W miniony piątek gościem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczytnie był Wojciech Tochman,

laureat wielu prestiżowych nagród z dziedziny reportażu, autor książek, przewodniczący Fundacji ITAKA. Spotkanie odbyło się w ramach cyklu „Dyskusyjny Klub Książki”.

Najważniejszy jest człowiek

Wojciech Tochman zasłynął jako reporter Gazety Wyborczej. W 1998 roku został uznany przez jej czytelników „Reporterem Roku”, dwukrotnie znalazł się w finale nagrody NIKE. W latach 1996-2002 był autorem i gospodarzem znanego programu telewizyjnego „Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie”, jest także założycielem Fundacji ITAKA zajmującej się poszukiwaniem osób zaginionych. Na spotkanie z reporterem w czytelni MBP przyszło duże grono osób. Autor książek „ Córeńka”, „Wściekły pies”, „Jakbyś kamień jadła” oraz zbioru repotaży „Schodów się nie pali” opowiadał o pracy reportera, swoich książkach oraz działalności Fundacji „ITAKA”. Przy okazji zdradzał zebranym tajniki dziennikarskiego rzemiosła.

- Temat często sam za mną chodzi - mówił reporter. - Gdy zobaczę w nim coś szczególnego, lub gdy dana sprawa wyjątkowo mnie zadziwi, biorę się za nią - tłumaczył. W swoich reportażach nie unika tematów tabu, pokazuje różne oblicza zła. - Niepisanie o nim to jakby przyzwolenie na to, by ono istniało. Zło jest tematem nieporównywalnie ważniejszym niż dobro - tłumaczył autor. To między innymi w zbiorze reportaży „Wściekły pies” Tochman opisuje tragiczne doświadczenia osób, które spotkało zło w najokrutniejszych jego postaciach. Wielkim wydarzeniem w karierze dziennikarskiej Wojciecha Tochmana okazał się zbiór jego reportaży z podróży do ogarniętej wojną Bośni, gdzie pojechał z konwojem humanitarnym Janiny Ochojskiej. - Nigdy nie widziałem takiego ogromu ludzkiego cierpienia. O Bośni pisałem tak, by mój czytelnik przeżywał tragedię tamtych ludzi, by choć w maleńkim ułamku poczuł to, co czuli bohaterowie moich reportaży.

(alado)