Dawniej, jeśli coś stawało się przed terminem, było powodem do dumy i świadczyło o oddaniu się słusznej sprawie. Dziś jest inaczej, a już szczególnie nie można pochwalać przedtermionowego witania Nowego Roku, które objawia się głośnymi hukami eksplodujących petard czy rac, drażniących nasze uszy.

Przedterminowe witanie Nowego RokuCóż, zaraz po świętach w Szczytnie pojawiły się stragany z rozmaitymi racami, petardami, wyrzutniami rakiet, a jeden ze sprzedawców, by zdobyć klientelę, swój towar zachwalał głośnym skandowaniem takiego tekstu:
Fajerwerki do wyboru, do koloru. Dla każdego coś fajnego, wybuchowego!
Jak widać na zdjęciu, niby zainteresowanie środkami pirotechnicznymi nie było duże, ale słyszane na długo przed sylwestrem huki licznych eksplozji świadczyły, że ten i ów jednak zaopatrzył się w petardy i race.
Tymczasem dobrze jest wiedzieć, że w naszym województwie obowiązuje zakaz używania wyrobów pirotechnicznych w miejscach lub obiektach publicznych. Wprowadził go wojewoda jeszcze w 2013 r.  a wyjątkiem są dni 31 grudnia i 1 stycznia oraz 13 i 14 stycznia, kiedy to sylwester i Nowy Rok przypadają wg kalendarza gregoriańskiego. Za naruszenie zakazu grozi mandat w wysokości nawet do 500 zł. Niestety, wielbiciele nielegalnych fajerwerków, czyli głównie młode pokolenie nie przejmuje się tym specjalnie, bo w razie wpadki i tak zapłacą rodzice. Dodajmy jeszcze dla jasności, że mimo zakazu można urządzać pokazy sztucznych ogni podczas okolicznościowych imprez masowych, ale po uprzednim zawiadomieniu wójta, burmistrza czy prezydenta miasta oraz komendantów policji i straży pożarnej.

WYJĄTKOWO BEZMYŚLNE STRZELANIE

W związku z tym strzelaniem i odpalaniem rac w naszym mieście warto zwrócić jeszcze uwagę na inny, a szczególnie godny potępienia proceder. Otóż przedstawiciele młodego pokolenia w sylwestra i przed nim urządzają sobie fajerwerki m. in. w sąsiedztwie... schroniska „Cztery Łapy”.  Wiadomo jak psy czy koty reagują na głośne eksplozje, ale wiedza ta widać nie dociera do wszystkich.
Panie z obsługi placówki w takich przypadkach alarmują straż miejską, ale gdy ta  nadjedzie,  by zainterweniować, amatorzy fajerwerków już zdążą się ulotnić. Stąd nasz dodatkowy apel by trzymać się z dala z fajerwerkami od schroniska.  

NOWE PRZEJŚCIE JEDNAK Z WADAMI

Nowy chodnik wiodący przez główny przejazd kolejowy w Szczytnie ucieszył wielu mieszkańców, ale... Jak głosi znana inżynierska maksyma, dobre jest wrogiem lepszego, więc można było tę pożądaną inwestycję wykonać jeszcze staranniej. O co chodzi?

 

 

Aby zapoznać się z pełną treścią artykułu zachęcamy
do wykupienia e-prenumeraty.