- Nazywanie zrewitalizowanych ruin zamkiem jest mylące – przekonuje radny Zbigniew Orzoł, powołując się na swoje rozmowy z turystami, którzy w sezonie odwiedzają Szczytno. Tu jednak nie ma zgody między szczycieńskimi samorządowcami, bo niedawno radny Mariusz Pardo protestował przeciw określaniu pozostałości średniowiecznej budowli mianem ruin.

Dodaj komentarz

W przestrzeni publicznej przybywa plakatów wyborczych i banerów z wizerunkami kandydatów. Nierzadko spoglądają oni na nas z miejsc, co do których pojawiają się wątpliwości, czy aby na pewno materiały te mogą się tam znajdować. Wszystko zależy tu od zgody zarządcy danej nieruchomości. Przykładowo, Spółdzielnia Mieszkaniowa „Odrodzenie” daje komitetom dużą swobodę, choć stawia pewne warunki.

Dodaj komentarz

Radny miejski i naczelnik wydziału promocji w Starostwie Powiatowym Rafał Kiersikowski został pełnomocnikiem wojewody do spraw rolnictwa i wsi. - Dużo osób mnie pyta, czy mi gratulować, czy współczuć, ale przychodzi w życiu taki moment, że trzeba wyjść ze strefy komfortu – mówi, nawiązując do trwających w całym kraju rolniczych protestów.

Dodaj komentarz

- Tutaj wiem, jaki jest dzień tygodnia, czuję, jak płyną miesiące i zmieniają się pory roku – mówi Marta Chechelska, która z Krakowa przeprowadziła się do Szczytna. Po dwudziestu latach intensywnego życia zawodowego w stolicy Małopolski docenia uroki małego miasteczka, dostrzegając jego zalety niezauważalne dla ludzi mieszkających tu od urodzenia. „Kurkowi” opowiada o tym, co ją w Szczytnie zaskakuje i jakie są różnice między Mazurami a Małopolską.

Dodaj komentarz

Miasto Szczytno jest obecnie zadłużone na blisko 35 mln złotych. Spłata zaciągniętych w ostatnich latach kredytów potrwać ma do 2034 roku, ale niewykluczone, że jeszcze się wydłuży. To, w jaki sposób rozłożono poszczególne raty, zastanawia część radnych. - Wygląda na to, że z roku na rok będziemy płacić coraz więcej – zauważa przewodnicząca komisji rewizyjnej Aleksandra Kobus – Drężek.

Dodaj komentarz

Kinga Deptuła, uczennica Zespołu Szkół nr 2 w Szczytnie została Mistrzynią Ortografii, pokonując czternaścioro innych uczestników organizowanego przez szczycieńskie starostwo konkursu sprawdzającego zasady poprawnej pisowni.

Dodaj komentarz

Burmistrz Krzysztof Mańkowski ogłosił konkursy na dyrektorów Szkoły Podstawowej nr 3 i Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 2. Powodem jest zbliżający się koniec kadencji sprawujących obecnie te funkcje Grażyny Wrony – Janowskiej i Katarzyny Ulatowskiej.

Dodaj komentarz

Osoby z legitymacjami potwierdzającymi niepełnosprawność znów mają problemy ze wstępem na basen Akademii Policji w Szczytnie. - Jeszcze do niedawna mogły na niego wejść dwadzieścia cztery osoby, a ostatnio już tylko szesnaście – alarmuje radna Teresa Moczydłowska. Na tym nie koniec, bo uczelnia zgodziła się na wydanie im kart wstępu tylko do czerwca.

Dodaj komentarz

W Muzeum Mazurskim odbyło się spotkanie autorskie z Wiktorem Markiem Leykiem promujące jego najnowszą książkę „Dekada w polskiej YMCA”. Jej twórca wspominał lata swojej działalności w tej znanej światowej organizacji skupiającej chrześcijańską młodzież, a także postacie z nią związane. Nie zabrakło również wątków szczycieńskich.

Dodaj komentarz

Ponad czterdziestu śmiałków przystąpiło do II Miejskiego Dyktanda Ortograficznego, którego stawką, oprócz tytułu Mistrza Ortografii i Złotego Pióra, były także cenne nagrody rzeczowe. Z tekstem autorstwa dyrektor biblioteki Adrianny Trzepioty i pracownicy tej placówki Justyny Ignaczak najlepiej poradziła sobie mieszkanka Szczytna Mariola Karaś, z wykształcenia biolożka. Drugie miejsce zajął Rafał Bałdyga, a trzecie – Agnieszka Wysocka.

