Od lat mieszkańcy Koczka zabiegali u władz o przebudowę przebiegającej przez ich wieś drogi. Gdy już to się stało, niektórym radość szybko zamieniła się w smutek. A to dlatego, że projektanci i urzędnicy nie przewidzieli potrzeby budowy studzienki na wody opadowe w sytuacji, gdy nawierzchnia drogi podniosła się o kilkadziesiąt centymetrów.

Dodaj komentarz

Niewielka działka leżąca między dawnym sklepem a placem, na którym stoi remiza w Długim Borku, stała się kością niezgody pomiędzy mieszkańcami a wójt Alicją Kołakowską i popierającym ją sołtysem Andrzejem Bełcikowskim, będącym jednocześnie radnym gminnym. Władze gminy mają kupca zainteresowanego nabyciem nieruchomości, ale miejscowi przeciw temu protestują. - To już ostatni kawałek naszej wspólnej własności – mówi jedna z mieszkanek, Elżbieta Chaber.

Dodaj komentarz

Święto Mazurskiej Dłubanki to warsztaty wykonywania łodzi jednopiennych, tzw. dłubanek przy użyciu zarówno współczesnych narzędzi (pilarka łańcuchowa), jak i tradycyjnych (ciosła, siekiery, ośniki, dłuta, strugi).

Dodaj komentarz

W piątek w Jerutkach odbyła się VII edycji Senioriady, czyli Dnia Seniora. Podczas imprezy starosta Jarosław Matłach uhonorował stowarzyszenia i artystów biorących w niej udział. Wręczono pamiątkowe statuetki, dyplomy oraz zdjęcia, by docenić zaangażowanie seniorów i ich wkład w kulturę powiatu szczycieńskiego.

Dodaj komentarz

Pulpety z wieprzowiny oraz dzika i jelenia zwyciężyły w tegorocznym konkursie „Dzik kontra świnia”, w którym rywalizowały dania z wieprzowiny i dziczyzny przygotowane przez sołectwa z gminy Świętajno i działające na naszym terenie koła łowieckie.

Dodaj komentarz

Długo oczekiwany w Świętajnie tor rowerowy typu „pumptrack” jest już czynny. W ubiegłym tygodniu dokonano jego oficjalnego otwarcia i już mogą korzystać z niego śmiałkowie bez ograniczeń wiekowych. Chętnych nie brakuje.

Dodaj komentarz

Dzieje nekropolii przybliża były mieszkaniec wsi.

Dodaj komentarz

W gminie Świętajno jedne inwestycje dobiegają końca, drugie się rozpoczynają, a jeszcze inne czekają na wyłonienie wykonawcy.

Dodaj komentarz

Elżbieta Jabłonowska z Jerut i Edyta Kopeć ze Świętajna to kolejne finalistki Plebiscytu na Supersołtysa Powiatu Szczycieńskiego organizowanego przez redakcję „Kurka Mazurskiego” i Starostwo Powiatowe w Szczytnie. Sołectwo, którego reprezentant zajmie I miejsce, otrzyma w nagrodę 3 tys. zł, II miejsce – 2 tys. zł, a III miejsce – 1 tys. złotych.

Dodaj komentarz

Na zadania majątkowe gmina Świętajno przekazała w ubiegłym roku blisko 12 mln zł, tj. 27% swoich wydatków, a jej zadłużenie nieznacznie przekroczyło 10 mln zł, czyli 25% ogółu dochodów. Takie dane zawiera sprawozdanie z wykonania ubiegłorocznego budżetu gminy, które radni przyjęli jednogłośnie.

Dodaj komentarz

Po dwóch latach stawki za odbiór śmieci komunalnych w gminie Świętajno pójdą w górę. Radni przyjęli uchwałę o podniesieniu ich o 4 zł. W ten sposób chcą zrekompensować ubiegłoroczną stratę w wysokości ponad 50 tys. zł w systemie gospodarowania odpadami.

Dodaj komentarz

Są chętni na budowę pomostu w Spychowie i pumptracka w Świętajnie. W najbliższych dniach wójt Alicja Kołakowska zadecyduje czy firmom, które złożyły najkorzystniejsze oferty gmina zleci wykonanie zadania. Jeśli tak się stanie, to w przypadku pumptracka, trzeba będzie dodatkowo dołożyć ponad 100 tys. zł.

Dodaj komentarz

Niemałe problemy towarzyszą zaplanowanym w tym roku na terenie gminy Świętajno inwestycjom. Jedne ciągną się niemiłosiernie długo, inne nie wzbudzają zainteresowania wykonawców, a jak już chętny się znajdzie, to za chwilę rezygnuje.

Dodaj komentarz

Pięć obiektów z gminy Świętajno znalazło się na liście wniosków o dofinansowanie z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.

Dodaj komentarz

Dobiegają końca wybory sołtysów i rad sołeckich w gminie Świętajno. Jeszcze przed świętami zapadły rozstrzygnięcia w Białym Gruncie i Długim Borku.

Dodaj komentarz

Wszystko wskazuje na to, że pumptrack w Świętajnie w końcu powstanie. Do trzeciego już przetargu wpłynęła oferta, która mieści się w kwocie 200 tys. zł, jaką na realizację tego zadania przeznaczyła gmina. Nie ma natomiast chętnych do budowy pomostu w Spychowie.

Dodaj komentarz

Bardziej niż w gminie Dźwierzuty do pracy na rzecz lokalnej społeczności mężczyźni garną się w gminie Świętajno. Tu na dwanaście dotychczas przeprowadzonych wyborów w sołectwach, w pięciu rządy powierzono panom. W przeprowadzonych w ostatnim tygodniu wyborach wszędzie będzie po staremu, bo funkcje sołtysów na nową kadencję mieszkańcy powierzyli dotychczasowym. Nikt nie odważył się stanąć z nimi do rywalizacji.

Dodaj komentarz

Edyta Kopeć sołtysem Świętajna jest od blisko czterech lat i najwyraźniej zaskarbiła sobie sympatię mieszkańców, którzy w ubiegłym tygodniu wybrali ją ponownie na nową kadencję. Za swój największy sukces uważa realizację zadań w ramach funduszu sołeckiego, w tym dokończenie budowy placu zabaw i zainicjowanie budowy pumptracka. Wolny czas lubi spędzać aktywnie – biegając lub biorąc udział w treningach fitness.

Dodaj komentarz

W czwartek w jedynym z domów w Kolonii znaleziono ciało 46-latki. Kobieta pochodziła ze środowiska znanego szczycieńskim służbom. Co było powodem jej śmierci?

Dodaj komentarz

Wybory sołtysów i rad sołeckich w gminie Świętajno dobiegły już półmetka. Niespodzianek nie było, dopóki nie przyszła pora na Spychowo. Pełniąca tu funkcję sołtysa już od ośmiu lat Ksymena Klusek musiała uznać wyższość swojej rywalki. Ciekawostkę odnotowano też w Jerominach, gdzie schedę po długoletnim sołtysie Janie Wielku przejęła jego synowa Dominika.

Dodaj komentarz