W poniedziałek na ul. Władysława IV rozpoczął się montaż progów zwalniających, ale miasto nagle się z tego wycofało. Pomysł nie podoba się okolicznym mieszkańcom, którzy uważają, że lokalizacja tych urządzeń tuż obok ich domów jest nieporozumieniem. Zastanawiają się, czy nie ma lepszych sposobów na poskromienie piratów drogowych.

Dodaj komentarz

Rozpoczął się maturalny maraton. Tegoroczne przygotowania do egzaminu dojrzałości, z powodu pandemii, przebiegały inaczej niż dotychczas. Ministerstwo edukacji, wychodząc naprzeciw młodzieży, która niemal rok uczyła się zdalnie, uprościło arkusze egzaminacyjne. - W mojej ocenie na matematyce dużo było zadań na poziomie gimnazjalnym – mówi Monika Chorążewicz, dyrektor Zespołu Szkół nr 3 w Szczytnie.

Dodaj komentarz

Pandemia wywróciła im świat do góry nogami. Występy na żywo, które od zawsze były ich żywiołem, od wielu miesięcy się nie odbywają. Pełne publiczności sale i plenerowe sceny zastąpiły internetowe transmisje online, będące jedynie namiastką prawdziwych koncertów. Muzycy, bo o nich mowa, z niecierpliwością czekają już na odmrożenie kultury. O tym, jak sobie radzą w czasie lockdownu opowiadają nam artyści związani ze Szczytnem.

Dodaj komentarz

Chociaż spółka Mosty z Katowic złożyła najniższą cenowo ofertę, to nie ona sporządzi dokumentację projektową obwodnicy Szczytna. Wybór komisji przetargowej padł na inną firmę z Katowic - IVIA, która zadeklarowała wykonanie zadania za 4,8 mln zł.

Dodaj komentarz

Na początku tygodnia zaczęły się prace związane z pierwszym etapem zagospodarowania pl. Juranda polegające na montażu siedzisk i donic. Ich koszt to 226,5 tys. złotych.

Dodaj komentarz

W poniedziałkowe popołudnie na ul. Przemysłowej doszło do zderzenia skody z motocyklem marki Kawasaki. Sprawczynią okazała się 31-latka kierująca samochodem osobowym. Kobieta nie ustąpiła pierwszeństwa 18-letniemu motocykliście.

Dodaj komentarz

Jeszcze w tym roku miasto wybuduje oświetlenie na ul. Tatarkiewicza. W ubiegłym tygodniu miało miejsce otwarcie ofert w ramach przetargu mającego wyłonić wykonawcę zadania. Zainteresowanie nim było spore, a wszystkie zgłoszenia mieściły się w zarezerwowanej na ten cel kwocie.

Dodaj komentarz

Szczycieńscy radni już dawno przyzwyczaili mieszkańców do tego, że sesje rady zamieniają się we wzajemne słowne przepychanki, niemające nic wspólnego z merytoryczną debatą. Nie inaczej było też podczas ubiegłotygodniowego posiedzenia, w trakcie którego obie strony konfliktu nie szczędziły sobie złośliwości i oskarżeń. Najmocniej swoich adwersarzy z klubów „Wszystko dla Szczytna i PSL” oraz PiS skrytykowała radna Beata Boczar, wytykając im niekonsekwencję, torpedowanie ważnych inwestycji oraz politykierstwo. Z kolei przewodniczącemu rady zarzuciła naruszanie prawa.

Dodaj komentarz

Mieszkańcy Szczytna znów będą mogli zgłaszać i wybierać projekty w ramach budżetu obywatelskiego. Zgodnie ze zmienionym regulaminem, jego pula wyniesie 250 tys. złotych. Zanim jednak doszło do procedowania uchwały w tej sprawie, nie obyło się bez spięcia na linii burmistrz – radni.

