Jest szansa na to, że Kot przestanie być wreszcie czarną plamą na telekomunikacyjnej mapie powiatu. Inwestor, który zamierza postawić w tej wsi wieżę telefonii komórkowej, otrzymał już pozwolenie na budowę masztu, ale na rozpoczęcie prac trzeba będzie jeszcze trochę poczekać.

Dodaj komentarz

Kiedy wreszcie do Witówka dotrze sieć szerokopasmowego internetu? - dopytywali goszczącego tu ministra cyfryzacji Janusza Cieszyńskiego letnicy mający w okolicy swoje domki. Jego odpowiedzi nie usatysfakcjonowały jednak pytających.Sugerowali oni, że podyktowane są one kampanią wyborczą, w której minister bierze udział.

Dodaj komentarz

Na terenie prywatnych oraz należących do KOWR-u działek w obrębie Małszewa od kilku lat zalegają sterty podrzuconych przez nieznanych sprawców odpadów samochodowych – drzwi, podsufitki, deski rozdzielcze, podwozia oraz kanistry po płynach eksploatacyjnych. Wszystko to w obszarze chronionym Natura 2000. W ubiegłym roku gmina Jedwabno wezwała dzierżawców i właścicieli działek do ich uprzątnięcia, ale jedyną instytucją, która się do tego zastosowała, były Lasy Państwowe.

Dodaj komentarz

Gmina Jedwabno pozyskała 1,4 mln zł dofinansowania na przebudowę liczącego 1,2 km odcinka drogi gruntowej prowadzącej obok hali sportowej w Jedwabnie w kierunku Pasymia. Łączny koszt zadania sięga blisko 3 mln zł, dlatego samorząd zamierza ubiegać się jeszcze o środki z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.

Dodaj komentarz

Pięć ofert wpłynęło do kolejnego już przetargu na przebudowę drogi w Witówku. Proponowane przez wykonawców kwoty zbliżone są do tej, którą na to zadanie planowała wydać gmina Jedwabno.

Dodaj komentarz

We wtorek w Jedwabnie odbyły się tradycyjne Dożynki Gminno – Parafialne. W tym roku święto plonów miało wymiar międzynarodowy, bo oprawę artystyczną zapewniły zespoły ludowe z Ukrainy. Podczas części oficjalnej zaproszeni na uroczystość parlamentarzyści zwracali uwagę na trudności, z jakimi w ostatnim czasie borykają się rolnicy.

Dodaj komentarz

Gmina chce zmodernizować stadion w Jedwabnie. Obecnie, co przyznaje sam wójt Ambroziak, na obiekcie niewiele się dzieje i popadł nieco w zapomnienie, choć to m.in. na nim Jerzy Skolimowski kręcił nominowany do Oscara film „IO”. Szansą na pozyskanie środków na gruntowny remont stadionu ma być współpraca z samorządem z Ukrainy.

Dodaj komentarz

Starania mieszkańców i władz gminy Jedwabno o budowę ciągu pieszo – rowerowego między Nartami a Warchałami przypominają bicie głową w mur. Zamiast upragnionej przez nich inwestycji, olsztyński oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad realizuje inne zadanie, polegające na remoncie nawierzchni oraz rozbiórce i odtworzeniu istniejących chodników. - To jakieś kuriozum – komentuje wójt Sławomir Ambroziak.

Dodaj komentarz

Czy strażacy z Nowego Dworu będą mieli nową remizę? Jest na to duża szansa, bo gmina Jedwabno złożyła wniosek na tę inwestycję do kolejnej edycji programu Polski Ład, adresowanego do miejscowości, w których dawniej działały PGR-y.

Dodaj komentarz

Na cmentarzu w Jedwabnie odsłonięto pomnik upamiętniający Walentego Habandta, działacza plebiscytowego, aktywistę Związku Polaków w Prusach Wschodnich, zamordowanego przez Niemców w obozie w Stutthofie. W uroczystości wzięła udział jego rodzina, w tym wnuczka oraz prawnuczka wraz z praprawnuczętami.

