Na terenie gminy Dźwierzuty trwa drugi etap budowy ścieżki rowerowej po nieczynnej linii kolejowej do Biskupca. Zakończono już wycinkę drzew i krzewów. Obecnie prowadzone są remonty wiaduktów i prace przygotowujące do położenia masy bitumicznej.

Dodaj komentarz

Wszystko wskazuje na to, że Dźwierzuty, jako ostatnia gminy w powiecie, będzie płacić swoim sołtysom diety w postaci miesięcznych ryczałtów. Projekt uchwały w tej sprawie skierowała do Rady Gminy wójt Marianna Szydlik, do której trafiła petycja, podpisana przez zdecydowaną większość sołtysów.

Dodaj komentarz

- Mieszkańcy Dźwierzut są pozbawieni dostępu do dentysty w ramach posiadanego ubezpieczenia. W naszej przychodni przyjmuje dentystka, ale tylko prywatnie. A przecież jak przekształcano ośrodek w niepubliczny zapewniano nas, że będzie w nim bezpłatny dostęp do tego zakresu usług. Gdzie my osoby, których nie stać na wizyty w prywatnych gabinetach mamy się teraz udać? - pyta pani Bożena z Dźwierzut.

Dodaj komentarz

Rodziny, które nie mają możliwości zaciągnięcia kredytu na zakup mieszkania będą miały szanse na wynajęcie lokalu z opcją jego wykupu na własność. Gmina Dźwierzuty jest już bliska przystąpienia do budowy dwóch 10-mieszkaniowych domów, które stworzą taką możliwość.

Dodaj komentarz

Szesnaście bezdomnych piesków, które obecnie przebywają w przytulisku w Dźwierzutach, czeka na nowych właścicieli. Zanim ci się zgłoszą, opiekę nad nimi sprawują wolontariusze, wyprowadzając je na spacery. - Chętnych do tego przydałoby się więcej - zachęca prowadząca przytulisko Dorota Chorążewicz.

Dodaj komentarz

Niemal wszyscy sołtysi gminy Dźwierzuty podpisali się pod petycją do wójt Szydlik o zastąpienie przysługujących im, ale nie wypłacanych diet – miesięcznym ryczałtem.

Dodaj komentarz

W przyszłym roku sołectwa gminy Dźwierzuty nie otrzymają już do swojej dyspozycji funduszu sołeckiego.

Dodaj komentarz

Gmina Dźwierzuty przystępuje do działań mających na celu zredukowanie zanieczyszczenia powietrza.

Dodaj komentarz

Czy z budżetu gminy Dźwierzuty po raz pierwszy od wielu lat zostanie wykreślony fundusz sołecki? Chce tego wójt Marianna Szydlik, motywując to trudną sytuacją finansową gminy.

Dodaj komentarz

Można już oddawać głosy w Plebiscycie na Supersołtysa Powiatu Szczycieńskiego organizowanym przez redakcję „Kurka Mazurskiego” i Starostwo Powiatowe. W tym tygodniu zachęcamy do głosowania na sołtysów z gminy Dźwierzuty. Jedną z nich jest Joanna Kubicka z Rum, wsi, której mieszkańcy organizują szereg przedsięwzięć integrujących lokalną społeczność.

Dodaj komentarz

Urząd Marszałkowski przekazał 50 tys. zł na wymianę dachu zabytkowego kościoła ewangelickiego w Rańsku. To jednak nie wystarczy na sfinansowanie całej inwestycji, bo jej kosztorys opiewa na 130 tys. złotych. Ks. Adrian Lazar, proboszcz Parafii Ewangelicko – Augsburskiej w Szczytnie, której świątynia jest filiałem, ma nadzieję, że po wyłonieniu wykonawcy cena będzie jednak niższa.

Dodaj komentarz

Jeszcze przed nowym sezonem grzewczym budynek Gminnego Ośrodka Kultury w Dźwierzutach doczeka się kompleksowej termomodernizacji. Zadanie wykona wyłoniony w drodze przetargu zakład Dariusza Hodkowskiego ze Szczytna za 509,4 tys. zł. Powtórny przetarg trzeba będzie natomiast ogłosić na sprzedaż będącego na stanie gminy autosanu.

Dodaj komentarz

Czy obiekt w Linowie, w którym jeszcze do niedawna mieściła się szkoła podstawowa, zostanie zaadaptowany na potrzeby rehabilitacyjne? Pomysł podoba się władzom gminy i mieszkańcom Linowa. - U nas nikt nie prowadzi takiej działalności, a ludzi potrzebujących pomocy w tym zakresie jest w gminie sporo – mówią jednym głosem wójt Marianna Szydlik i sołtys Bogumiła Tabaka.

Dodaj komentarz

Blisko pół miliona zł zasili tegoroczny Fundusz Sołecki w gminie Dźwierzuty. Zdecydowana większość środków zostanie przeznaczona na inwestycje.

Dodaj komentarz

Jest szansa, że w Orzynach powstaną dwa bloki mieszkalne. Będą mogły w nich zamieszkać niezbyt zamożne rodziny, które płacąc miesięczny czynsz, na wzór TBS-u, z czasem uzyskają prawo własności do zajmowanego lokalu.

Dodaj komentarz

Do połowy października br. ma być przebudowana Stacja Uzdatniania Wody w Laurentowie. Tymczasem inspektor sanitarny w Szczytnie dał czas na to do końca czerwca. Czy mieszkańcy, do których dostarczana jest woda z tej stacji mogą być jej przez kilka miesięcy pozbawieni?

Dodaj komentarz

Dożynki gminne to największa impreza jaką planuje w tym roku zorganizować gmina Dźwierzuty. To, czy się ona odbędzie uzależnione jest jednak od stopnia zagrożenia pandemią.

Dodaj komentarz

Dyskusyjny Klub Książki działający przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Dźwierzutach istnieje już pięć lat. Jego członkinie nie tylko spotykają się, by podyskutować o przeczytanych książkach, ale uczestniczą w wycieczkach oraz spotkaniach autorskich. Mogą się też pochwalić sukcesami w skali wojewódzkiej.

Dodaj komentarz

Inwestycje wodociągowe, drogowe oraz budowa ścieżki rowerowej po dawnej linii kolejowej – to największe zadania, które będą realizowane na terenie gminy Dźwierzuty w tym roku.

Dodaj komentarz

Pierwszy przypadek afrykańskiego pomoru świń na terenie powiatu szczycieńskiego. Pozytywny wynik dało badanie próbki pobranej od dzika zastrzelonego w miejscowości Budy na terenie gminy Dźwierzuty. Powiatowy lekarz weterynarii Jerzy Piekarz uspokaja, że rolnicy prowadzący hodowle świń na razie mogą spać spokojnie, ale apeluje do nich, aby ściśle przestrzegali zasad bioasekuracji.

Dodaj komentarz