Największe kontrowersje związane z ogólnopolskim strajkiem w oświacie wzbudza fakt, że odbywa się on w trakcie egzaminów gimnazjalistów i ośmioklasistów, tuż przed maturami. Budzi to spore obawy rodziców i uczniów, m.in. z gminy Świętajno. Tu za strajkiem opowiedziały się wszystkie szkoły z wyjątkiem gimnazjum.

Dodaj komentarz

Czy zamontowana na gnieździe bocianim w Świętajnie kamera znów będzie relacjonować bezpośrednią transmisję? Wójt Alicja Kołakowska nie mówi nie, a gorąco do tego namawia ją Jan Lisiewski, przewodniczący Rady Powiatu.

Dodaj komentarz

O estetykę i wizerunek w Świętajnie dbają pracownicy Gminnego Ośrodka Kultury, Zakładu Gospodarki Komunalnej i Urzędu Gminy.

Dodaj komentarz

Wybory w sołtysów i rad sołeckich w gminie Świętajno przekroczyły już półmetek. W ubiegłym tygodniu odbyły się głosowania w Jerutach, Nowych Czajkach-Cisie i Jerutkach.

Dodaj komentarz

Poszukiwany od końca lutego 23-letni Łukasz C. z Jerutek nie żyje. Jego ciało zostało znalezione w Starych Kiejkutach. Śledztwo w sprawie śmierci młodego mężczyzny prowadzi Prokuratura Rejonowa w Szczytnie.

Dodaj komentarz

Mieszkańcy Świętajna pożegnali swojego długoletniego proboszcza księdza Edwarda Koperwasa, który zmarł w wieku 82 lat. Duchowny został pochowany na miejscowym cmentarzu.

Dodaj komentarz

W dotychczas przeprowadzonych na terenie gminy Świętajno wyborach sołtysów zgłaszano tylko po jednym kandydacie. W kilku miejscowościach doszło do zmian.

Dodaj komentarz

Czy projekt zakładający budowę grodu Juranda w Spychowie zostanie uznany za inwestycję strategiczną dla województwa? Mocno zabiegają o to pomysłodawcy przedsięwzięcia, członkowie Stowarzyszenia „Przyjazne Spychowo”. Mają już poparcie wójt gminy Świętajno. Teraz przekonują do jego udzielenia także radnych powiatowych.

Dodaj komentarz

Z myślą o niepełnosprawnych władze gminy Świętajno przymierzają się do budowy windy w swoim urzędzie.

Dodaj komentarz

– Kto widział u nas funkcjonariusza z „suszarką”? Całymi dniami stoją w Rozogach przy stacji benzynowej, a przecież od czasu do czasu mogliby się przemieścić w inne miejsce – nie kryje irytacji radny Andrzej Bełcikowski.

Dodaj komentarz

Jeszcze tylko do piątku 12 kwietnia trwa I etap Plebiscytu na Supersołtysa Powiatu Szczycieńskiego, który organizatorami są redakcja „Kurka Mazurskiego” i starostwo. W tym tygodniu zachęcamy do oddawania głosów na kandydatów z gminy Świętajno.

Dodaj komentarz

Jak oporządzić kozę i zrobić ser z jej mleka, jak posługiwać się warsztatem tkackim i przygotować tradycyjne ciasto drożdżowe – m.in. tego dowiedzieli się mieszkańcy gminy Świętajno podczas warsztatów w zajeździe „Tusinek” w Rozogach. Odbyły się one w ramach projektu „Sztuka wsi - powrót do przeszłości”.

Dodaj komentarz

Na generalny remont straszącego wyglądem budynku komunalnego w centrum Świętajna potrzeba, zdaniem wójt, 5 mln zł. Dlatego ta opcja nie wchodzi w grę. Można go rozebrać, ale wcześniej należałoby przekwaterować cztery zamieszkujące w nim rodziny.

Dodaj komentarz

Czy na domu, w którym przed laty mieszkał Jan Dopatka pojawi się poświęcona mu tablica pamiątkowa? Zgłoszona inicjatywa podoba się obecnej właścicielce budynku.

Dodaj komentarz

Znana woklistka rockowa Wanda Kwietniewska wystąpiła w Gminnym Ośrodku Kultury w Świętajnie podczas koncertu z okazji Dnia Kobiet.

Dodaj komentarz

W tym roku ma powstać projekt, a w przyszłym mogą już rozpocząć się prace przy budowie pełnowymiarowego boiska do gry w piłkę nożną. Dzięki temu dzieci i młodzież ze Świętajna będą mogły rywalizować w rozgrywkach ligowych.

Dodaj komentarz

Gmina Świętajno jest kolejną w powiecie szczycieńskim, która zdecydowała się dofinansować swoim mieszkańcom zakup niskoemisyjnych kotłów grzewczych. Nie wszystkim jednak inicjatywa wójt Kołakowskiej się podoba.

Dodaj komentarz

Stawka za odbiór śmieci dla gospodarstw jednoosobowych pozostanie bez zmian, inne dotknie podwyżka w wysokości 13 zł. O tyle samo więcej zapłacą przedsiębiorcy. Tak proponują radni, choć jednomyślności wśród nich nie ma.

Dodaj komentarz

Prawdziwy zawrót głowy czeka radnych gminy Świętajno, którym przyjdzie decydować o wyborze metody ustalenia opłaty za wywóz odpadów. Wójt Alicja Kołakowska przedłożyła im do wyboru aż cztery warianty.

Dodaj komentarz

Uczestnicy zajęć praktyczno – technicznych organizowanych przez Gminny Ośrodek Kultury w Świętajnie, przez ostatnie dwa tygodnie tworzyli karnawałowe piniaty, czyli specjalne kule wypełnione słodyczami.

Dodaj komentarz