Dwa złote medale na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w Lublinie, zawodach będącymi jednocześnie Mistrzostwami Polski U18, zdobyła zawodniczka Juranda Szczytno Iga Wysoczańska. Dzięki osiągniętym wynikom, które są jej rekordami życiowymi, wywalczyła sobie przepustkę do startu w Mistrzostwach Europy U18.

Iga podwójnie złota
Tym wynikiem Iga Wysoczańska zapewniła sobie start na Mistrzostwach Europy, obok trener Maciej Bukowiecki

Specjalizująca się w pchnięciu kulą i rzucie dyskiem Iga Wysoczańska swój udział w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży rozpoczęła w piątek udziałem w eliminacjach pchnięcia kulą. Z wynikiem 15.09 wygrała je zdecydowanie, stając się faworytką do złota. I nie zawiodła. W finałowych zmaganiach już w pierwszej kolejce odleciała rywalkom, posyłając kulę na odległość 15.77, a w ostatniej próbie jeszcze się poprawiła na 16.01, ustanawiając rekord życiowy i zdobywając tytuł Mistrzyni Polski. Następna w kolejności rywalka uzyskała wynik o blisko o 1 metr gorszy.

O ile w pchnięciu kulą Wysoczańska była główną faworytką, to w rzucie dyskiem już nie. Tu najlepszym osiągnięciem w tym roku mogła się pochwalić Maja Barteczko, która z wynikiem 42.27, aż o 1,5 metra wyprzedzała w tabelach zawodniczkę Juranda. Ta jednak już w pierwszym finałowym rzucie posłała dysk na odległość 42.65, o prawie 2 metry poprawiając rekord życiowy. Rywalki były w stanie zbliżyć się do jej osiągnięcia jedynie na odległość .. 3 metrów. Swoim znakomitym występem Iga Wysoczańska została pierwszą w historii szczycieńskiej lekkiej atletyki Mistrzynią Polski w rzucie dyskiem.

Tym samym wywalczyła nominację do reprezentacji Polski na Mistrzostwa Europy U18 zarówno w rzucie dyskiem, jak i w pchnięciu kulą i będzie jedyną Polką, która wystartuje w dwóch konkurencjach indywidualnych. W składzie reprezentacji Polski znalazł się także szkoleniowiec Igi - Maciej Bukowiecki. Zawody odbędą się w dniach 18-21 lipca w Bańskiej Bystrzycy na Słowacji.

W kategorii mężczyzn Juranda reprezentował Eryk Kryszyłowicz, Z wynikiem 14.66 w finale pchnięcia kulą był 12. Gorzej poszło mu w dysku. Posyłając go na odległość 41.42 nie zakwalifikował się do finału.

W punktacji drużynowej na 218 sklasyfikowanych klubów Jurand Szczytno zajął 39. miejsce ustępując w województwie jedynie AZS UWM Olsztyn. W klasyfikacji medalowej był już najlepszym z Warmii i Mazur, zajmując siódme miejscu w Polsce.