Rzucenie papierosów to jedno z najczęstszych noworocznych postanowień Polek i Polaków. Od kilku lat widnieje na szczycie listy zmian, które chcielibyśmy wprowadzić w naszym życiu. Tak, żeby wraz ze zmianą kartki w kalendarzu, zmienić też siebie – na lepsze. W Polsce papierosy pali prawie 8 milionów osób, ale chęć ich rzucenia wyraża tylko 12 proc. z nas. To jeden z trzech najniższych wyników w Unii Europejskiej. Są jednak sposoby pozwalające palaczom zwiększyć szanse na rozstanie z „dymkiem”. Nawet tym, którzy co roku obiecują sobie, że rzucą papierosy, a potem i tak do nich wracają.

Dodaj komentarz

U progu kolejnego roku wszyscy chcą wierzyć w nowy początek, a to, jaki on będzie, w ogromnej mierze zależy tyko od nas. Antropolog David Graebera powiedział: „Ostateczna, ukryta prawda o świecie jest taka, że to ludzie go stwarzają. I równie dobrze mogliby stwarzać go inaczej”.

Dodaj komentarz

We wtorek 14 grudnia minęła 51. rocznica wybuchu strajku robotników w Stoczni Gdańskiej w 1970 roku. Podzielę się wspomnieniami z pierwszego dnia tego tragicznego w skutkach protestu.

Dodaj komentarz

Pojawił się pomysł budowy amfiteatru w fosie naszego zamku. Są argumenty przemawiające za tym: po pierwsze – wydaje się, że ukształtowanie terenu w fosie południowo-zachodniej zamku jest wprost idealne do umiejscowienia tam amfiteatru, po drugie - Szczytno nie posiada obiektu do profesjonalnych plenerowych imprez (na świeżym powietrzu), po trzecie - ochroni się Park Kasztanowców przed pierwotnym zamiarem lokalizacji tam amfiteatru.

Dodaj komentarz

Rozwój technologii na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat pozwolił osobom palącym zyskać więcej możliwości zastąpienia najbardziej zgubnych dla zdrowia papierosów – innymi, potencjalnie mniej szkodliwymi zastępnikami. Co warto o nich wiedzieć?

Dodaj komentarz

Obecny czas jest przez koronawirusa szczególny – kryzysowy. To test prawdy, dojrzałości, powagi i odwagi dla nas, zwykłych obywateli, i dla pracowników służby zdrowia. Życie pokazuje, że wielu obywateli go nie zdało, niestety, z własnej woli.

Dodaj komentarz

Zimowe wyjazdy to nie tylko narty i snowboard, albo ośnieżone górskie krajobrazy. Dla wielu osób to okazja, by pojechać w egzotyczne strony i cieszyć się nie tylko pięknymi widokami, ale i lokalnymi smakami.

Dodaj komentarz

Każdy moment na rzucenie papierosów jest dobry. Jeden dzień w roku szczególnie sprzyja jednak rozstaniu z tym nałogiem: Światowy Dzień Rzucania Palenia, przypadający co roku w trzeci czwartek listopada. To najstarsza na świecie inicjatywa skierowana do palaczy, która ma im przypominać o zgubnych skutkach palenia papierosów. W tym roku w Polsce obchodzimy jej okrągłą, 30. rocznicę.

Dodaj komentarz

Palacze, którym ciężko z dnia na dzień podjąć taką decyzję, powinni poznać potencjalnie mniej szkodliwe alternatywy, które mogą być pomocne choćby w trudnej „fazie przejściowej”. Zwłaszcza, że listopadowy kalendarz podpowiada nam kolejny dzień, w którym powinniśmy o tym pomyśleć.

Dodaj komentarz

Na podstawie art. 13 ust. 1−2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27.04.2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (Dz.U. UE L 2016, Nr 119) – w dalszej części: RODO – informujemy, że:

Dodaj komentarz

Wielu naukowców nawołuje do rozstania się z tym zgubnym dla zdrowia nałogiem. Palacze, którym ciężko z dnia na dzień podjąć taką decyzję, powinni poznać potencjalnie mniej szkodliwe alternatywy, które mogą być pomocne choćby w trudnej „fazie przejściowej”.

Dodaj komentarz

Kolejne badania potwierdzają niższą o około 95 proc. szkodliwość papierosów elektronicznych w porównaniu z papierosami tradycyjnymi. Na tzw. naukowej skali obniżania ryzyka (risk continuum) e-papierosy są spozycjonowane jako mniej toksyczne od tzw. wyrobów nowatorskich, czyli popularnych podgrzewaczy tytoniu.

Dodaj komentarz

Mieszkam w Spychowie od niedawna - przyjechałem tutaj z rodziną z Poznania, skąd uciekaliśmy przed strasznie zanieczyszczonym powietrzem (co zresztą nie jest domeną tylko stolicy Wielkopolski). Sądziłem, że na Mazurach odnajdziemy czyste powietrze, jednak się przeliczyłem...

Dodaj komentarz

Jak wiele trzeba mieć w sobie prymitywizmu, głupoty i złej woli, aby wpaść na pomysł wejścia na latarnię oświetlającą nocą nasze piękne szczycieńskie jezioro Małe Domowe, wyrwać lampion wraz z kabelkami i zrzucić na brzeg jeziora? 

Dodaj komentarz

Wielka Brytania jest jednym z krajów uznających oficjalnie e-papierosy za mniej szkodliwe od papierosów tradycyjnych. W ramach próby, która ma się rozpocząć już niebawem, tej jesieni, palący pacjenci bez względu na to, z jakiego powodu trafili na SOR, otrzymają urządzenie oraz mający wystarczyć na tydzień zapas płynu do e-papierosów.

Dodaj komentarz

W Ośrodku Hodowli Cietrzewia Nadleśnictwa Spychowo w tym roku dokonano niemal niemożliwego.

Dodaj komentarz

Szanowna redakcjo „Kurka Mazurskiego”. Jako wakacyjno-weekendowy mieszkaniec Wałpusza z dużym zainteresowaniem śledzę na Waszych łamach miejscowe wiadomości. W jednym z sierpniowych numerów napisaliście o przedłużeniu ścieżki rowerowej w stronę Dźwierzut – chciałbym dodać swój komentarz do tej inwestycji.

Dodaj komentarz

Wiele rodzin wzięło udział w festynie pn. „My rodzinę fajną mamy”, który odbył się w niedzielę w parku w Świętajnie. Przybyłych przywitał Teatr „Forma” z przedstawieniem i animacjami z udziałem Cheasa i Marschala z Psiego Patrolu.

Dodaj komentarz

Przez wiele lat palacze szukający alternatyw mieli do wyboru jedynie metody farmakologiczne, ale w ostatnich latach zyskiwali coraz więcej możliwości wyboru produktów, które potencjalnie mogą redukować szkodliwy wpływ nałogu na zdrowie.

Dodaj komentarz

Z roku na rok przybywa osób, które chciałyby się uwolnić od szkodliwego wpływu dymu tytoniowego. To sprzyja poszukiwaniu alternatywnych rozwiązań oraz badaniom nad ich skutecznością.

Dodaj komentarz