Okrojenie zamówienia na przebudowę drogi do Otola niewiele dało. Także drugi przetarg na wykonanie tego zadania burmistrz Łachmański anulował, bo kwota dwukrotnie przewyższała szacunki. W trzecim postępowaniu szykują się kolejne cięcia planowanych robót.

Dodaj komentarz

- Młodzież będzie miała szansę rozwinąć umiejętności i kompetencje w zakresie wiedzy o funkcjonowaniu lokalnego samorządu i bardziej motywowana do aktywności obywatelskiej - przekonuje wnioskodawca powołania w Pasymiu Młodzieżowej Rady Gminy, mieszkaniec … Brodnicy.

Dodaj komentarz

Budowa i modernizacja oświetlenia drogowego planowana w ciągu najbliższego roku będzie przełożona na późniejszy czas. Małe są przy tym nadzieje, że zostanie ona zrealizowana w założonym zakresie.

Dodaj komentarz

Jeszcze w tym roku przebiegająca przez Jurgi droga powiatowa doczeka się modernizacji.

Dodaj komentarz

Wysoka temperatura, i to nie tylko na termometrach, towarzyszyła inauguracji Dożynek Gminno – Powiatowych w Pasymiu. Podczas wystąpień zaproszonych gości nie zabrakło wątków politycznych, co doprowadziło do spięcia między posłanką PSL Urszulą Pasławską i radnym sejmiku województwa z ramienia PiS Henrykiem Żuchowskim. Poszło o ocenę dokonań obecnego rządu w sferze rolnictwa.

Dodaj komentarz

Samorząd pasymski musi odkupić sprzedane wcześniej w trybie bezprzetargowym dwie działki. To efekt wyroku sądu, który orzekł, że transakcja była niezgodna z obowiązującymi przepisami.

Dodaj komentarz

Gmina Pasym to kolejny samorząd w powiecie szczycieńskim, który staje przed dylematem – czy do rozstrzygnięć przetargowych dokładać dodatkowe środki, czy nie. Praktyka pokazuje jednak, że dziś ceny raczej nie spadają.

Dodaj komentarz

W Centrum Aktywizacji Społecznej w Pasymiu odbyło się uroczyste wręczenie Stypendiów Burmistrza Miasta Pasym, przyznawane uczniom w ramach Lokalnego Programu Wspierania Uzdolnionych Dzieci i Młodzieży.

Dodaj komentarz

Poezja śpiewana, piosenka literacka, muzyka folkowa i szantowa rozbrzmiewały w miniony weekend na plaży Jeziora Leleskiego w Elganowie.

Dodaj komentarz

W Grzegrzółkach 45-letni mężczyzna, grożąc odebraniem sobie życia, postawił na nogi służby ratunkowe.

Dodaj komentarz

Dwie osoby zostały poszkodowane w wypadku, do którego doszło w sobotę w Krzywonodze w gminie Pasym. Kierujący motocyklem 60-latek uderzył w znak drogowy. Mężczyzna został zabrany z miejsca zdarzenia śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Ucierpiała też 57-letnia pasażerka.

Dodaj komentarz

Nowo oddana do użytku oczyszczalnia ścieków w Pasymiu będzie mogła przerobić dziennie 700 m3 ścieków, czyli dwukrotnie więcej niż dotychczasowa. Ta ma być rozebrana, a w jej miejscu powstać kompostownia odpadów biodegradowalnych.

Dodaj komentarz

Była mieszkanka Rańska, od kilkudziesięciu lat mieszkająca w Düsseldorfie Ilse Masuch otrzymała nagrodę im. Królewny Anny Wazówny, najwyższe wyróżnienie przyznawane przez Kościół Ewangelicko – Augsburski w Polsce. Kapituła doceniała wieloletnie zaangażowanie laureatki w remonty zabytkowych świątyń w Pasymiu, Szczytnie i Rańsku. Uroczystość wręczenia nagrody odbyła się w pasymskim kościele ewangelickim.

Dodaj komentarz

Co piątą złotówkę spośród wszystkich swoich ubiegłorocznych wydatków samorząd pasymski wydał na inwestycje. Tak dobry wynik, co warte jest podkreślenia, udało się osiągnąć przy spadku zadłużenia do 14,3%, podczas gdy osiem lat temu, gdy burmistrz Łachmański obejmował rządy przekraczało ono 50%.

Dodaj komentarz

Miniony weekend upłynął w Pasymiu pod znakiem zmagań miłośników dwóch kółek. W grodzie nad Kalwą odbył się Festiwal Rowerowy Miast Cittaslow. Imprezie towarzyszyły liczne atrakcje, w tym koncerty, zawody wędkarskie i piknik kulinarny przygotowany przez miejskich radnych.

Dodaj komentarz

Datowana na 1856 r. kaplica grobowa rodziny Rutkowskich na starym cmentarzu ewangelickim w Pasymiu doczeka się konserwacji i rekonstrukcji elewacji. Będzie to już kolejny etap prac związanych z ratowaniem zdewastowanego obiektu. W ramach ogłoszonego przez gminę przetargu wpłynęła jedna oferta, która mieści się w kwocie zarezerwowanej na ten cel.

Dodaj komentarz

W najbliższy weekend pasymski Rynek opanują fani dwóch kółek. Wszystko za sprawą organizowanego w ramach 15-lecia Krajowej Sieci Miast Cittaslow Festiwalu Rowerowego i Milko Mazury MTB.

Dodaj komentarz

W miniony weekend odbyły się Dni Pasymia. Po raz kolejny publiczność miała okazję oglądać sztuki uliczne w wykonaniu artystów z całej Polski. Bodaj największe wrażenie na widzach zrobił spektakl Teatru „Akt” z Warszawy zatytułowany „Poza czasem”.

Dodaj komentarz

Zakończyło się już gromadzenie zdjęć nieżyjących mieszkańców Pasymia w ramach projektu „Pasymianie in memoriam. Sentymentalny portret ku pamięci”. Do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Pasymiu, która jest organizatorem przedsięwzięcia, członkowie rodzin zmarłych mieszkańców dostarczyli 160 fotografii wraz z opisami. Obecnie trwa opracowanie zgromadzonego materiału, a efektem końcowym projektu ma być wydanie książki upamiętniającej uwiecznione na zdjęciach osoby.

Dodaj komentarz

Już w najbliższy piątek i sobotę (15 i 16 lipca) odbędą się Dni Pasymia.

Dodaj komentarz