Radni z klubów „Wszystko dla Szczytna i PSL” oraz Prawa i Sprawiedliwości wydali oświadczenie, w którym odnoszą się do sygnałów dotyczących mobbingu i dyskryminacji w Towarzystwie Budownictwa Społecznego „Jurand”. Wzywają burmistrza Krzysztofa Mańkowskiego do wyjaśnienia sytuacji w miejskiej spółce oraz przedstawienia efektów jego działań w ciągu najbliższego miesiąca.

Dodaj komentarz

W gminie Wielbark coraz częściej dochodzi do ataków wilków na psy. Eugeniusz Kulis z Wesołówka stracił już trzy czworonogi. Ostatni został zagryziony w poniedziałkowy ranek, niedaleko domu. - Nie ma teraz komu zaszczekać na podwórku – załamuje ręce pan Eugeniusz. - Co będzie dalej? Czy nas w końcu też zaczną zjadać? - pyta pełen obaw.

Dodaj komentarz

Rozmowa z Państwowym Powiatowym Inspektorem Sanitarnym w Szczytnie Tomaszem Liwartowskim.

Dodaj komentarz

Prawdopodobnie jeszcze w tym tygodniu w Szymanach mają zacząć się szkolenia pilotów. Cieszy to władze dotkniętego kryzysem portu, martwi za to niektórych mieszkańców. Obawiają się oni uciążliwości wynikających z dużej liczby szkolących się oraz odbywanych przez nich lotów. - Port może i na tym zarobi, ale przecież w jego okolicy mieszka kilkadziesiąt tysięcy ludzi – mówi pani Aleksandra spod Szczytna.

Dodaj komentarz

Liczba zachorowań na koronawirusa nie słabnie, a wręcz niepokojąco rośnie. W przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców od kilku tygodni w kraju przoduje województwo warmińsko-mazurskie, a wśród powiatów, szczycieński znajduje się w niechlubnej czołówce. Czym należy to tłumaczyć?

Dodaj komentarz

Firma SORTED Sp. z o. o. dostarczy i zamontuje na pl. Juranda donice oraz siedziska. W ogłoszonym przez miasto postępowaniu o udzielenie zamówienia na zagospodarowanie tego terenu przedstawiła najkorzystniejszą cenę – 226,5 tys. złotych.

Dodaj komentarz

Wiadomość o ciężkiej chorobie, z którą zmaga się proboszcz Parafii Wniebowzięcia NMP ks. Andrzej Preuss, poruszyła mieszkańców Szczytna i nie tylko. Walczący z SLA duchowny znalazł się w grupie osób poddanych eksperymentalnemu leczeniu. Koszt pierwszego etapu terapii jest szacowany na 600 tys. złotych. To ogromna suma, ale przyjaciele księdza liczą, że dzięki zaangażowaniu ludzi dobrej woli uda się ją zebrać.

Dodaj komentarz

Plany dotyczące budowy Centrum Integracji Społecznej niepokoją szczycieńskich seniorów, czemu wyraz dali w piśmie skierowanym do przewodniczącego Rady Miejskiej. Woleliby, aby organizacje, w których są skupieni, nadal działały w dotychczasowym miejscu, na ul. Pułaskiego. Tymczasem miasto planuje tę nieruchomość sprzedać, bo szacowane  koszty jej remontu przekraczają 1 mln złotych. Uzyskane środki miałyby zostać przeznaczone na budowę nowego obiektu, ale już w innej lokalizacji.

Dodaj komentarz

Urząd Marszałkowski przekazał 50 tys. zł na wymianę dachu zabytkowego kościoła ewangelickiego w Rańsku. To jednak nie wystarczy na sfinansowanie całej inwestycji, bo jej kosztorys opiewa na 130 tys. złotych. Ks. Adrian Lazar, proboszcz Parafii Ewangelicko – Augsburskiej w Szczytnie, której świątynia jest filiałem, ma nadzieję, że po wyłonieniu wykonawcy cena będzie jednak niższa.

Dodaj komentarz

Gmina Jedwabno jest w gronie samorządów, które ubiegają się o rządowe dotacje dla miejscowości, w których funkcjonowały PGR-y. Złożone wnioski, opiewające na łączną kwotę blisko 2 mln zł, dotyczą Lipnik, Burdąga Osady, Witowa i Dzierzek.

