– Dla nas nie ma Polski A i Polski B, chcemy, żeby Polska rzeczywiście była jedna. Dlatego cieszę się, że pogrążone w letargu regiony postpegeerowskie otrzymają kolejne miliardy złotych, które stworzą perspektywy rozwojowe – mówił w Szczytnie do przybyłych samorządowców z województwa warmińsko-mazurskiego premier Mateusz Morawiecki.

Dodaj komentarz

W piątek 29 września w sali koncertowej Szkoły Muzycznej w Szczytnie odbędzie się koncert kresowy pt. „Grodno – słowo i pieśń w hołdzie Rodakom znad Niemna”. W jego trakcie będzie można usłyszeć patriotyczne pieśni w wykonaniu sopranistki Tatiany Szczepankiewicz – Maliszewskiej, ks. Zbigniewa Stępniaka (bas, basso – profondo) oraz pianistki Natalii Klykovej. Historię Grodna przybliży prof. Leonarda Dacewicz z Uniwersytetu Białostockiego.

Dodaj komentarz

Dywidenda w wysokości ponad 700 tys. zł należna miastu od spółki „Veolia” z tytułu zysku za ubiegły rok została już rozdysponowana na wydatki budżetowe. Tym samym postulat przewodniczącego Rady Miejskiej Tomasza Łachacza, aby część z tych środków przeznaczyć na naukę pływania uczniów wszystkich szczycieńskich podstawówek, nie doczeka się realizacji.

Dodaj komentarz

Blisko 370 tys. zł – tyle ma kosztować remont ul. Bohaterów Westerplatte, na który miasto otrzymało 70% dofinansowanie z Rządowego Funduszu Dróg Samorządowych. Trwa procedura przetargowa mająca wyłonić wykonawcę zadania. Czy zgłoszone oferty będą się mieścić w kwocie kosztorysowej, dowiemy się już piątek.

Dodaj komentarz

Nie ma możliwości różnicowania opłat za gospodarowanie odpadami ze względu na sposób ich oddawania. To oznacza, że mieszkańcy, którzy byli gotowi płacić wyższą stawkę za umieszczanie bioodpadów i popiołu w workach, muszą to robić jedynie w pojemnikach.

Dodaj komentarz

Przy szczycieńskiej parafii ewangelicko – augsburskiej odbył się pierwszy piknik sąsiedzki. Ideą otwartego dla wszystkich mieszkańców wydarzenia była integracja lokalnej społeczności. Na uczestników, zarówno tych dużych, jak i małych, czekało wiele atrakcji, ale największym powodzeniem cieszyło się zwiedzanie liczącego ponad 300 lat kościoła, którego historię przybliżał proboszcz, ks. Adrian Lazar.

Dodaj komentarz

– Dla nas najważniejsze jest, aby gość dobrze się najadł, miło nas zapamiętał i wrócił – mówi Grażyna Albrecht, która z mężem Andrzejem prowadzi znaną szczycieńską restaurację „Zacisze”. W tym roku obchodzą ćwierćwiecze pracy na niwie szczycieńskiej gastronomii. „Kurkowi” opowiadają o początkach swojej działalności i najbardziej znanych gościach, którzy zawitali do ich lokalu.

Dodaj komentarz

Mieszkanka bloku przy ul. Lipperta zmaga się z plagą pluskiew. Krwiożercze insekty stanowią zagrożenie dla jej zdrowia, ponieważ jest silnie uczulona na ich ugryzienia. Przeprowadzona kilka miesięcy temu dezynsekcja nie dała długotrwałych rezultatów, bo nie wszyscy mieszkańcy budynku wyrazili na nią zgodę.

Dodaj komentarz

Według naszych nieoficjalnych informacji, w piątek do Szczytna przyjedzie premier Mateusz Morawiecki. Ma on wręczyć samorządowcom z województwa wamińsko – mazurskiego promesy na projekty dofinansowane w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład kierowanego do obszarów popegeerowskich. Wśród beneficjentów znalazło się miasto Szczytno.

