Niezwykle twórczo spędzą tegoroczne wakacje gimnazjaliści z Zespołu Szkół w Szymanach. W ramach realizowanego przez placówkę projektu będą m.in. pracować na wykopaliskach, prowadzić obserwacje przyrodnicze oraz uczestniczyć w warsztatach plastycznych.

Ocalić od zapomnienia

NAUKOWO I ARTYSTYCZNIE

Nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół w Szymanach mają ciekawy pomysł na to, jak zachować walory przyrodniczo-kulturowe swojej wsi. Od połowy maja realizują projekt "Ocalić od zapomnienia", na który otrzymali 17,5 tys. złotych z Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży działającej na zlecenie Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Prace nad nim potrwają do marca przyszłego roku. Jego celem jest wyrównywanie szans dzieci i młodzieży ze środowisk wiejskich oraz przybliżanie wiedzy na temat najbliższej okolicy. W ramach przedsięwzięcia uczniowie będą uczestniczyć w wakacyjnym plenerze archeologicznym w Sasku Małym. Pod kierunkiem archeologa Jarosława Sobieraja z Muzeum Warmii i Mazur z olsztyńskiego wezmą udział w badaniu osady neolitycznej w Sasku Małym. Uczestnicy projektu będą również prowadzić obserwacje okolicznej przyrody. Pierwsze próby badawcze mają już za sobą. W pierwszych dniach czerwca w ramach Zielonej Szkoły wybrali się nad Wałpusz, gdzie fotografowali i opisywali najciekawsze okazy oraz sprawdzali czystość wody w jeziorze. Na uczniów szkoły w Szymanach czeka też letni plener malarski w Sasku Małym, podczas którego będą poznawać różne techniki malarskie i utrwalać piękno krajobrazu. Nauczą się także lepienia naczyń glinianych. Plonem prac młodych przyrodników i plastyków ma być album zawierający wykonane podczas realizacji projektu zdjęcia oraz obrazy i rysunki. Na marzec planowana jest z kolei wystawa prezentująca dorobek uczniów. Po zakończeniu wakacyjnych warsztatów na gimnazjalistów czeka nagroda. Wraz z opiekunami pojadą na wycieczkę do Biskupina. W ramach projektu uczniowie poznają także historię wsi oraz losy zamieszkujących ją przed wojną Mazurów. Informacje na ten temat przekaże młodzieży proboszcz miejscowej parafii ksiądz Jacek Bacewicz, który interesuje się przeszłością Szyman. Kolejnym punktem projektu są warsztaty dziennikarskie. Dzięki nim młodzież dowie się, jak redagować gazetę i jak poszukiwać ciekawych tematów. Doświadczenie zdobyte podczas zajęć zaowocuje w trakcie tworzenia przez uczniów miesięcznika "Szkolny mix".

NAPRZECIW OCZEKIWANIOM

Koordynator projektu, nauczycielka biologii i geografii Jadwiga Meyza podkreśla, że przedsięwzięcie jest odpowiedzią na oczekiwania młodych ludzi.

- Kiedy kilka lat temu w okolicy Szyman prowadzono badania archeologiczne, uczniowie przychodzili do nas i pytali, dlaczego przy wykopaliskach pomagają ich starsi koledzy, a nie oni - opowiada nauczycielka.

Jej zdaniem projekt zaowocuje większym zaangażowaniem młodzieży w życie społeczne miejscowości oraz zachęci do poznawania jej walorów przyrodniczo-kulturowych.

- Chodzi też o to, by nasi uczniowie nabywali nowych umiejętności oraz odkrywali w sobie różne ukryte talenty - mówi Jadwiga Meyza.

Jest to pierwszy tego typu projekt realizowany w Zespole Szkół w Szymanach. Co prawda placówka ubiegała się już o fundusze na podobne przedsięwzięcia, ale dotąd nie spotkały się one z akceptacją. Jak zapowiada Jadwiga Meyza, powodzenie tego projektu, zachęci nauczycieli do podejmowania podobnych inicjatyw.

(łuk)

2006.06.21