzili warsztaty poświęcone bezpieczeństwu na morzu, rzekach i jeziorach.

 

 

Aby zapoznać się z pełną treścią artykułu zachęcamy
do wykupienia e-prenumeraty.