Większość przyjętych na listopadowej sesji Rady Gminy uchwał dotyczących finansów nie zapadła jednogłośnie. Radni, którzy głosowali za lub przeciw nie uznali jednak za stosowne, żeby uzasadnić swoje stanowisko. To zdziwiło stałego bywalca obrad, znanego działacza sportowego Henryka Biruka. Jego zdaniem mieszkańcy powinni wiedzieć jakie ich przedstawiciele mają zastrzeżenia do przyjmowanych uchwał.
Nieco ponad miesiąc temu „Kurek” pisał o istnieniu w Szczytnie bardzo wielu punktów sprzedaży alkoholu ułatwiających oswajanie się z mocniejszymi trunkami także młodym ludziom – a nawet zbyt młodym. Od czasu do czasu pojawiają się inicjatywy, by coś z tym zrobić, słyszymy różne deklaracje, ale w praktyce niewiele się zmienia. Bo i może zmienić się nie może, podobnie jak kwestia palenia.
Na jednej z najbardziej niebezpiecznych dróg krajowych w województwie prowadzącej z Olsztyna do Szczytna wciąż dochodzi do wypadków śmiertelnych. Według zatwierdzonego kilka lat temu planu najbardziej niebezpieczny 34-kilometrowy odcinek ma być przebudowany do roku 2027. Samorządowi włodarze mają jednak co do tego wątpliwości. Tym bardziej, że inwestor – GDDKiA już zapowiada w tym zakresie „optymalizację kosztów”.
Już w najbliższą niedzielę na pl. Juranda odbędzie się VII Rodzinny Jarmark Bożonarodzeniowy. Na uczestników czekać ma moc atrakcji, w tym zagroda prawdziwego renifera, spotkanie z Mikołajem oraz koncert kolęd. W trakcie imprezy nastąpi również otwarcie ogólnodostępnego lodowiska.
W Starogardzie Gdańskim i w Kedainiu na Litwie skrzyżowali w ubiegłym tygodniu swoje rękawice z rywalami pięściarze Gwardii Szczytno.
W minioną sobotę w Miejskim Domu Kultury w Morągu odbył się IX Ogólnopolski Przegląd Chórów, w którym Chór KANTATA ze Szczytna, prowadzony od 25 lat przez Mariusza Pardo, zdobył II nagrodę. Spośród dziesięciu podmiotów prezentujących się na morąskiej scenie najlepszym okazał się Chór Żeński Canto Grazioso z Brodnicy.
Szczycieńskie starostwo zamierza utworzyć przy Zespole Szkół nr 1 w Szczytnie oddział przygotowania wojskowego. Zgodę na to, oprócz kuratorium, musi wyrazić jeszcze ministerstwo obrony narodowej.
W Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyło się spotkanie autorskie z Margarethe Duckstein, którą wielu mieszkańców Szczytna zna jako Małgorzatę Dudzińską. Poetka, autorka trzech tomików wierszy mieszkała tu przez jedenaście lat, pracując w Przedsiębiorstwie Budownictwa Komunalnego i Urzędzie Miejskim.
We wtorek 19 listopada w południe strażacy otrzymali zgłoszenie o pożarze drewnianego domku letniskowego w Linowie.
Szczycieńscy strażacy włączyli się do kampanii antyrakowej „Movember 2024 – Zapuść wąsy”, zachęcającej mężczyzn do badań pod kątem wczesnego wykrycia nowotworu jąder.
Od ponad tygodnia Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad prowadzi prace naprawcze mostu na rzece Sasce w Jęczniku. Na czas prowadzenia robót, które potrwają do końca listopada, wyłączono z ruchu jedną stronę obiektu.
W sobotę 23 listopada przed godziną 7.00 w Małszewie wybuchł pożar sauny ogrodowej z balią.
Radni zdecydowali o obniżeniu stawek podatku od środków transportowych do minimalnych wartości określonych przez ministerstwo we wszystkich kategoriach. Ma to z jednej strony zatrzymać w mieście funkcjonujące tu firmy, z drugiej – zachęcić nowych przedsiębiorców, aby przenieśli do Szczytna swoje działalności.
W dniach 22-26 listopada Honorowi Dawcy Krwi obchodzą swoje święto. Wielbarscy krwiodawcy zamiast świętować, wzięli udział w kolejnej akcji poboru tego życiodajnego płynu.
Dzielnicowy miasta i gminy Pasym st. asp. Grzegorz Licki został wyróżniony za zaangażowanie na rzecz przeciwdziałania przemocy domowej. Podczas konferencji dotyczącej tego problemu, otrzymał tytuł „Kawalera Białej Wstążki”.
Po trzech latach od wpłynięcia aktu oskarżenia w głośnej sprawie stowarzyszenia Helper, Sąd Okręgowy w Olsztynie wyznaczył daty posiedzenia przygotowawczego, którego celem jest organizacja rozprawy głównej. Na liście oskarżonych znalazły się 42 osoby, w tym były i obecny wójt gminy Jedwabno.
Miasto nie jest przygotowane na stany nadzwyczajne – alarmuje radny Zbigniew Chrapkiewicz, jako przykład podając choćby brak zabezpieczeń ujęć wody pitnej. Apeluje do miejskich służb, aby jak najszybciej podjęły w tej sprawie działania.
Marek Szpejankowski jest autorem ciekawie napisanej i bogato ilustrowanej książki o wymownym tytule: „Krzysztof Klenczon - polski John Lennon”.
Kolejna część wspomnień mieszkańca Targowa Augusta Latzy z 1945 roku.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.