Tydzień po dożynkach powiatowych swoje Święto Plonów obchodzili także mieszkańcy gminy Dźwierzuty. Dziękując rolnikom za ich codzienny trud, wójt Tadeusz Frączek zwracał uwagę na to, że wciąż bardzo często praca na roli wywołuje lekceważenie, obojętność, a nawet zawiść.galeria >>

Tydzień po dożynkach powiatowych swoje Święto Plonów obchodzili także mieszkańcy gminy Dźwierzuty. Dziękując rolnikom za ich codzienny trud, wójt Tadeusz Frączek zwracał uwagę na to, że wciąż bardzo często praca na roli wywołuje lekceważenie, obojętność, a nawet zawiść.

Kolorowe dożynki

NIEŁATWA DOLA ROLNIKA

Gminne dożynki w Dźwierzutach zorganizowano w tym roku stosunkowo późno, bo dopiero w niedzielę 23 września. Termin ten okazał się jednak bardzo trafny, bo dopisała pogoda, a tym samym w imprezie wzięło udział liczne grono mieszkańców. Święto Plonów rozpoczęła msza dziękczynna w kościele Trójcy Przenajświętszej. Potem prowadzony przez zespół śpiewaczy „Echo Pasymia” korowód dożynkowy złożony z władz gminy i powiatu oraz zaproszonych gości przemaszerował na plac przed remizą OSP w Dźwierzutach. Starostowie dożynek - rolnicy Dorota Kędzierska z Grądów oraz Krzysztof Ronkiewicz prowadzący gospodarstwo w Julianowie przekazali wójtowi Tadeuszowi Frączkowi dożynkowy bochen chleba. Włodarz gminy, dziękując rolnikom za codzienną pracę, podkreślał, że wciąż dość często jest ona niedoceniana, a niekiedy spotyka się nawet z lekceważeniem, obojętnością, a nawet zawiścią ze strony osób, które zazdroszczą gospodarzom unijnych dopłat.

- Mówię wtedy takim ludziom - idź w ślady rolników, Kozaku, i sam pokaż, co potrafisz - zwracał się do zebranych wójt Frączek.

Szef gminy zauważył też, że dziś praca na roli wymaga wielu różnych umiejętności, w tym m.in. zarządzania i planowania.

Choć na uroczystości przybyło dwóch kandydatów na posłów z terenu powiatu - Jacek Jastrzębski i Adam Krzyśków, to żaden z nich nie zabrał głosu. Nieoczekiwanie jednak rzeczniczką tego drugiego okazała się Jadwiga Łęczek z zespołu „Echo Pasymia”. Przed występem gorąco namawiała zebranych, by podczas głosowania poparli właśnie kandydata PSL-u, czym wprawiła w lekką konsternację niektórych uczestników dożynek.

PIĘKNE WIEŃCE I BARWNE STOISKA

Jak co roku, w trakcie imprezy przeprowadzono konkursy na najpiękniejszy wieniec oraz stoisko. Komisja oceniająca efekty pracy mieszkańców poszczególnych sołectw nie miała łatwego zadania. Zarówno misternie wykonane wieńce, jak i stoiska przyciągały wzrok gości, a gospodynie z terenu gminy Dźwierzuty serwowały liczne smakołyki domowej produkcji, a nawet rozmaite trunki własnej roboty. Według jurorów najpiękniejsze wieńce wykonali mieszkańcy Olszewek. W kategorii stoisk najwięcej punktów przyznano aż trzem sołectwom - Rumom, Popowej Woli i Sąpłatom. Dożynkom towarzyszyły także występy artystyczne przedszkolaków i uczniów gminnych szkół. Nie obyło się bez niespodzianek - prezentację dzieci z Linowa rozpoczął prawdziwy kobziarz, grający na autentycznym szkockim instrumencie. Jedną z atrakcji rolniczego święta był również turniej sołectw. Po jego zakończeiu i policzeniu punktów w konkursach na wieniec i stoisko, przyznano główną nagrodę tegorocznej imprezy. Pierwsze miejsce i 500 złotych przypadło sołectwu Gisiel. Na dalszych pozycjach uplasowały się Orżyny i Olszewki. W trakcie dożynek strażacy z dźwierzuckiej OSP przeprowadzili pokaz ratownictwa drogowego, a na scenie wystąpiły zespoły „Wrzosy”, „Borowina” oraz Kapela Jakubowa. Wieczorem miłośnicy disco polo bawili się przy muzyce zespołu „Akcent”.

(łuk)