„Kino pod chmurką” - taką atrakcję umożliwiającą wyświetlanie filmów na terenie parku w Dźwierzutach zamierzają w najbliższym czasie zapewnić mieszkańcom i turystom władze samorządowe gminy w ramach programu „Odnowy wsi”.

Dodaj komentarz

W gminie Dźwierzuty trwa sukcesywna wymiana opraw oświetlenia drogowego.

Dodaj komentarz

Prawie 20 ton żywności trafiło do blisko 900 najbardziej potrzebujących pomocy mieszkańców gminy Dźwierzuty. W akcję jej rozdysponowania bardzo aktywnie włączyli się żołnierze WOT i miejscowi członkowie OSP.

Dodaj komentarz

- Częstotliwość odbioru odpadów zmieszanych i segregowanych w gminie Dźwierzuty powinna być odwrotna – uważa sołtys Jeleniowa Krzysztof Sawicki. To dlatego, że ludzie coraz dokładniej segregują śmieci, powszechnie wykorzystując przy tym kompostowniki.

Dodaj komentarz

Do dramatycznego zdarzenia doszło w niedzielne popołudnie na dawnym wiadukcie kolejowym w Grodziskach. 15-letnia obywatelka Niemiec próbowała tam odebrać sobie życie. Na szczęście dzięki interwencji policjantów i strażaków udało się ją przekonać do rezygnacji z tego zamiaru.

Dodaj komentarz

Budynek po likwidowanej szkole w Linowie zostanie przeznaczony na potrzeby wsi. Znajdzie się tam m.in. miejsce na świetlicę wiejską oraz kuchnię dla prężnie działającego Koła Gospodyń Wiejskich z sołtys Bogumiłą Tabaką na czele.

Dodaj komentarz

Mieszkańcy Dźwierzut do podstawowej stawki czynszu będą musieli dołożyć 10% jego wartości, o tyle mniej zapłacą ci, którzy mieszkają na terenach kolonijnych. Takie m. in. zmiany wprowadzono do programu gospodarowania mieszkaniowym zasobem gminy Dźwierzuty.

Dodaj komentarz

W iście ekspresowym tempie obradowali radni podczas ubiegłotygodniowej sesji Rady Gminy. Na przedyskutowanie 31 punktów, w tym przyjęcie ponad 20 uchwał, wystarczyły im 52 minuty.

Dodaj komentarz

W obawie przed koronawirusem wszystkie urzędy miast i gmin zostały zamknięte dla petentów. Obsługę ich ograniczono do niezbędnego minimum, ale urzędnicy codziennie stawiają się w pracy.

Dodaj komentarz

Druhowie z OSP Dźwierzuty od dwóch lat legitymują się uprawnieniami do poszukiwań osób zaginionych w terenie niezurbanizowanym. Pomaga im w tym GPS oraz specjalny, odporny na wstrząsy komputer. Zdobyte umiejętności oraz sprzęt pozwalają dotrzeć ratownikom tam, gdzie inni mogliby nie trafić.

Dodaj komentarz

Na świętowanie Dnia Kobiet w Rumach przybyło ok. 50 miejscowych pań i ich koleżanek z terenu gminy i regionu. Odświętnie udekorowana sala wiejskiej świetlicy zachęcała do wspólnego biesiadowania Na powitanie panowie popisywali się swoim talentem recytatorskim, chwaląc zalety pań, a następnie wręczyli każdej z nich goździki oraz czekoladę.

Dodaj komentarz

Odchodzącą na emeryturę Krystynę Furtak na stanowisku kierownika Środowiskowego Domu Samopomocy w Dźwierzutach zastąpi Małgorzata Ochenkowska.

Dodaj komentarz

Radni gminy Dźwierzuty dali zgodę wójt Szydlik, by ta przedłużyła dzierżawę gruntów na okres dłuższy niż 3 lata wnioskującym o to sześciorgu mieszkańcom. Decyzja zapadła podczas sesji Rady Gminy.

Dodaj komentarz

Dąbrowa - to jedna z niewielu miejscowości w gminie Dźwierzuty, w której w minionym roku przybyło mieszkańców. - Kto tu tylko trochę pobędzie, nie chce już stąd wyjeżdżać – zachwala swoją miejscowość sołtys Agnieszka Rudnicka.

Dodaj komentarz

Nadszedł czas, by rozpocząć kolejną edycję Plebiscytu na Supersołtysa Powiatu Szczycieńskiego, organizowanego przez redakcję „Kurka Mazurskiego” i starostwo. Zdaniem starosty Jarosława Matłacha jest on ważnym wydarzeniem, podkreślającym rolę sołtysów w życiu lokalnych społeczności.

Dodaj komentarz

Wszystko wskazuje na to, że Szkoła Podstawowa w Linowie zostanie zamknięta. Warmińsko-mazurski kurator oświaty pozytywnie zaopiniował złożony przez władze gminy Dźwierzuty wniosek o likwidację placówki. Uczęszczający do niej uczniowie od nowego roku szkolnego przeniosą się do szkół w Dźwierzutach lub Orzynach.

Dodaj komentarz

Próba odwołania sołtys Sąpłat zakończyła się niepowodzeniem. Za złożonym przez grupę mieszkańców wnioskiem opowiedziało się w głosowaniu tajnym tylko 7 osób.

Dodaj komentarz

Szumnie zapowiadana reaktywacja połączeń autobusowych do małych miejscowości idzie jak po grudzie. W powiecie szczycieńskim w ramach programu rządowego uruchomiono tylko jedno połączenie w gminie Jedwabno. Czy jej śladem pójdą Dźwierzuty, skąd nadchodzi najwięcej postulatów od mieszkańców?

Dodaj komentarz

Działalność Dyskusyjnego Klubu Książki w Dźwierzutach została doceniona przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Olsztynie, która przyznała mu czwarte miejsce wśród klubów funkcjonujących w regionie.

Dodaj komentarz

Najbliższa rodzina, przedstawiciele władz samorządowych, poczty sztandarowe jednostek OSP i kół łowieckich, a także licznie przybyli mieszkańcy uczestniczyli w ostatniej drodze długoletniego naczelnika i wójta gminy Dźwierzuty oraz radnego powiatowego kilku kadencji Czesława Wierzuka. Samorządowiec spoczął na dźwierzuckim cmentarzu.

Dodaj komentarz