W Jedwabnie w wyjątkowy i oryginalny sposób świętowano 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Mieszkańcy i turyści obejrzeli w niedzielę autorskie widowisko „Z Wańkowiczem do Niepodległej” z udziałem aktorów Teatru Jaracza w Olsztynie.

Z Wańkowiczem do niepodległej
W przygotowanym z dużym rozmachem widowisku udział wzięły dwie grupy rekonstrukcyjne oraz Zespół Pieśni i Tańca „Jedwabno”

Spektakl poprzedziła msza święta w jedwabieńskim kościele z udziałem biskupa pomocniczego ks. Janusza Ostrowskiego. Autorskie widowisko „Z Wańkowiczem do Niepodległej” podzielone zostało na trzy sceny. W trakcie pierwszej na ławeczce przed kościołem w Jedwabnie pisarz Melchior Wańkowicz, odwiedzając tutejsze strony, spotkał księdza Jakuba Brzeszczyńskiego, pełniącego posługę duszpasterską w Jedwabnie od lat 30. ubiegłego wieku do 1945 r. Przeprowadzoną z nim rozmowę opisał w swojej książce pt. „Na tropach Smętka”. Druga część spektaklu odbyła się na placu za Gminnym Ośrodkiem Kultury, a trzecia miała miejsce w parku. Tutaj aktorską grą pochwalili się członkowie Zespołu Pieśni i Tańca „Jedwabno” oraz grupy rekonstrukcyjne, którzy wspólnie przygotowali widowisko, a narrator przedstawiał dzieje Jedwabna.

Niedzielne wydarzenie miało na celu ukazanie lokalnej historii, na tle wydarzeń dziejących się w kraju. W widowisku udział wzięli aktorzy z Teatru Jaracza w Olsztynie: Marian Czarkowski jako ks. Jakub Brzeszczyński, Marcin Kiszluk – Melchior Wańkowicz, a także Zespół Pieśni i Tańca „Jedwabno”, którego członkowie wcielili się w Mazurów w gospodzie w Jedwabnie. Swój udział w spektaklu miała także Grupa Rekonstrukcji Historycznej Marienburg z Malborka (Niemcy) oraz Grupa Rekonstrukcji Historycznej z Przasnysza (Rosjanie). Narratorami byli: emerytowana kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Jedwabnie Danuta Orzołek oraz Witold Olbryś, prezes Mazurskiego Stowarzyszenia Regionalnego. Większą część scenariusza stworzył Sławomir Ambroziak, wójt gminy Jedwabno. Inscenizację wyreżyserowali Mirosław Łachacz i Jerzy Pałasz.

(i)