Od wtorku Zespół Szkolno – Przedszkolny w Dąbrowach pracuje w trybie zdalnym. Decyzję taką, po uzgodnieniu z wójtem i za zgodą sanepidu, podjęła dyrekcja placówki po tym, jak koronawirusa wykryto u jednej z nauczycielek. Wcześniej zakażeniu uległa uczennica klasy I w Rozogach. W efekcie blisko 100 osób było objętych kwarantanną.

Dodaj komentarz

Dawny budynek internatu ZS nr 1, przekazany przez starostwo WSPol w darowiźnie, od lat stoi niezagospodarowany. Na razie nie ma widoków, aby to się zmieniło. Według władz uczelni, koszt jego adaptacji na cele dydaktyczne, przekroczyłby budowę całkiem nowego obiektu. Nic też nie wskazuje, aby w najbliższym czasie zniknęły szpecące wjazd do Szczytna ruiny kasyna.

Dodaj komentarz

Za dwa lata na drodze Narty – Warchały ma powstać ciąg pieszo – rowerowy, o który już od lat walczą mieszkańcy oraz władze gminy. Taką deklarację ze strony kierownictwa olsztyńskiego oddziału GDDKiA usłyszeli podczas spotkania przedstawiciele gminnego samorządu na czele z wójtem Sławomirem Ambroziakiem i sołtysem Nart Tomaszem Pawelczykiem. Ten ostatni do złożonej obietnicy podchodzi ostrożnie.

Dodaj komentarz

Jeszcze nie tak dawno niewielu mieszkańców Szczytna przyznawało się do swoich kurpiowskich korzeni, a określenie „ty Kurpiu”, traktowano niemal jak wyzwisko. Negatywne stereotypy i żarty zniechęcały do poznawania tradycji i folkloru sąsiadującego z Mazurami ludu. Dziś to już przeszłość. Duża w tym zasługa pasjonatów zrzeszonych w Stowarzyszeniu „Kurpie w Szczytnie”.

Dodaj komentarz

Niedawno oddany do użytku park w centrum Dźwierzut powinien nosić imię Czesława Wierzuka, zmarłego w ubiegłym roku długoletniego naczelnika i wójta gminy Dźwierzuty. - Byłaby to odpowiednia forma podziękowania mu za pracę na rzecz naszej społeczności – argumentuje pomysłodawca, radny Andrzej Lorkowski.

Dodaj komentarz

W minionym tygodniu rozpoczął się proces Jacka T., właściciela lunaparku, w którym dwa lata temu doszło do tragicznego wypadku, w którym zginął 9-letni chłopiec. Rozprawa tocząca się przed Sądem Rejonowym w Szczytnie została odroczona w związku ze skierowaniem sprawy do mediacji. Wniosek o to złożył obrońca oskarżonego, przy braku sprzeciwu pełnomocnika oskarżycieli posiłkowych.

Dodaj komentarz

Były przewodniczący Rady Gminy Wielbark Andrzej Kimbar i obecny wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Dariusz Szepczyński osiągnęli w ubiegłym roku najwyższe dochody spośród wielbarskich samorządowców, o włos wyprzedzając pod tym względem burmistrza Grzegorza Zapadkę. Powodów do narzekań nie mają też pozostali radni – leśnicy oraz przewodniczący Rady Miejskiej, policyjny emeryt.

Dodaj komentarz

Mieszkańcy Trelkowa mogą już się pochwalić pięknie odnowioną świetlicą. Mieści się ona w starym 100-letnim budynku, zmodernizowanym kosztem 600 tys. zł.

Dodaj komentarz

Nazwy położonych na terenie gminy Dźwierzuty miejscowości: Byki (osada), Dźwierzutki (kolonia), Julkowo (osada) i Zazdrość (inne) mają zniknąć z wykazu urzędowych nazw miejscowości. Z wnioskiem takim do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych wystąpiła Rada Gminy Dźwierzuty.

Dodaj komentarz

Paweł Rogacz zwyciężył w „Grzybobraniu 2020 Klubu Seniora +” zorganizowanym przez Powiatowe Centrum Sportu, Turystyki i Rekreacji oraz Klub Seniora + w Szczytnie.

Dodaj komentarz

Starostwo podejmie kolejną próbę zbycia dawnej siedziby Powiatowego Urzędu Pracy przy ul. Ogrodowej. Budynek stoi pusty od ponad sześciu lat, bo jak dotąd nie było chętnych na jego zakup. Nieaktualny jest już pomysł zaadaptowania go na potrzeby Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej.