Dodaj komentarz

Jeszcze przed nowym sezonem grzewczym budynek Gminnego Ośrodka Kultury w Dźwierzutach doczeka się kompleksowej termomodernizacji. Zadanie wykona wyłoniony w drodze przetargu zakład Dariusza Hodkowskiego ze Szczytna za 509,4 tys. zł. Powtórny przetarg trzeba będzie natomiast ogłosić na sprzedaż będącego na stanie gminy autosanu.

Dodaj komentarz

„Kurek Mazurski” wraz ze Starostwem Powiatowym w Szczytnie już po raz czternasty organizuje Plebiscyt na Supersołtysa Powiatu Szczycieńskiego. Sołectwo, którego przedstawiciel zajmie pierwsze miejsce, otrzyma w nagrodę 3 tys. złotych.

Dodaj komentarz

Pasym to kolejny samorząd, w którym sołtysi zamiast diet pobierać będą ryczałty. Dzięki temu za swoją pracę otrzymają rekompensatę wstrzymaną przez pandemię.

Dodaj komentarz

Czy obiekt w Linowie, w którym jeszcze do niedawna mieściła się szkoła podstawowa, zostanie zaadaptowany na potrzeby rehabilitacyjne? Pomysł podoba się władzom gminy i mieszkańcom Linowa. - U nas nikt nie prowadzi takiej działalności, a ludzi potrzebujących pomocy w tym zakresie jest w gminie sporo – mówią jednym głosem wójt Marianna Szydlik i sołtys Bogumiła Tabaka.

Dodaj komentarz

DK 53 posiada złe krzywizny poziome, nie zapewniające bezpiecznego przejazdu. Niewłaściwie wykonstruowane płaszczyzny jezdni w ich obrębie, zwiększają prawdopodobieństwo wpadnięcia w poślizg, nawet gdy jedzie się z niewygórowaną prędkością.

Dodaj komentarz

Od piątku, warunkowo na dwa tygodnie, rząd zdjął blokadę z części branż. Jeśli jednak po tym okresie nastąpi wzrost zachorowań, czeka je ponowne zamknięcie. - To byłby dla nas gwóźdź do trumny – mówi Katarzyna Kostrzewa – Konopka, menedżer hotelu „Krystyna” w Szczytnie. Mieszkańcy Szczytna na razie nie mają co liczyć na wypad na koncert czy spektakl teatralny w domu kultury. Mogą za to obejrzeć film w kinie czy pograć w piłkę na orliku.

Dodaj komentarz

Burmistrz Pasymia ogłosił nabór na stanowisko sekretarza Urzędu Miasta i Gminy. Pełniący tę funkcję przez ostatnie sześć lat Wiesław Szubka wiosną przechodzi na emeryturę.

Dodaj komentarz

Wojewoda wydał decyzję, na mocy której gmina Jedwabno musi zwrócić dotacje wykorzystane niezgodnie z przeznaczeniem przez stowarzyszenie Helper prowadzące Środowiskowy Dom Samopomocy. Wraz z odsetkami to blisko 4 mln złotych. Na tym nie koniec, bo ta kwota dotyczy tylko 2013 r. W perspektywie samorząd ma jeszcze zwrot środków za lata 2012 i 2014. - My takich pieniędzy nie mamy. Wyłożenie takiej kwoty pogrążyłoby całą naszą gospodarkę finansową – przyznaje wójt Sławomir Ambroziak.

Dodaj komentarz

Strażacy zmagają się z plagą pożarów sadzy w przewodach kominowych. W ostatnich tygodniach stanowiły one ponad 60% obsługiwanych przez nich zdarzeń w powiecie, a w minionym tygodniu wskaźnik ten wzrósł aż do 70%. Znaczna ich część rozprzestrzeniła się poza przewody kominowe, powodując pożary przyległych pomieszczeń, a nawet całych budynków, niosąc za sobą ogromne straty.

Dodaj komentarz

Dwie organizacje z powiatu szczycieńskiego zyskały w ostatnich miesiącach status organizacji pożytku publicznego, który umożliwia im pozyskiwanie 1% dochodów od podatników.

Dodaj komentarz