Opuszczone z pozoru magazyny na ul. Gnieźnieńskiej w Szczytnie, tuż przy granicy miasta z Korpelami, kryły mroczną tajemnicę. W pomieszczeniach funkcjonowało jedno z największych w regionie laboratoriów narkotyków oraz linia produkcyjna nielegalnych wyrobów tytoniowych. Sprawa ujrzała światło dzienne po tym, jak w sąsiednim pustostanie doszło do pożaru śmieci. Okazuje się jednak, że miejsce to już wcześniej intrygowało pracowników spółki „Aqua”.
Drastyczny spadek liczby pasażerów odnotowało w minionym roku lotnisko w Szymanach. Z podszczycieńskiego portu odprawiono ich ponad 72 tysiące, czyli blisko dwa razy mniej niż w 2023 r. Przedstawiciele spółki zarządzającej lotniskiem tłumaczą to rosnącymi kosztami operacyjnymi oraz problemami technicznymi i logistycznymi przewoźników, w tym linii Wizz Air, które zawiesiły loty na dwóch trasach.
- To jest realny budżet, a nie fikcja, która była tworzona wcześniej – tak przyjęty jednogłośnie przez radnych plan dochodów i wydatków w roku 2025 rekomenduje wójt Grzegorz Kaczmarczyk. Radna Wanda Malon zwraca jednak uwagę na znaczący wzrost zadłużenia. - Nie jest to powodem do dumy i radości dla mieszkańców naszej gminy – uważa radna.
Budowa chodnika w ciągu drogi krajowej nr 57 na ul. Wielbarskiej w Szczytnie to jedna z najbardziej oczekiwanych przez mieszkańców tej okolicy inwestycji. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zapowiada, że procedury związane z wyłonieniem wykonawcy ruszą w najbliższych miesiącach.
Po interwencji nadzoru wojewody radni w Dźwierzutach zmniejszyli wysokość diety, jaka przysługuje przewodniczącej rady. Problem w tym, że po zmianie stawka ta wciąż jest wyższa od maksymalnej kwoty dopuszczonej przez ustawę. - Zastosowaliśmy metodę demokratyczną, bo większość radnych była za takim zapisem – tłumaczy przewodnicząca Joanna Kobylińska.
Od lutego w autobusach gminnej komunikacji publicznej na terenie gminy Jedwabno dowożących dzieci do szkoły i przedszkola, będą opiekunki. Taką decyzję podjął wójt Sławomir Ambroziak po głośnych protestach rodziców. Koszty związane z zatrudnieniem opiekunek weźmie na siebie gmina, która także wykupi im miesięczne bilety.
Miasto złożyło już wniosek o dofinansowanie inwestycji planowanych w ramach tzw. funduszy szwajcarskich. W grę wchodzi ponad 70 mln zł, które samorząd, wraz z partnerami – starostwem i gminą Szczytno – zamierza przeznaczyć na budowę infrastruktury sportowej, a także służącej poprawie bezpieczeństwa.
- Ubytki wody są u nas bardzo duże – mówi prezes spółki „Aqua” Arkadiusz Brzozowski, dodając, że rzutuje to na opłaty ponoszone przez mieszkańców. Od kilku miesięcy kierowana przez niego spółka prowadzi kontrole zmierzające do wykrycia nielegalnych przyłączy. Pierwsze efekty, i to dość spektakularne, już są, a to jeszcze nie koniec.
Najnowszy ranking „Perspektyw” znów nie przynosi dobrych wiadomości, jeśli chodzi o wyniki szczycieńskich liceów i techników. Żadna z naszych placówek nie znalazła się w pierwszej dziesiątce w województwie warmińsko – mazurskim. Najbliższej tego było technikum w Zespole Szkół nr 2 im. Jędrzeja Śniadeckiego, które zostało sklasyfikowane na 12. miejscu w zestawieniu regionalnym. Bardzo duży spadek zanotował za to Zespół Szkół nr 3.
Dzięki podpisanej umowie partnerskiej z gminą Niemież na Litwie, gmina Świętajno będzie mogła ubiegać się o 80% dofinansowanie na działania z zakresu ochrony środowiska, służby zdrowia i turystyki.
W wodzie dostarczanej ze stacji uzdatniania w Dźwierzutach znów pojawiły się bakterie coli. Doszło też do kolejnej awarii skutkującej wyłączeniem wodociągu w Targowie.
- Jestem gwarantem dobrych intencji i postaram się zrobić to tak, by wilk był syty i owca cała – tak o swojej misji utworzenia Mazurskiego Parku Narodowego mówi Andrzej Kimbar. Tymczasem marszałek województwa Marcin Kuchciński przekonuje, że lepszym rozwiązaniem byłby park narodowy na terenie Puszczy Rominckiej w okolicach Gołdapi.
Wyłączona z użytku decyzją straży pożarnej wiosną ubiegłego roku sala kinowa w Gminnym Ośrodku Kultury w Jedwabnie znów jest otwarta. Stało się to możliwe po przeprowadzeniu prac związanych m.in. z usunięciem łatwopalnych i nieposiadających aktualnych atestów elementów wyposażenia. Zostały one wykonane przez pracowników gospodarczych Urzędu Gminy.
Karolina Łukaszewska została prezesem TBS „Jurand” w Szczytnie. Co prawda Rada Nadzorcza po przeprowadzeniu konkursu na to stanowisko rekomendowała burmistrzowi inną kandydaturę, ale osoba ta nie przyjęła proponowanych jej warunków finansowych.
Już w najbliższą niedzielę odbędzie się 33. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W powiecie szczycieńskim do akcji, podobnie jak w roku ubiegłym, włączą się dwa sztaby – szczycieński i wielbarski.
Kierownik Referatu Technicznego w Urzędzie Gminy Świętajno Maciej Templin od początku stycznia ma dodatkowe obowiązki. Wójt Alicja Kołakowska powołała go na swojego zastępcę.
W miniony piątek oficjalnie otwarto nową siedzibę Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Szczytnie. Placówka ma także nową kierownik, którą została Iwona Gamdzyk – Baran.
Baza autobusowa ZGK Rozogi wzbogaciła się o nowy pojazd, który zwiększy potencjał transportowy firmy.
We wtorek, w wieku 70 lat, zmarł ks. Zdzisław Nurczyk, proboszcz parafii pw. św. Wojciecha Biskupa i Męczennika w Gawrzyjałkach.
Demografia za 2024 rok nie napawa optymizmem. W powiecie szczycieńskim liczba ludności zmniejszyła się o kolejne 601 osób. To wynik niekorzystnej tendencji – niskiego przyrostu naturalnego i rosnącej liczby zgonów, a także migracji w poszukiwaniu pracy. Czy ten trend można zatrzymać?
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.