Rozpoczął się sezon turystyczno-muzealny na wieży szczycieńskiego ratusza. Zainaugurowała go wystawa zbiorów pochodzących z izb regionalnych oraz kolekcji w Rozogach, Olszynach, Wesołowie i Sąpłatach.

Spod strzech na wieżę

ZACHĘTA DO WYCIECZKI W TEREN

Wieża szczycieńskiego ratusza to oprócz znakomitego punktu widokowego doskonałe

miejsce na organizację wystaw związanych nie tylko z przeszłością Szczytna, ale także jego okolic. W piątek 11 maja otwarto tu ekspozycję pt. „Skarby spod mazurskich strzech”, prezentującą zbiory gromadzone w izbach regionalnych oraz przez kolekcjonerów. Wernisaż był jednocześnie inauguracją kolejnego sezonu turystyczno-muzealnego na wieży. Przedmioty, które można oglądać na wystawie pochodzą z Muzeum Regionalnego w Sąpłatach, Muzeum Mazursko-Kurpiowskiego w Rozogach oraz Muzeum Rolniczego w Olszynach. Na ekspozycji znalazły się również fotografie prezentujące wnętrza Muzeum Lniarskiego istniejącego przy Szkole Podstawowej w Wesołowie. Zbiory zgromadzone na wieży ratuszowej to zaledwie niewielka część tego, co znajduje się w poszczególnych izbach regionalnych na terenie powiatu. Prezentacja taka jest jednak celowym zabiegiem autorów wystawy.

- Chcemy zachęcić turystów, by po zwiedzeniu jej wybrali się do izb regionalnych w powiecie i obejrzeli wszystkie zgromadzone tam eksponaty - mówiła podczas otwarcia kustosz Muzeum Mazurskiego w Szczytnie Monika Ostaszewska-Symonowicz. Do wizyty w terenie zachęcali również obecni na wernisażu opiekunowie placówek w Sąpłatach - Zofia Kubicka i Olszynach - Zygmunt Rząp.

Z SĄPŁAT I OLSZYN

Muzeum Regionalne w Sąpłatach powstało w 1978 roku na bazie gromadzonych przez miejscowe kobiety przedmiotów codziennego użytku. Stąd też popularnie nazywane jest ono „Babską Izbą”. Przez lata współtworzyła je znana pisarka i dziennikarka związana z Warmią i Mazurami Maryna Okęcka-Bromkowa. Pamiątki po niej również można oglądać na wystawie. Z kolei w muzeum w Olszynach, założonym przez sołtysa wsi Zygmunta Rząpa w 2002 roku zgromadzone zostały m.in. elementy wyposażenia wnętrz oraz maszyny rolnicze. Najstarsze eksponaty pochodzą z XVIII wieku. Właściciel muzeum organizuje też w sezonie wiosenno- letnim giełdę staroci, na którą zjeżdżają kolekcjonerzy oraz miłośnicy historii z całego kraju.

LEKCJA HISTORII

Na wieży znalazły się również eksponaty z kolekcji Henryka Dąbrowskiego z Rozóg, w tym tomy jego poezji. Wśród zebranych na wystawie zbiorów dominują jednak przedmioty

codziennego użytku wykorzystywane niegdyś w gospodarstwie domowym. Większość z nich to całkiem zapomniane już dziś przyrządy. O ich zastosowaniu wiedzą jedynie najstarsi mieszkańcy, dlatego wyprawa na wieżę może być szczególnie pouczającym doświadczeniem

i lekcją historii dla najmłodszych. Otwarta właśnie wystawa to nie jedyna atrakcja czekająca na osoby wspinające się na szczyt szczycieńskiego ratusza. Jak co roku można tu oglądać

fotografie autorstwa Marka Karewicza przedstawiające Krzysztofa Klenczona. Niedawno doszedł też nowy element związany z nieodległą jeszcze przeszłością Szczytna. Na wieżę trafiły również pozostałości słynnej mozaiki będącej znakiem rozpoznawczym zburzonego przed niespełna rokiem kina „Jurand”.

(łuk)