Andrzej Materna, obecny dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Szczytnie, od samego początku jest głównym organizatorem szczycieńskich finałów WOŚP, stojąc na czele miejscowego sztabu. W rozmowie z „Kurkiem” wspomina pierwszy finał i mówi, na czym polega fenomen tej ogólnopolskiej akcji.

Dodaj komentarz

Grażyna Saj – Klocek to osoba, której czytelnikom „Kurka” nie trzeba przedstawiać. Z naszym tygodnikiem współpracuje nieprzerwanie od 1994 r. Autorka opowiadań, bloga „W naturze i kulturze”, a od blisko dwóch lat cyklu „Ale to już było ...” ostatnio wydała swoją debiutancką powieść „Jezioro wspomnień” napisaną wspólnie z synową Irminą. To historia szkolnej miłości osadzona w szczycieńskich realiach końca lat 70. Więcej nie zdradzamy, zachęcając do lektury. O powstaniu książki i relacji między teściową a synową opowiadają nam jej autorki, Grażyna Saj – Klocek i Irmina Klocek.

Dodaj komentarz

Odznaczony za szczególne zasługi w służbie Państwu i społeczeństwu.

Dodaj komentarz

Była ofiarą przemocy domowej, narkomanką i alkoholiczką. Popadała w konflikty z prawem, odebrano jej dzieci. Znalazła się na dnie. W końcu trafiła do więzienia, gdzie przeszła duchową przemianę. Dziś, będąc już na wolności, chce zacząć swoje życie od nowa i pomagać ludziom, którzy tak jak ona znaleźli się w trudnej sytuacji.

Dodaj komentarz

Pochodzący ze Szczytna puzonista jazzowy, kompozytor i aranżer Michał Tomaszczyk otrzymał Fryderyka w kategorii Fonograficzny Debiut Roku. Podczas odbywającej się w Szczecinie gali rozdania nagród, koncertującego w Finlandii artystę reprezentowała mama.

Dodaj komentarz

Dla matki nie ma nic gorszego niż śmierć i choroba dziecka. Bohaterki naszego artykułu przeżyły jedno i drugie. Beata Pieczyńska i Małgorzata Tomaszewska w tragicznych okolicznościach straciły synów. Łączy je również to, że obie wychowują niepełnosprawne dzieci, będąc z nimi na dobre i złe, uczestnicząc w niezliczonych turnusach rehabilitacyjnych, wizytach w szpitalach i u lekarzy. Mimo tego, jak ciężko doświadczył je los, emanują siłą, uporem i pozytywnym nastawieniem do życia.

Dodaj komentarz

W dniu 18 kwietnia, w wieku 95 lat, zmarł mieszkaniec Szczytna, wieloletni członek zarządu Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, kresowiak z krwi i kości, Kazimierz Rodziewicz.

Dodaj komentarz

Pochodzący ze Szczytna puzonista jazzowy Michał Tomaszczyk otrzymał aż trzy nominacje do Fryderyków – nagród przyznawanych przez polskie środowisko muzyczne. Szczytnianin ma szansę na statuetki w kategoriach: album roku jazz, artysta roku jazz oraz jazzowy debiut roku.

Dodaj komentarz

Rozmowa z Łucją Kołpakowską, pedagogiem, trenerem Polskiego Towarzystwa Psychologicznego

Dodaj komentarz

Dziewiątego marca mija druga rocznica śmierci Tadeusza Macheli. Muzyka, kompozytora, aranżera, lidera kilku formacji muzycznych. Przede wszystkim chłopaka ze Szczytna; dla jednych znajomego ze sceny, dla innych kolegi i przyjaciela. W mojej pamięci Tadeusz, Tadeusza rodzice, rodzeństwo są od zawsze.

Dodaj komentarz

W piątek 15 stycznia 2021 roku w szpitalu w Szczytnie na koronawirusa zmarł ksiądz Józef Dziwik, emerytowany proboszcz Parafii Matki Bożej Królowej Polski w Farynach w latach 1982 – 2013 a w latach 1972 – 1982 administrator tamtejszego samodzielnego wikariatu. Wcześniej był wikarym w Bartoszycach, Mikołajkach i w latach 1965 – 1972 w Jedwabnie. Przez wiele lat był dziekanem dekanatu Rozogi. Miał 82 lata.

Dodaj komentarz

Dokończenie rozmowy z ks. dziekanem Andrzejem Wysockim, proboszczem Parafii św. Krzyża w Szczytnie

Dodaj komentarz

Odszedł Witold Mocarski

Dodaj komentarz

Jeszcze w tym roku ukaże się książka „Tajemnica generała Samsonowa” autorstwa Sławomira Ambroziaka, wójta gminy Jedwabno. Znajdzie się w niej nie tylko odpowiedź na pytanie o okoliczności śmierci rosyjskiego dowódcy w bitwie pod Tannenbergiem. Nie zabraknie także historii wielkiej miłości oraz wątków szpiegowskich. Autor zabierze również czytelników w podróż po współczesnej Ukrainie, do rodzinnej wsi generała, gdzie po blisko stu latach miała miejsce wzruszająca i symboliczna uroczystość.

Dodaj komentarz

W nocy z 27 na 28 lipca w swoim domu w Targowie zmarł nagle Andrzej Cisowski. Malarz, grafik, artysta multimedialny miał 58 lat.

Dodaj komentarz

Tadeusz Dymerski, jeden z najbardziej rozpoznawalnych sportowców i trenerów związanych ze Szczytnem, obchodził swoje 70. urodziny. To zacny wiek, który nie ogranicza aktywności szczycieńskiego judoki i wychowawcy całej rzeszy utytułowanych zawodników.

Dodaj komentarz

Radosław Gazda i Marcin Nowok podjęli nie lada wyzwanie. Postanowili pieszo pokonać liczącą ponad 500 km trasę z Tarnowskich Gór do Giżycka. W jej trakcie zbierają pieniądze na leczenie małej Laury, która cierpi na rzadką chorobę genetyczną. Na szlaku obu panów znalazło się także Szczytno.

Dodaj komentarz

Pochodzący ze Szczytna ksiądz profesor Mirosław Kalinowski został nowym rektorem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. O jego zwycięstwie w tajnych wyborach zadecydował jeden głos.

Dodaj komentarz

„Dreams in one ball” - taki tytuł nosi najnowsza piosenka Stashki. Utwór stał się oficjalnym hymnem Mistrzostw Europy w Tenisie Stołowym, które mają się odbyć we wrześniu na warszawskim Torwarze. Okazuje się, że ta dyscyplina sportu nie jest wcale obca szczycieńskiej wokalistce.

Dodaj komentarz

Wojciech Grądzik to najlepszy tegoroczny absolwent Zespołu Szkół nr 3. Może się pochwalić nie tylko wysoką średnią ocen, ale także uznaniem koleżanek i kolegów, którzy właśnie jego wybrali spośród trojga kandydatów do nagrody im. Iwony Jurczenko – Topolskiej ku Jej Dziadka Stanisława Żenczykowskiego. Co ciekawe, sztuka ta trzy lata temu udała się także starszej siostrze Wojtka, Kamili.

Dodaj komentarz