W poniedziałek na ul. Władysława IV rozpoczął się montaż progów zwalniających, ale miasto nagle się z tego wycofało. Pomysł nie podoba się okolicznym mieszkańcom, którzy uważają, że lokalizacja tych urządzeń tuż obok ich domów jest nieporozumieniem. Zastanawiają się, czy nie ma lepszych sposobów na poskromienie piratów drogowych.

Dodaj komentarz

Rozpoczął się maturalny maraton. Tegoroczne przygotowania do egzaminu dojrzałości, z powodu pandemii, przebiegały inaczej niż dotychczas. Ministerstwo edukacji, wychodząc naprzeciw młodzieży, która niemal rok uczyła się zdalnie, uprościło arkusze egzaminacyjne. - W mojej ocenie na matematyce dużo było zadań na poziomie gimnazjalnym – mówi Monika Chorążewicz, dyrektor Zespołu Szkół nr 3 w Szczytnie.

Dodaj komentarz

Pandemia wywróciła im świat do góry nogami. Występy na żywo, które od zawsze były ich żywiołem, od wielu miesięcy się nie odbywają. Pełne publiczności sale i plenerowe sceny zastąpiły internetowe transmisje online, będące jedynie namiastką prawdziwych koncertów. Muzycy, bo o nich mowa, z niecierpliwością czekają już na odmrożenie kultury. O tym, jak sobie radzą w czasie lockdownu opowiadają nam artyści związani ze Szczytnem.

Dodaj komentarz

Chociaż spółka Mosty z Katowic złożyła najniższą cenowo ofertę, to nie ona sporządzi dokumentację projektową obwodnicy Szczytna. Wybór komisji przetargowej padł na inną firmę z Katowic - IVIA, która zadeklarowała wykonanie zadania za 4,8 mln zł.

Dodaj komentarz

Wyjazd z drogi gminnej na powiatową w Spalinach Wielkich jest bardzo niebezpieczny dla kierowców. - Powinny tu być zamontowane lustra drogowe, ale nasze prośby pozostają bez echa – żalą się miejscowi rolnicy.

Dodaj komentarz

Biblioteczka Plenerowa, miejsce podarowania drugiego życia książce, stanęła przed Biblioteką Gminną w Lipowcu. Jej pracownice, także w ramach promocji czytelnictwa, z nienadających się już do użytku książek uszyły sobie … spódnice.

Dodaj komentarz

Na początku tygodnia zaczęły się prace związane z pierwszym etapem zagospodarowania pl. Juranda polegające na montażu siedzisk i donic. Ich koszt to 226,5 tys. złotych.

Dodaj komentarz

Powszechne narzekania na poziom nauczania nie mają odniesienia do uczniów gminy Szczytno. Tak przynajmniej wynika z liczby wniosków o przyznanie stypendiów skierowanych przez dyrektorów szkół do wójta Wojciechowskiego.

Dodaj komentarz

675 pasażerów skorzystało z lotniska Olsztyn – Mazury w kwietniu. To pierwszy w czasie pandemii wzrost liczby podróżnych w stosunku do tego samego miesiąca ubiegłego roku.

Dodaj komentarz

Najbliższy sezon letni w gminie Jedwabno zapowiada się nie gorzej od poprzedniego, kiedy to w związku z pandemią koronawriusa przeżyła ona prawdziwy najazd letników. Na przeszkodzie w rozkręcaniu działalności związanej z turystyką wciąż jeszcze stoją wprowadzone przez rząd obostrzenia. Wójt Ambroziak liczy jednak, że wkrótce zostaną zniesione. Przy okazji apeluje też do mieszkańców i przyjezdnych, aby nie zwlekali ze szczepieniami.

Dodaj komentarz

W poniedziałkowe popołudnie na ul. Przemysłowej doszło do zderzenia skody z motocyklem marki Kawasaki. Sprawczynią okazała się 31-latka kierująca samochodem osobowym. Kobieta nie ustąpiła pierwszeństwa 18-letniemu motocykliście.

