Czarne prognozy potwierdziły się. Rok 2021 był najgorszy w Polsce pod względem zgonów od czasu zakończenia drugiej wojny światowej. Niestety, dotyczy to także powiatu szczycieńskiego, w którym liczba zmarłych zbliżyła się do tysiąca. Zdecydowanie mniej było urodzeń, co sprawia, że nasz powiat zamieszkuje już mniej niż 68 tys. mieszkańców.

Dodaj komentarz

Włodarzom samorządowym oraz radnym rosną uposażenia i diety, choć w kraju szaleje kryzys. To mocno irytuje prezesa Oddziału Powiatowego ZNP Janusza Kozińskiego. Od dwóch lat bezskutecznie stara się dowiedzieć, co stało się z pieniędzmi, które nie zostały wypłacone nauczycielom ze szkół podległych powiatowi z powodu udziału w strajku. Z kolei od władz miasta próbuje wywalczyć środki na zwiększenie dodatków za wychowawstwo w przedszkolach. Zawsze otrzymuje tę samą odpowiedź - nie ma na to środków w budżecie.

Dodaj komentarz

Od nowego roku weszły w życie przepisy zaostrzające kary dla uczestników ruchu drogowego, którzy m.in. przekroczyli dozwoloną prędkość. Teraz mandat może wynieść nawet 2,5 tys. zł, a od września – do 5 tys. złotych. Wprowadzone zmiany chwali policja, licząc, że odstraszą one piratów drogowych i wpłyną na poprawę bezpieczeństwa.

Dodaj komentarz

71-letni mieszkaniec Szczytna śmiertelnie zatruł się czadem. Do tragedii doszło w momencie, gdy korzystał z łazienki, w której był piecyk gazowy. Podobne zdarzenie miało miejsce w Olszynach, gdzie tlenkiem węgla pochodzącym najprawdopodobniej z pieca kaflowego podtruli się 61-latka i 68-latek. Oboje trafili do szpitala w Szczytnie.

Dodaj komentarz

Teren na tyłach bloku przy ul. Polskiej 1 – 19 nie zmienił się od czasów późnej komuny. Ciasnota, brak miejsc parkingowych, krzywa trylinka, o którą można się potknąć, zniszczone boisko do koszykówki. Choć miasto opracowało dokumentację na zagospodarowanie tego obszaru, a burmistrz Krzysztof Mańkowski zapewniał, że będzie to priorytetowe zadanie, to jednak w tegorocznym budżecie go nie umieścił.

Dodaj komentarz

Chętnych do korzystania ze sztucznego lodowiska przy bazie wodnej MOS nie brakuje, ale w ciągu pierwszego miesiąca jego funkcjonowania w tym sezonie frekwencja była o połowę niższa niż dwa lata temu, kiedy otwarto tę zimową atrakcję.

Dodaj komentarz

Błędnie opisana lokalizacja punktów oświetleniowych, niewykazanie wszystkich ulic, na których są one zainstalowane, źle wskazany rodzaj i liczba opraw – takie uchybienia znalazły się w opisie przedmiotu zamówienia przy ogłoszonym przez miasto przetargu na konserwację oświetlenia ulicznego w Szczytnie. Skutek był taki, że całe postępowanie trzeba było powtórzyć.

Dodaj komentarz

OSP Wielbark jest liderem w powiecie, a w województwie zajmuje 9. miejsce pod względem środków pozyskanych w ramach 1%. Za 2020 r. na jej konto wpłynie blisko 4,5 tys. złotych. Na powiatowym podium za wielbarską jednostką znalazły się OSP Linowo (1,8 tys. zł) i OSP Jedwabno (1,5 tys. zł).

Dodaj komentarz

Za blisko pół miliona złotych miasto sprzedało działki na ul. Lidzbarskiej. Nabyła je firma Novdom z Przasnysza, która w pobliżu wybudowała osiedle mieszkaniowe.

Dodaj komentarz

9,3 mln zł – tyle pasymski samorząd zamierza wydać w tym roku na inwestycje. Burmistrz Cezary Łachmański ma jednak nadzieję, że zakres realizowanych zadań będzie większy, o ile uda się na nie pozyskać dofinansowanie.

Dodaj komentarz

Fundusz sołecki w gminie Rozogi doczekał się 5-lecia. Podczas spotkania z sołtysami w ubiegłą środę wójt Zbigniew Kudrzycki podsumował efekty jego funkcjonowania.

Dodaj komentarz

Całe osiedle przy ul. Warmińskiej w Jedwabnie nie korzysta już z kotłowni węglowej. Mieszkańcy musieli więc znaleźć inne źródła ciepła. Większość z nich postawiła na gaz. Czy teraz, w obliczu horrendalnych podwyżek cen tego paliwa, nie pożałują tej decyzji?

Dodaj komentarz

Imponująco przedstawia się tegoroczny plan wydatków inwestycyjnych w gminie Świętajno. Na ten cel zapisano blisko 19 mln zł, tj. ponad 40 procent ogółu wydatków. Znaczący w tym wkład stanowić będą środki pochodzące ze źródeł zewnętrznych.

Dodaj komentarz

Zrewitalizowane ruiny zamku krzyżackiego w Szczytnie znalazły się na 8. miejscu wśród 160 projektów unijnych zgłoszonych do konkursu zorganizowanego przez Polską Agencję Prasową „Inwestycja z perspektywą”.

Dodaj komentarz

Znamy już laureata Plebiscytu XX Przeglądu Twórczości Artystycznej i Literackiej Osób Niepełnosprawnych organizowanego przez Stowarzyszenie Pomocy na rzecz Osób Niepełnosprawnych w Szczytnie pod patronatem „Kurka Mazurskiego”.

Dodaj komentarz

Kamery planowanego w Rozogach monitoringu mają objąć swoim zasięgiem m. in. rejon amfiteatru, plac zabaw i otwartą strefę aktywności. Koszt zadania będzie jednak blisko dwukrotnie większy niż wstępnie szacowała gmina.

Dodaj komentarz

Jedwabno w nietypowy sposób wspiera Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Z okazji zbliżającego się 30. finału tej dorocznej akcji, w Gminnym Ośrodku Kultury odbędzie się wspólne dzierganie możliwie najdłuższego szalika, który zostanie zlicytowany na orkiestrowej aukcji.

Dodaj komentarz

Dobrym momentem odwiedzenia stajenki bożonarodzeniowej jest Święto Trzech Króli. Z takiej też okazji skorzystał dźwierzucki zespół „Wrzosy”, który na zaproszenie mieszkańca Łąki Dymerskiej Tadeusza Szewczyka zaśpiewał kolędy przy szopce zbudowanej z jego inicjatywy w Kobułtach.

Dodaj komentarz

Na konto trzech szczycieńskich gmin wpłynęły już pieniądze, które otrzymały jako nagrodę w konkursie „Rosnąca odporność”. Czeki wręczył im tuż przed Nowym Rokiem wojewoda warmińsko-mazurski.

Dodaj komentarz

Burmistrz Pasymia Cezary Łachmański apeluje do mieszkańców, aby nie palili w piecach odpadami. Ostrzega, że za taki proceder grożą kary mogące sięgać nawet 5 tys. złotych.

Dodaj komentarz