„Ludzie gniazda wspólnego, łamiąc chleb biblijny najlepsze przekazują uczucia w tym chlebie.” Tym cytatem z twórczości Wacława Rolicza-Liedera Janina Surgał przewodnicząca Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Wileńskiej i Nowogródzkiej powitała liczne grono ponad 80 osób na tradycyjnym spotkaniu opłatkowo – noworocznym zorganizowanym po raz pierwszy przez dwa stowarzyszenia, TPZWiN i Związek Sybiraków. Wspólnie śpiewane kolędy przeplatały się ze wspomnieniami, życzeniami i nadziejami na Nowy Rok.

Opłatek u Kresowiaków

Wśród szczycieńskich kresowiaków serdeczne życzenia z opłatkiem w ręku składali również zaproszeni goście - ks. Lech Lachowicz i ks. Roman Mężyński - honorowi kapelani wilniuków, prof. Zbigniew Jabłonowski przewodniczący Warmińsko-Mazurskiego Oddziału „Wspólnoty Polskiej” w Olsztynie, Bernard Ingielewicz z zaprzyjaźnionego Towarzystwa Wileńskiego w Olsztyna, młodzież z Koła Młodych Miłośników Kresów przy szczycieńskim LO, kresowiacy z Gdyni i Nidzicy oraz Polacy z Kazachstanu osiadli w Szczytnie. Przybyli także przedstawiciele kombatantów, Civitas Christiana, władz samorządowych miasta i powiatu.

„Wspólnota Polska”, Civitas Christiana, samorządy powiatowy i miejski wspierają działalność i współpracują z TPZWiN. Szczególne cennym przedsięwzięciem była realizacja przy udziale starostwa powiatowego projektu finansowanego z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich w wysokości 25 tys. zł, obejmującego grudniowy pobyt grupy polskich dzieci z Wileńszczyzny na warsztatach twórczych w Szczytnie.

Opłatkowym życzeniom towarzyszyły nagrania kolęd zespołu „Kresowiacy” z Lidy na Białorusi, który niedawno gościł w parafii św. Stanisława Kostki. Do podsumowań z ubiegłego roku dołączyły wspomnienia czerwcowych „Dni Kresowych” i występy chóru z Łucka „Wołyńskie Słowiki”.

Nowy Rok to nowe plany związane z XIV „Dniami Kresowymi”, które odbędą się 7 i 8 czerwca, dalsze żmudne zbieranie materiałów do „Kresowego Słownika Biograficznego Ziemi Szczycieńskiej” oraz z radością oczekiwany majowy wyjazd do kościołów warmińsko – mazurskich, w których znajdują się wizerunki Matki Boskiej Ostrobramskiej.

Spotkanie, które odbyło się w sobotę 12 stycznia, zakończyło się domowym obiadem z licznymi szampańskimi toastami wznoszonymi za pomyślność w Nowym Roku.

Paweł Bielinowicz/Fot. Fot. P. Bielinowicz