Dodaj komentarz

Moc wzruszeń, wspomnień ze szkolnych czasów i radość ze spotkania po latach – takie uczucia towarzyszyły absolwentom techniku drogowego, które niegdyś funkcjonowało w dzisiejszym Zespole Szkół nr 2. W miniony piątek mieli oni okazję znów odwiedzić szkolne mury i powrócić pamięcią do młodzieńczych czasów. W zjeździe trzech roczników uczestniczył też były dyrektor placówki i nauczyciel przedmiotów zawodowych, Mieczysław Mazurkiewicz.

Dodaj komentarz

Trzecia spośród czterech wystawionych przez miasto działek na Bartnej Stronie, również nie znalazła nabywcy.

Dodaj komentarz

Ogólnopolska akcja informacyjno – edukacyjna „Tour de Konstytucja” dotarła do Szczytna. Działacze społeczni i prawnicy zachęcali mieszkańców do udziału w zbliżających się wyborach oraz dyskutowali o wadach i zaletach jednomandatowych okręgów wyborczych.

Dodaj komentarz

Tylko jedna oferta wpłynęła w ramach ogłoszonego przez miasto przetargu na odbiór odpadów komunalnych. Złożył ją dotychczasowy wykonawca tej usługi, firma Remondis z Olsztyna. Zaproponowana przez nią cena jest jednak o pół miliona wyższa od kwoty przeznaczonej na ten cel przez samorząd.

Dodaj komentarz

Na placu Juranda odbyły się obchody dnia Krajowej Administracji Skarbowej. W wydarzeniu wzięli udział m.in. wojewoda Artur Chojecki oraz samorządowcy z powiatu szczycieńskiego.

Dodaj komentarz

Radnemu Mariuszowi Pardo nie podoba się, że w przestrzeni publicznej używana jest nazwa „ruiny”, a nie „zamek krzyżacki”. To, jego zdaniem, nie brzmi zbyt zachęcająco. Dlatego postuluje, aby miasto „uwrażliwiło” lokalne instytucje i organy, aby stosowały jednolity przekaz i pozostałości krzyżackiej budowli nazywały zamkiem. Problem w tym, że dla turystów może być to mylące.

Dodaj komentarz

Milena Bastek, właścicielka firmy transportowej, do której jedyny wjazd prowadzi przez ul. Borową, apeluje do władz miasta, aby dały jej czas na znalezienie nowej bazy i przeprowadzkę. W przeciwnym razie dalsze funkcjonowanie podmiotu zatrudniającego dwanaście osób stanie pod znakiem zapytania. Wszystko przez wprowadzony na wniosek mieszkańców przez burmistrza zakaz poruszania się tędy tirów. Właścicielka firmy wprost sugeruje, że działania włodarza miały być zemstą za to, że broniła przedszkola „Pod Topolą”.

Dodaj komentarz

Miasto ogłosiło ponowny nabór projektów do budżetu obywatelskiego. Powodem jest odrzucenie wszystkich czterech propozycji, które zgłoszono w pierwszym podejściu.

Dodaj komentarz

Burmistrz Mańkowski ma powody do radości. Od spółki „Veolia”, z tytułu dywidendy za ubiegły rok, do miejskiej kasy wpłynie ponad 700 tys. zł, blisko dwa razy więcej niż rok wcześniej. Przewodniczący rady Tomasz Łachacz zastanawia się, jak to się ma do wprowadzonych przez spółkę drastycznych podwyżek opłat za ciepło.

Dodaj komentarz

Część mieszkańców ul. Paderewskiego chce nadal oddawać bioodpady w workach, nawet jeśli przyszłoby im za to więcej płacić. Swój postulat zgłosili radnym podczas niedawnego spotkania.

Dodaj komentarz

Panie burmistrzu, bez przyzwolenia społecznego wyciął pan topolę – zwracała się podczas sesji do włodarza była już dyrektor Niepublicznego Przedszkola nr 1 „Pod Topolą” Bożenna Mikielewicz, ujawniając kulisy zamieszania z odkupieniem od niej wyposażenia placówki. - Trzeba wiedzieć, kiedy zejść ze sceny niepokonanym – odpowiadał jej Krzysztof Mańkowski, parafrazując słowa znanej piosenki Perfectu.

Dodaj komentarz