Dodaj komentarz

Zakończyła się budowa drogi gminnej w Lipnikach. Stare, pamiętające czasy PGR-u płyty betonowe zastąpił asfalt, dzięki czemu komfort jazdy kierowców zdecydowanie się poprawił. - Czuliśmy się już zapomniani przez Boga i ludzi, a jednak w końcu nasze marzenie się spełniło – nie kryje radości sołtys Lipnik Halina Jaśniewicz.

Dodaj komentarz

Grupa rekonstruktorów pokaże w jaki sposób wykonuje się deski metodą darcia, a uczestnicy też będą mogli tego dokonać.

Dodaj komentarz

Szczytno już po raz drugi gościło malarzy, którzy zjechali tu na plener. Artyści, poza tworzeniem prac inspirowanych mazurskimi klimatami, prowadzili warsztaty z uczniami oraz dzielili się swoją wiedzą z dorosłymi pasjonatami sztuk plastycznych. Pamiątką po tegorocznym artystycznym spotkaniu jest mural namalowany na ścianie bazy wodnej Miejskiego Ośrodka Sportu.

Dodaj komentarz

Burmistrz Krzysztof Mańkowski twierdzi, że uczniowie nowo powstałej szkoły sportowej mogą korzystać z obiektów sąsiedniego Zespołu Szkół nr 3. Rzeczywistość wygląda jednak inaczej. Na udostępnienie bazy ogólniaka nie zgadza się jego dyrekcja, tłumacząc to względami bezpieczeństwa w dobie epidemii oraz kwestiami organizacyjnymi.

Dodaj komentarz

Członkowie wspólnoty mieszkaniowej przy ul. Odrodzenia 35/37 nie mogą parkować na swoim podwórku. Wszystko przez znak zakazu ustawiony przez Urząd Miejski na wniosek właściciela jednego z garaży. Dla mieszkańców to duże utrudnienie. Kilkoro z nich otrzymało już mandaty za złamanie zakazu. - To nie do pomyślenia, że choć tu mieszkamy, to musimy parkować samochody na innych ulicach – żalą się członkowie wspólnoty.

Dodaj komentarz

37-letnia mieszkanka Olsztyna przed wylotem do Londynu z lotniska w Szymanach, za nic nie chciała założyć maseczki ochronnej. Kiedy krewką pasażerkę próbowali poskromić funkcjonariusze Straży Granicznej, najpierw ich wyzwała, a potem jednego uderzyła. Po tej awanturze o rejsie do Wielkiej Brytanii mogła już zapomnieć.

Dodaj komentarz

Sztandarowa obietnica wyborcza burmistrza Krzysztofa Mańkowskiego, czyli uporządkowanie kwestii wieży ciśnień, wciąż daleka jest od spełnienia. Wśród rozważanych pomysłów włodarz wymienia wywłaszczenie właściciela obiektu. To jednak nie taka prosta sprawa. - W polskim prawie wywłaszczenie to tak naprawdę wykupienie nieruchomości po cenie rynkowej. Do tego nie może być ona sprzedana, a jedynie wykorzystana na cele publiczne – tłumaczy Bartłomiej Skrago z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Olsztynie.

Dodaj komentarz

Interwencją policji zakończył się protest matek, które zatrzymały autobus dowożący uczniów do szkoły w Dąbrowach. Okazuje się, że kierowca nie chce zabierać ich dzieci ze starego przystanku, bo nie godzi się na to nowy właściciel terenu, na którym się on znajduje. - Mam inne plany na zagospodarowanie tego miejsca – tłumaczy Sławomir Zyśk, radny gminy Rozogi.

Dodaj komentarz

Szczytno dołączy do sieci miast Cittaslow. Pozytywną rekomendację w tej sprawie wydali członkowie stowarzyszenia podczas krajowego zebrania odbywającego się w Działdowie. - To wielka szansa dla naszego miasta – cieszy się radny Rafał Kiersikowski, który jeszcze w poprzedniej kadencji nakłaniał władze Szczytna do podjęcia starań o wejście do sieci. Liczy, że dzięki temu uda się pozyskać znaczące środki m.in. na rewitalizację oraz inwestycje w obiekty sportowe.

Dodaj komentarz