Dodaj komentarz

W tym roku Polska jest jednym z ulubionych wakacyjnych kierunków Czechów. Najchętniej wybierają odpoczynek nad polskim morzem, ale okazuje się, że nie tylko. Prowadzony w Jedwabnie rodzinny kemping państwa Biernackich przeżywa tego lata istny najazd naszych południowych sąsiadów, którzy dzięki pobytowi tutaj odkrywają piękno Mazur.

Dodaj komentarz

Licząca 4 kilometry sieć wodno-kanalizacyjna dotarła do Witówka. Teraz może już z niej korzystać 90% mieszkańców gminy.

Dodaj komentarz

Aż sześciu przewoźników było zainteresowanych dowozem uczniów z terenu gminy do Zespołu Szkół w Jedwabnie w nowym roku szkolnym. Chętnych na ich i przedszkolaków dożywianie było tylko dwóch.

Dodaj komentarz

Ogrzewana nieefektywnym i coraz droższym olejem opałowym szkoła w Jedwabnie może zyskać wkrótce nowe źródło nie tylko ciepła, ale i prądu. Władze gminy pracują nad budową przy placówce kogeneracyjnego urządzenia zasilanego gazem, które zapewni zarówno ogrzewanie, jak i energię elektryczną. Wciąż też prowadzone są rozmowy z Polską Spółką Gazowniczą o kolejnych etapach gazyfikacji gminy.

Dodaj komentarz

Ten problem wraca zawsze w sezonie letnim. Pobocza drogi Warchały – Brajniki są szczelnie zastawione samochodami plażowiczów, co powoduje nie tylko utrudnienia w ruchu, ale też zagraża bezpieczeństwu pieszych i zmotoryzowanych. Dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych zapowiada, że już wkrótce nastąpi w tym miejscu zmiana organizacji ruchu.

Dodaj komentarz

Z wizytą w Jedwabnie gościła delegacja z Rokitna na Wołyniu, która złożyła wieniec pod pomnikiem wołyńskim w przededniu 80. rocznicy zbrodni dokonanej na ludności polskiej przez ukraińskich nacjonalistów. Kilka tygodni wcześniej włodarze obu gmin wykonali podobny gest na cmentarzu w miejscowości Okopy, gdzie pochowane są ofiary tragicznych wydarzeń sprzed lat.

Dodaj komentarz

W niedzielę na stadionie w Jedwabnie odbyły się gminne zawody sportowo – pożarnicze jednostek OSP z gmin Jedwabno i Wielbark. Z tej pierwszej górą byli druhowie z Jedwabna, z drugiej – reprezentacja Lesin Wielkich.

Dodaj komentarz

Wójt gminy Sławomir Ambroziak dołączył do grona włodarzy, którzy uzyskali od radnych wotum zaufania i absolutorium z wykonanego budżetu. Miniony rok dla jedwabieńskiego samorządu nie był jednak do końca satysfakcjonujący. Nie udało się zrealizować wszystkich zaplanowanych inwestycji, a wszystko przez problemy z wyłonieniem wykonawców spowodowane drastycznym skokiem cen.

Dodaj komentarz

Jak co roku gmina Jedwabno przyznała nagrody osobom, organizacjom i instytucjom zasłużonym dla jej rozwoju i promocji.

Dodaj komentarz

– Uważam, że wdepnięcie w ten KZN „Północ” nie przyniesie nam żadnego sukcesu – przekonuje radny Daniel Dunajski, mając na myśli przynależność gminy Jedwabno do spółki mającej budować nowe mieszkania w ramach rządowego wsparcia. Jego zdaniem wątpliwe jest, aby znaleźli się chętni na lokale, bo na to potrzeba dużego wkładu własnego.

Dodaj komentarz