W tym tygodniu przybliżam historię szkoły średniej dla dziewcząt, której historia sięga końca XIX w. Dziś w jej budynku funkcjonuje Szkoła Podstawowa nr 3 im. Marii Skłodowskiej – Curie.

Dodaj komentarz

W tym tygodniu przybliżamy dzieje Bartnej Strony od połowy XIX w. aż po czasy powojenne.

Dodaj komentarz

24 listopada 1360 r. komtur elbląski i wielki szpitalnik Zakonu Krzyżackiego - Ortolf z Trewiru wystawił na szczycieńskim zamku przywilej lokacyjny dla Bartnej Strony. Pierwszymi osadnikami na Bartnej Stronie było osiemnastu znanych nam z imienia Polaków, głownie bartników. Byli to: Kwiatko, Mikosz z Piwody, Świętosław z Wrzącej, Andrzej, Gniewomir, Paweł z Ciemnej, Grzesiek, Domanek, Wawrzyniec, Rudny, Jakub, Magnek (Manik), Piotr, Mikosz, Marcin, Tworzyjan, Wojciech oraz Piotrek.

Dodaj komentarz

Trzecią miejscowością w powiecie obok Opaleńca i Wielbarka, w której w trakcie I wojny światowej funkcjonował lazaret, było Szczytno. Lazaret garnizonowy działał tu już przed wojną i był przeznaczony dla rannych i chorych żołnierzy służących w szczycieńskim batalionie.

Dodaj komentarz

Po wielbarskim lazarecie zachowały się dosyć liczne pamiątki, przede wszystkim w postaci zdjęć, pocztówek oraz korespondencji. Ze stempli odbitych na korespondencji wynika, że w Wielbarku działał lazaret rezerwowy. Na korespondencji z 1915 r. znajdują się dwa rodzaje stempli. 1. Brief - Stempel Reservelazarett Willenberg. 2. Pieczątka z orłem i napisem: Kriegslazarett Willenberg.

Dodaj komentarz

W trakcie I wojny światowej wydano olbrzymią ilość pocztówek przedstawiających Szczytno. Inne wschodniopruskie miasta nawet nie zbliżyły się do tej liczby.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Kupując pocztówki patrzę nie tylko na ich ilustracyjną stronę. Interesuje mnie również znajdująca się na ich odwrocie korespondencja, a przede wszystkim różne stemple. Niedawno zakupiłem pocztówkę z Wielbarka przedstawiającą most na Sawicy i pocztę. Mam już jedną kartkę z tym widokiem. Tym razem moją uwagę zwrócił jednak rewers pocztówki. Została ona wydana w Szczytnie przez Maxa Zedlera i jej użycie w Opaleńcu świadczy chyba o tym, że na miejscu, w związku z przebywaniem dużej liczby żołnierzy, brakowało kartek z widokiem wsi.

Dodaj komentarz

Niedawno w Muzeum Mazurskim w Szczytnie otwarta została wystawa Ryszarda Łopatki przedstawiająca historię poczty.

Dodaj komentarz

W tym tygodniu przedstawiamy dzieje leżącej w gminie Wielbark wsi Wyżegi.

Dodaj komentarz

Tydzień temu opisałem, jak się poszukuje butelek i porcelanek oraz jakie obecnie wiążą się z tym problemy. Dzisiaj piszę o tym, jakich odkryć można się jeszcze w naszym powiecie w tym temacie spodziewać.

Dodaj komentarz

W ostatnich latach nastąpił gwałtowny rozwój kolekcjonerstwa przedmiotów związanych z historią regionów, czy poszczególnych miejscowości. Wydaje się, że zjawisko to powstało pod wpływem mediów społecznościowych, gdzie swoimi zbiorami można się pochwalić, oraz Internetu, który ułatwia kontakty i handel.

Dodaj komentarz

W tym tygodniu prezentujemy historię Piwnic Wielkich – wsi w gminie Wielbark, której początki sięgają XVI wieku.

Dodaj komentarz

W czasach przedkrzyżackich okolice Wielbarka zamieszkiwane były przez pruskie plemię Sasinów. Od południa Sasinowie graniczyli z Mazowszanami. Granica pomiędzy tymi plemionami przebiegała na południe od Wielbarka i dopiero w 1343 r. przesunięta została przez Krzyżaków bardziej na południe.

Dodaj komentarz

Niedawno udało mi się kupić zestaw zdjęć z żeńskiego obozu RAD-u (Służby Pracy Rzeszy) w Orzynach. Jest to dobra okazja, by przypomnieć historię Orzyn oraz pałacu, w którym wspomniany obóz się znajdował.

Dodaj komentarz

W latach 30. XX w. znajdujący się obecnie na ulicy Piłsudskiego cmentarz miejski w Szczytnie był już mocno przepełniony, a jego najstarsza część została zamknięta. W związku z tym postanowiono za miastem, przy drodze na Zabiele, założyć nowy, miejski cmentarz. Grunt uzyskano poprzez wymianę działek. W 1938 r. działkę ogrodzono, wybudowano kostnicę i dokonano nasadzeń. Cmentarz był gotowy do użytku 1 kwietnia 1939 r. Koszt jego budowy wyniósł ponad 60.000 marek.

Dodaj komentarz

W kwietniu ubiegłego roku w Urzędzie Marszałkowskim w Olsztynie odbyła się uroczystość przekazania miecza z oporządzeniem, który miał być znaleziony przez tę samą osobę, która rok wcześniej miała dokonać na polu bitwy odkrycia dwóch toporów. W trakcie tej uroczystości „znalazca” przekazał marszałkowi miecz, który - jak twierdził - znalazł pod Olsztynem. Natomiast marszałek przekazał znalezisko Muzeum Bitwy pod Grunwaldem.

Dodaj komentarz

Po wybuchu I wojny światowej pieniądz w Niemczech zaczął stopniowo tracić wartość. Pieniądza metalowego zaczęło też zwyczajnie brakować. Będące do wybuchu wojny w obiegu monety były gromadzone przez państwo oraz jego obywateli. Drobne nominały zostały częściowo zastąpione monetami wybijanymi w cynku. Już w pierwszym roku wojny pojawił się pieniądz zastępczy. W Niemczech nosił on nazwę notgeld, czyli w tłumaczeniu na język polski - pieniądz na czas potrzeby.

Dodaj komentarz

Symbolem bitwy pod Grunwaldem są dwa nagie krzyżackie miecze. Tematem tej opowieści będą dwa topory, jeden miecz oraz różne wątpliwości z nimi związane.

Dodaj komentarz

Niedawno nabyłem ciekawy album ze zdjęciami żołnierzy drugiej kompanii szczycieńskiego batalionu jegrów. Choć jest niekompletny, stanowi wartościową pod względem historycznym pamiątkę.

Dodaj komentarz