Stare listy, kartki pocztowe, przedmioty codziennego użytku, takie jak choćby butelki po piwie mówią często więcej o dziejach danego miejsca niż opasłe tomy historycznych monografii. Taka refleksja nasuwa się po obejrzeniu zbiorów Witolda Olbrysia, regionalisty, historyka i kolekcjonera, który od kilkunastu lat gromadzi wszystko, co wiąże się z przeszłością powiatu szczycieńskiego. - To podobno rodzaj choroby psychicznej – żartuje na temat swojej pasji, podkreślając jednak, że nie zbiera pamiątek z przeszłości tylko dla siebie, ale chętnie udostępnia je wszystkim zainteresowanym historią ziemi szczycieńskiej.

Dodaj komentarz

Listopad to miesiąc, w którym w szczególny sposób wspominamy naszych zmarłych. W ciągu minionego roku odeszło od nas wiele zasłużonych dla lokalnej społeczności osób. Dziś przypominamy ich sylwetki.

Dodaj komentarz

Czy książka Sławomira Ambroziaka „Tajemnica generała Samsonowa” będzie wkrótce czytana w Holandii? Jest na to szansa. Tłumaczenia tej historycznej publikacji na język niderlandzki podjął się Willem Riemersma, Holender, który pasjonuje się dziejami Polski, w tym Warmii i Mazur. Pracę tę wykonuje, jak sam mówi, z sercem i wielkim zaangażowaniem godnym benedyktyńskiego mnicha.

Dodaj komentarz

Sławomir Ambroziak i Witold Olbryś odbyli w lipcu podróż do ogarniętej wojną Ukrainy. Celem wyprawy było uzupełnienie materiałów do wydanej rok temu książki o generale Samsonowie. Jej autor i wydawca opowiadają „Kurkowi” jakie nastroje towarzyszą dziś Ukraińcom, jak odbierają oni Polaków i czy już przywykli do wojennej rzeczywistości.

Dodaj komentarz

Maciej Rokus, szef Grupy Specjalnej Płetwonurków RP, otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski przyznany mu przez prezydenta RP Andrzeja Dudę za wybitne zasługi w działalności na rzecz bezpieczeństwa na obszarach wodnych.

Dodaj komentarz

W poniedziałek 30 maja zmarł Ludwik Narewski, były łowczy rejonowy, działacz ochotniczego ruchu strażackiego, pracownik samorządowy. Mieszkańcom powiatu najbardziej znany jest jako propagator łowiectwa. Za zasługi na tej niwie otrzymał najwyższe odznaczenie, jakie może dostać polski myśliwy – ZŁOM.

Dodaj komentarz

Spotkanie z generałem broni Waldemarem Skrzypczakiem, byłym dowódcą Wojsk Lądowych.

Dodaj komentarz

W środę 23 marca, w godzinach porannych, zmarł ksiądz arcybiskup senior Edmund Piszcz. Odszedł w 93. roku życia.

Dodaj komentarz

Andrzej Materna, obecny dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Szczytnie, od samego początku jest głównym organizatorem szczycieńskich finałów WOŚP, stojąc na czele miejscowego sztabu. W rozmowie z „Kurkiem” wspomina pierwszy finał i mówi, na czym polega fenomen tej ogólnopolskiej akcji.

Dodaj komentarz

Grażyna Saj – Klocek to osoba, której czytelnikom „Kurka” nie trzeba przedstawiać. Z naszym tygodnikiem współpracuje nieprzerwanie od 1994 r. Autorka opowiadań, bloga „W naturze i kulturze”, a od blisko dwóch lat cyklu „Ale to już było ...” ostatnio wydała swoją debiutancką powieść „Jezioro wspomnień” napisaną wspólnie z synową Irminą. To historia szkolnej miłości osadzona w szczycieńskich realiach końca lat 70. Więcej nie zdradzamy, zachęcając do lektury. O powstaniu książki i relacji między teściową a synową opowiadają nam jej autorki, Grażyna Saj – Klocek i Irmina Klocek.

Dodaj komentarz

Odznaczony za szczególne zasługi w służbie Państwu i społeczeństwu.

Dodaj komentarz

Była ofiarą przemocy domowej, narkomanką i alkoholiczką. Popadała w konflikty z prawem, odebrano jej dzieci. Znalazła się na dnie. W końcu trafiła do więzienia, gdzie przeszła duchową przemianę. Dziś, będąc już na wolności, chce zacząć swoje życie od nowa i pomagać ludziom, którzy tak jak ona znaleźli się w trudnej sytuacji.

Dodaj komentarz

Pochodzący ze Szczytna puzonista jazzowy, kompozytor i aranżer Michał Tomaszczyk otrzymał Fryderyka w kategorii Fonograficzny Debiut Roku. Podczas odbywającej się w Szczecinie gali rozdania nagród, koncertującego w Finlandii artystę reprezentowała mama.

Dodaj komentarz

Dla matki nie ma nic gorszego niż śmierć i choroba dziecka. Bohaterki naszego artykułu przeżyły jedno i drugie. Beata Pieczyńska i Małgorzata Tomaszewska w tragicznych okolicznościach straciły synów. Łączy je również to, że obie wychowują niepełnosprawne dzieci, będąc z nimi na dobre i złe, uczestnicząc w niezliczonych turnusach rehabilitacyjnych, wizytach w szpitalach i u lekarzy. Mimo tego, jak ciężko doświadczył je los, emanują siłą, uporem i pozytywnym nastawieniem do życia.

Dodaj komentarz

W dniu 18 kwietnia, w wieku 95 lat, zmarł mieszkaniec Szczytna, wieloletni członek zarządu Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, kresowiak z krwi i kości, Kazimierz Rodziewicz.

Dodaj komentarz

Pochodzący ze Szczytna puzonista jazzowy Michał Tomaszczyk otrzymał aż trzy nominacje do Fryderyków – nagród przyznawanych przez polskie środowisko muzyczne. Szczytnianin ma szansę na statuetki w kategoriach: album roku jazz, artysta roku jazz oraz jazzowy debiut roku.

Dodaj komentarz

Rozmowa z Łucją Kołpakowską, pedagogiem, trenerem Polskiego Towarzystwa Psychologicznego

Dodaj komentarz

Dziewiątego marca mija druga rocznica śmierci Tadeusza Macheli. Muzyka, kompozytora, aranżera, lidera kilku formacji muzycznych. Przede wszystkim chłopaka ze Szczytna; dla jednych znajomego ze sceny, dla innych kolegi i przyjaciela. W mojej pamięci Tadeusz, Tadeusza rodzice, rodzeństwo są od zawsze.

Dodaj komentarz

W piątek 15 stycznia 2021 roku w szpitalu w Szczytnie na koronawirusa zmarł ksiądz Józef Dziwik, emerytowany proboszcz Parafii Matki Bożej Królowej Polski w Farynach w latach 1982 – 2013 a w latach 1972 – 1982 administrator tamtejszego samodzielnego wikariatu. Wcześniej był wikarym w Bartoszycach, Mikołajkach i w latach 1965 – 1972 w Jedwabnie. Przez wiele lat był dziekanem dekanatu Rozogi. Miał 82 lata.

Dodaj komentarz

Dokończenie rozmowy z ks. dziekanem Andrzejem Wysockim, proboszczem Parafii św. Krzyża w Szczytnie

Dodaj komentarz