Pisałem już w „Kurku” o butelkach, guzikach i plombach. Kolekcjonerzy tych przedmiotów przez wiele osób nie są traktowani poważnie. Zupełnie inaczej przedstawia się sytuacja z odciskanymi na papierze pieczątkami i odciskanymi w laku pieczęciami.

Dodaj komentarz

Plomby znane są od początków cywilizacji. Początkowo wykonywano je z gliny, a następnie z wosku i ołowiu. Ołowiane plomby na ziemiach polskich znane są od średniowiecza. Jednymi z najciekawszych są te znajdowane od 1864 roku u stóp drohiczyńskiej Góry Zamkowej. Datowane  na okres od XI do XIII wieku i opatrzone niezidentyfikowanymi symbolami w sporej mierze pozostają dla nauki zagadką.

Dodaj komentarz

Na terenie powiatu szczycieńskiego rosło wiele dębów sadzonych na cześć zasłużonych osobistości lub z okazji historycznych wydarzeń. Część z nich nie przetrwała do naszych czasów, ale niektóre wciąż można podziwiać. Jednym z nich jest okazały dąb plebiscytowy w Dłużku.

Dodaj komentarz

Od czasów pogańskich wiekowe dęby miały dla ludzi znaczenie symboliczne. W późniejszych wiekach drzewa te sadzono po to, by upamiętnić ważne wydarzenia i osobistości. Niewiele osób pewnie wie, że dęby takie, poświęcone członkom rodziny cesarskiej, rosły także w powiecie szczycieńskim, na terenie gminy Rozogi.

Dodaj komentarz

Łupowo, wieś leżąca dziś w gminie Dźwierzuty, została założona pod koniec XIV w. Niewiele osób pewnie wie, że dawniej miała ona aż dwóch sołtysów.

Dodaj komentarz

Linowo to wieś mająca długą, bo sięgającą jeszcze czasów krzyżackich historię.

Dodaj komentarz

W połowie XIX w. szczycieńska poczta mieściła się w … gabinecie burmistrza. Nieco później rozwożenie korespondencji odbywało się za pośrednictwem dyliżansów kursujących m.in. do Królewca. Ponieważ praca pocztylionów i listonoszy nie należała do bezpiecznych, byli oni uzbrojeni w rewolwery i pałasze.

Dodaj komentarz

Emil Kopkow należał na początku XX w. do najbogatszych mieszkańców Szczytna. Był właścicielem dwóch hoteli i jako pierwszy w mieście mógł się poszczycić posiadaniem samochodu. Przez wiele lat należał do rady miejskiej, parafialnej i powiatowej. Ciężko doświadczyły go wydarzenia I wojny światowej, na której zginęli jego dwaj synowie, a większy z hoteli przy głównym skrzyżowaniu spalili Rosjanie. Trzeci syn zapisał się w historii niechlubnie, jako gestapowiec i zbrodniarz wojenny.

Dodaj komentarz

W dalszej części historii Nowych Kiejkut m.in. o tym, jak determinacja mieszkańców doprowadziła do budowy w tej wsi dworca kolejowego.

Dodaj komentarz

Okolice Nowych Kiejkut zamieszkiwane były już w pradziejach. Znajdowało się tu między innymi osiedle nawodne kultury kurhanów zachodniobałtyjskich oraz przebadany przez Hansa Tiskę kurhan.

Dodaj komentarz

W trakcie wojny polsko-bolszewickiej Niemcy oficjalnie deklarowali neutralność, praktycznie jednak po cichu, licząc na przywrócenie granic z 1914 roku, wspierali bolszewików. W Niemczech prowadzono agitację i werbunek do Armii Czerwonej.

Dodaj komentarz

PRZY ULICY SZCZYCIEŃSKIEJ

Historia budynku obecnej szkoły w Wielbarku sięga lat dwudziestych minionego wieku.

Dodaj komentarz

Max Horn, przedwojenny szczycieński hotelarz, po I wojnie światowej został właścicielem najbardziej reprezentacyjnego hotelu w mieście, „Berliner Hof”. Zniszczony w 1945 r. imponujący gmach znajdujący się przy dzisiejszym głównym skrzyżowaniu, niegdyś wizytówka Szczytna, nie został odbudowany i dziś można go podziwiać już tylko na starych fotografiach …

Dodaj komentarz

URODZINOWY PREZENT

W 1904 roku leśnictwo Hinterdamerau (obecnie Leśnictwo Jęczniki) objął i kierował nim przez 27 lat Reinhold Desens.

Dodaj komentarz

STACJA MISYJNA

Przed powstaniem stacji misyjnej w Dźwierzutach miejscowi katolicy korzystali z kościołów znajdujących się na pobliskiej Warmii.

Dodaj komentarz

KATOLICKA SZKOŁA

W 1871 r. komendariusz z Lesin Wielkich – Josef Temma wynajął w Wielbarku od właściciela browaru Eschholza budynek znajdujący się na wyspie w zakolu Omulwi. Urządzono w nim mieszkanie dla księdza oraz oratorium.

Dodaj komentarz

STRAPIENIE ADAMA

Do połowy XIX w. w powiecie szczycieńskim działały trzy niewielkie zakłady przemysłowe wytwarzające papier, żelazo oraz szkło.

Dodaj komentarz

ŚREDNIOWIECZNA GRANICA

Na północ od Kipar, po prawej stronie drogi do Łatanej Wielkiej, znajduje się fragment średniowiecznego wału podłużnego oddzielającego w XI-XIII w. Mazowsze od ziem pruskich.

Dodaj komentarz

Sędrowo to wieś położona na południowy-wschód od Wielbarka nad Wałpuszą, niedaleko miejsca, gdzie rzeka ta wpada do Omulwi. 6 maja 1556 r. książę Albrecht nadał tu Marcinowi Foltartowi von Schlangenberg 20 włók boru. W 1579 r. majątek ten otrzymał nazwę - Zandrobna.

Dodaj komentarz

POCZĄTKI KATOLICKIEJ PARAFII

W połowie XIX w. połowa mieszkańców Lesin Wielkich była katolikami. Nie mieli oni jednak w swojej okolicy żadnej świątyni.

Dodaj komentarz