Dodaj komentarz

Rodzice przedszkolaków oraz radni sceptycznie podchodzą do planów burmistrza Mańkowskiego związanych z adaptacją na oddziały przedszkolne pomieszczeń dawnej kręgielni w hali Wagnera. Zastrzeżenia budzi zarówno sama lokalizacja, jak i sprawy organizacyjne, m.in. rekrutacja oraz żywienie dzieci i zapewnienie im bezpieczeństwa. Najwięcej pretensji do włodarza dotyczy jednak braku informacji oraz konsultacji z głównymi zainteresowanymi.

Dodaj komentarz

W szczycieńskim TBS trwa kontrola Państwowej Inspekcji Pracy związana m.in. z podejrzeniami stosowania w tej podległej miastu spółce mobbingu. Choć wyniki nie są jeszcze znane, burmistrz Krzysztof Mańkowski już teraz staje po stronie dyrektor Agnieszki Cąkały, deklarując, że ma ona jego pełne poparcie.

Dodaj komentarz

W tym roku ul. Orzeszkowej na pewno nie zostanie wyremontowana. Burmistrz Krzysztof Mańkowski tłumaczy, że stanie się tak z powodu decyzji radnych, którzy nie zgodzili się na początku roku na zaciągnięcie kredytu w proponowanej przez niego wysokości. Ubolewa, że nie zdołał ich do tego skłonić.

Dodaj komentarz

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad planuje wybudowanie na ul. Wielbarskiej chodnika oraz przejścia dla pieszych w okolicy skrzyżowania z ulicami Przemysłową i Lipową. Zadanie ma być wykonane w latach 2022 – 2023, a jego szacunkowy koszt to ok. 1 mln złotych.

Dodaj komentarz

Inwestorzy czekają już w blokach startowych – zapewnia burmistrz Krzysztof Mańkowski, odpowiadając na pytania radnych dotyczące modernizacji terenu dworca PKS. Jak tłumaczy, wszystko zależy teraz od uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. To ma nastąpić dopiero we wrześniu.

Dodaj komentarz

Sprawa zwolnienia Moniki Jędrzejczyk przez dyrektor TBS zbulwersowała członków wspólnoty mieszkaniowej przy ul. Konopnickiej 7, gdzie kobieta przez wiele lat sprzątała. - Naszym zdaniem zasłużyła na premię, a nie wyrzucenie z pracy – mówią zgodnym chórem, podkreślając, że zwolniona kobieta wywiązywała się ze swoich obowiązków bez zarzutu.

Dodaj komentarz

Teresa i Zenon Michniewscy z Gromu od kilkunastu lat przekazują podopiecznym szczycieńskiego schroniska „Cztery łapy” dary w postaci m.in. bud dla psów, legowisk i drapaków dla kotów. Jeszcze do niedawna ich współpraca z tą placówką układała się bardzo dobrze. Niestety, wraz z nastaniem nowego kierownictwa to się zmieniło. Darczyńcy obawiają się, że ofiarowane przez nich ostatnio rzeczy mogły trafić w niepowołane ręce.

Dodaj komentarz

Wandale, którzy w ubiegłym tygodniu dokonali zniszczeń na szczycieńskim molo, naprawili szkodę. Wcześniej nagrały ich kamery monitoringu, a burmistrz Krzysztof Mańkowski zagroził, że jeśli nie usuną swoich bazgrołów, o sprawie powiadomi policję.

Dodaj komentarz

W programie najbliższej sesji Rady Miejskiej znajdzie się punkt dotyczący przywrócenia budżetu obywatelskiego. Teraz forsują go ci, którzy go wycofali, a sceptycznie podchodzą ci, którzy się temu sprzeciwiali.

Dodaj komentarz

Takiej sytuacji w szczycieńskim samorządzie dawno już nie było. Wniosek komisji rewizyjnej o udzielenie burmistrzowi absolutorium przeszedł tylko jednym głosem „za”. Pozostali jej członkowie się wstrzymali.

Dodaj komentarz

Burmistrz Krzysztof Mańkowski tłumaczy się radnym, dlaczego nie udostępnił hali Wagnera na masowe szczepienia. Według niego to starosta Jarosław Matłach wskazał ten obiekt, nie informując o tym władz miasta. - W całej Polsce takie hale służą jako punkty szczepień – odpowiada starosta.

Dodaj komentarz