Dodaj komentarz

Do żłobka i przedszkoli w Szczytnie w ramach prowadzonej przez miasto rekrutacji jest mniej wniosków o przyjęcie dzieci niż miejsc. To oznacza, że wszyscy milusińscy zostaną przyjęci do miejskich placówek.

Dodaj komentarz

Udział w telewizyjnym show okazał się jej wielkim powrotem na scenę. Związana ze Szczytnem Regina Rosłaniec Bavcevic zwyciężyła w 5. edycji programu „The Voice Senior”. Serca publiczności przed telewizorami i jurorów w studio zdobyła brawurowym wykonaniem piosenki „Tylko mnie poproś do tańca” Anny Jantar.

Dodaj komentarz

Samorządowa kampania wyborcza powoli się rozkręca, o czym świadczą coraz liczniej pojawiające się w miejskiej przestrzeni banery z podobiznami kandydatów. Niektóre zdążyły jednak już z niej zniknąć, zdjęte przez „nieznanych sprawców”. Ostatnio taki właśnie los spotkał materiały wyborcze przedstawicieli komitetu „Aktywne Szczytno”.

Dodaj komentarz

Z naszych nieoficjalnych informacji wynika, że w najbliższych dniach zmieni się kierownictwo Akademii Policji w Szczytnie. Rzecznik uczelni na razie tego nie potwierdza.

Dodaj komentarz

Jedna z najgorszych ulic w Szczytnie pod względem stanu nawierzchni – Wiejska, doczeka się w tym roku gruntownej przebudowy. Miasto ogłosiło właśnie przetarg na wyłonienie wykonawcy inwestycji.

Dodaj komentarz

Firma BUDMAR Mariusza Budnego z Jednorożca wygrała przetarg na rozbudowę i przebudowę budynku użyteczności publicznego na ul. Pułaskiego w Szczytnie. Zadanie to wykona za nieco ponad 2 mln złotych.

Dodaj komentarz

W sobotę 9 marca w Miejskim Domu Kultury w Szczytnie odbędzie się kolejna edycja popularnych Kaziuków Wilniuków. W tym roku przed szczycieńską publicznością zaprezentują się: Kapela Wileńska, Polski Zespół Pieśni i Tańca „Ojcowizna” z Niemenczyna oraz artyści z Polskiego Teatru „Studio” z Wilna. Imprezie towarzyszyć będzie jak co roku Jarmark Wileński z rękodziełem, tradycyjnymi palmami, sercami kaziukowymi oraz kresowymi wydawnictwami.

Dodaj komentarz

Mieszkańcy nie zapominają o nieuleczalnie chorym księdzu Andrzeju Preussie, który od trzech lat zmaga się ze stwardnieniem zanikowym bocznym. Na apel o jego wsparcie odpowiedziała rzesza osób, organizując m.in. cieszące się dużą popularnością licytacje internetowe.

Dodaj komentarz

Paweł Krassowski, radny miejski trzech kadencji i szef Stowarzyszenia „Nasza Szczycieńska Ziemia”, wystartuje w wyborach na burmistrza Szczytna. Zapowiada, że komitet „Aktywne Szczytno”, które reprezentuje, wystawi silne listy do Rady Miejskiej. - Zamierzam sprawić, aby moje dzieci nie chciały w przyszłości wyjeżdżać z tego miasta – uzasadnia swoją chęć startu w wyborach Krassowski.

Dodaj komentarz

Danuta Górska jest pierwszą kobietą w historii Szczytna, która piastowała urząd burmistrza. Włodarzem miasta była przez trzy kadencje, najdłużej po przemianach ustrojowych w kraju. Przed objęciem urzędu, przez cztery lata sprawowała funkcję wiceburmistrza, będąc zastępczynią Pawła Bielinowicza. W 2018 r. przegrała wybory, nie wchodząc nawet do drugiej tury. Teraz, po ponad pięciu latach, podjęła decyzję o kandydowaniu do Rady Powiatu. Co ją do tego skłoniło, na czym zamierza się skupić po ewentualnym uzyskaniu mandatu – m.in. o tym była burmistrz mówi w rozmowie z „Kurkiem”.

Dodaj komentarz