Władze wojskowe i samorządowe pamiętają o rodzicach synów, którzy służą, bądź służyli w armii. Podczas uroczystości zorganizowanej w miniony czwartek w Lipowcu medalami „Za zasługi dla obronności kraju” odznaczono 25 mieszkańców gminy Szczytno.

Odznaczeni rodzice

Tegorocznej ceremonii wręczenia medali za „Zasługi dla obronności kraju nadano w gminie Szczytno uroczysty charakter. Przybyli do Zespołu Szkół w Lipowcu rodzice, których co najmniej trzech synów służyło w Wojsku Polskim, obejrzeli najpierw spektakl słowno-muzyczny o charakterze patriotycznym w wykonaniu miejscowej młodzieży. Później odbyła się główna część uroczystości - wręczenie medali nadanych przez ministra obrony narodowej „w uznaniu zasług położonych w dziedzinie rozwoju i wzmacniania obronności RP”.

Złote medale przyznano, m.in. pani Władysławie Pudło z Siódmaka i jej zmarłemu w ubiegłym roku mężowi. Ona była woźną w szkole, on listonoszem. Czterech ich synów służyło w wojsku, najmłodszy Janek został żołnierzem zawodowym. Podczas dekoracji pani Władysławie towarzyszyli dwaj synowie Roman i Wiesław.

- Chętnie jeszcze raz bym odbył służbę - zwierzał się „Kurkowi” Wiesław Pudło, podkreślając, że w wojsku wiele się nauczył. – Dzisiejsza młodzież jest do niczego. Unika wojska, nie wie co to rygor i dyscyplina. Krytycznie też odnosi się do tendencji skracania służby zasadniczej i pomysłu całkowitego jej zlikwidowania.

Państwo Marianna i Stanisław Siok z Lipowca wychowali i dali armii pięciu synów, dwóch z nich do dziś jest w służbie zawodowej – w jednostkach w Braniewie i w Lipowcu.

- Nasi synowie nabrali w wojsku charakteru, lata tam spędzone na pewno pomogły im w życiu – podkreślali oboje małżonkowie.

Oprócz medali wręczanych przez komendanta Wojskowej Komisji Uzupełnień mjr. Witkowskiego były też wiązanki kwiatów sprezentowane przez wójta i skarbnika gminy Szczytno.

- Co roku zwracamy się do naszych sołtysów o wykaz osób, których co najmniej trzech synów służyło w wojsku, bo w żadnej ewidencji tego nie wyłapiemy – mówi Krzysztof Fajbuś, inspektor w Urzędzie Gminy Szczytno. – Później te dane przekazujemy do WKU, a ona z kolei występuje do ministra o przyznanie odznaczeń.

W tym roku otrzymało je 25 mieszkańców gminy Szczytno.

(o)

LISTA ODZNACZONYCH

„Za zasługi dla obronności kraju”

ZŁOTE MEDALE

- Władysława i Franciszek Pudło - Siódmak, Marianna i Stanisław Siok - Lipowiec

SREBRNE MEDALE

- Stanisława Dąbrowska, Jadwiga Zarzycka - Rudka, Janina i Konstanty Dobrzańscy, Władysława i Bronisław Rydelin, Leokadia Gleba - Małdaniec, Zofia i Romuald Ejzak, Marianna i Henryk Orzoł - Gawrzyjałki, Danuta i Andrzej Kaczmarczyk, Henryka i Jan Kaczmarczyk, Henryka i Włodzimierz Mackiewicz, Halina i Kazimierz Rydel - Lipowiec, Henryka i Czesław Polewscy – Wólka Szczycieńska.