Dodaj komentarz

Jeszcze w tym roku miasto wybuduje oświetlenie na ul. Tatarkiewicza. W ubiegłym tygodniu miało miejsce otwarcie ofert w ramach przetargu mającego wyłonić wykonawcę zadania. Zainteresowanie nim było spore, a wszystkie zgłoszenia mieściły się w zarezerwowanej na ten cel kwocie.

Dodaj komentarz

Od września w Biskupcu uruchomiony zostanie transport publiczny. Skorzystają z niego nie tylko mieszkańcy tego miasta i gminy, ale także położonych już na terenie gminy Dźwierzuty Popowej Woli i Rutkowa.

Dodaj komentarz

Gmina Jedwabno już kolejny rok z rzędu osiągnęła najlepszy wynik spośród gmin należących do olsztyńskiego ZGOK-u jeśli chodzi o poziom segregacji odpadów. Na kolejnych miejscach w przygotowanym przez spółkę zestawieniu są gminy Pasym, Rozogi, Świętajno i Szczytno.

Dodaj komentarz

Do 6 czerwca stowarzyszenia oraz organizacje pozarządowe mają czas na składanie swoich ofert do konkursu ogłoszonego przez wójt Kołakowską na wykonanie zadań publicznych. Do podziału jest 60 tys. zł, podobnie jak w ubiegłym roku. Niestety, ze względu na pandemię, nie wszystkie udało się wówczas wykorzystać. Czy w tym roku będzie lepiej?

Dodaj komentarz

Pasymski samorząd chce zaprosić do siebie rodaków z Kazachstanu, potomków zesłańców, którzy trafili tam przed laty sowieckim nakazem. Na początek ma to być czteroosobowa rodzina z dwójką dzieci w wieku 10 i 7 lat. Władze gminy deklarują pomoc w znalezieniu pracy rodzicom, planują też ubiegać się o rządowe dofinansowanie na remont mieszkania dla repatriantów.

Dodaj komentarz

Szczycieńscy radni już dawno przyzwyczaili mieszkańców do tego, że sesje rady zamieniają się we wzajemne słowne przepychanki, niemające nic wspólnego z merytoryczną debatą. Nie inaczej było też podczas ubiegłotygodniowego posiedzenia, w trakcie którego obie strony konfliktu nie szczędziły sobie złośliwości i oskarżeń. Najmocniej swoich adwersarzy z klubów „Wszystko dla Szczytna i PSL” oraz PiS skrytykowała radna Beata Boczar, wytykając im niekonsekwencję, torpedowanie ważnych inwestycji oraz politykierstwo. Z kolei przewodniczącemu rady zarzuciła naruszanie prawa.

Dodaj komentarz

Mieszkańcy Brajnik domagają się natychmiastowego wstrzymania przebudowy drogi powiatowej przebiegającej przez tę miejscowość. Jak tłumaczą, pierwotny projekt inwestycji został zmieniony bez ich wiedzy i zgody. Sprzeciwiają się dokonanym już podziałom geodezyjnym, w wyniku których muszą demontować ogrodzenia i z mocy specustawy oddawać część swoich działek. Obawiają się także ingerencji w środowisko przyrodnicze, bo w ramach inwestycji pod topór ma iść wiele drzew, w tym pomnikowe dęby, lipy i świerki.

Dodaj komentarz

Mieszkańcy Szczytna znów będą mogli zgłaszać i wybierać projekty w ramach budżetu obywatelskiego. Zgodnie ze zmienionym regulaminem, jego pula wyniesie 250 tys. złotych. Zanim jednak doszło do procedowania uchwały w tej sprawie, nie obyło się bez spięcia na linii burmistrz – radni.

Dodaj komentarz

Rodzice przedszkolaków oraz radni sceptycznie podchodzą do planów burmistrza Mańkowskiego związanych z adaptacją na oddziały przedszkolne pomieszczeń dawnej kręgielni w hali Wagnera. Zastrzeżenia budzi zarówno sama lokalizacja, jak i sprawy organizacyjne, m.in. rekrutacja oraz żywienie dzieci i zapewnienie im bezpieczeństwa. Najwięcej pretensji do włodarza dotyczy jednak braku informacji oraz konsultacji z głównymi zainteresowanymi.

Dodaj komentarz