Hobby, czyli zamiłowanie do czegoś. A do czego? Postanowiłem trochę poczytać, aby lepiej rozeznać się w temacie. I tu mnie zamurowało. Otóż 80% tego, co zamieszczono w licznych artykułach, wyszukanych przeze mnie w internecie, to nie ciekawostki, ale poradniki, jakież to hobby można dla siebie wymyślić.

Dodaj komentarz

Zaprzyjaźnione z ludźmi zwierzaki to, przede wszystkim, pies i kot. O czworonogu szczekającym zwykło się mówić „pies najlepszym przyjacielem człowieka”. Wprawdzie jeden z moich kolegów zawsze uściśla, że człowieka jedzącego, ale tak, czy inaczej pies jest przyjacielem. O kocie tak się nie mówi. Może dlatego, że zazwyczaj przebywa on w domach wyższych sfer - od pięknych celebrytek zaczynając, a kończąc na prezesie wszystkich prezesów. Nie mniej kot potrafi być zwierzęciem sympatycznym, zatem nie wykluczajmy go z grona przyjaciół.

Dodaj komentarz

Dwa tygodnie temu napisałem w „Kurku Mazurskim” felieton o wadach i zaletach różnych europejskich nacji.

Dodaj komentarz

W poprzednim felietonie napisałem, że podróżowałem wiele po świecie, realizując liczne, zlecone mi, prace architektoniczne. Jeden z moich stałych czytelników, zaprzyjaźniony ze mną prywatnie, po przeczytaniu tekstu zatelefonował z niejaką pretensją.

Dodaj komentarz

Niegdyś dużo podróżowałem po świecie. Niemal zawsze zawodowo, czyli za pieniądze firmy, która zlecała mi taką lub inną zagraniczną realizację architektoniczną. Nigdy nie były to kokosy, ale przejazd i hotel ze śniadaniem miałem gwarantowane. W ten sposób zwiedziłem kawał świata.

Dodaj komentarz

Tak się złożyło, że na skutek nagłej kontuzji wylądowałem w szczycieńskim szpitalu. Spędziłem tam kilka dni na oddziale interna II. Jestem już w domu i chcę teraz podzielić się z moimi czytelnikami wrażeniami z nowego obiektu. Nowego, bowiem oddział interna II mieści się w świeżo zbudowanej części szpitala.

Dodaj komentarz

Co to jest design? Po angielsku projekt. My używamy tego słowa zamiennie z polskim określeniem sztuka użytkowa. Otóż w tej dziedzinie mamy ogromne osiągnięcia, a zaczęło się to w latach sześćdziesiątych, a częściowo jeszcze wcześniej. Czyli za komuny.

Dodaj komentarz

Znamy różne odmiany klasyfikowania mieszkańców naszej planety. Jedne niezwykle poważne, inne żartobliwe. Do tych drugich należą wymienione w tytule określenia. W zasadzie dotyczą one społeczności europejskiej, jako że nie wymieniłem zjadaczy ryżu, ale to jest niemal połowa ludności ziemi i wynika z geograficzno - klimatycznej konieczności, a nie upodobań. Zatem dzisiaj proponuję kilka mniej lub bardziej zabawnych opowiastek na wesoło. O tym, czym różnią się wymienione grupy smakoszy.

Dodaj komentarz

Przed tygodniem przeczytałem w „Kurku Mazurskim” o konferencji prasowej, na której burmistrz zaprezentował szczycieński kalendarz imprez letnich.

Dodaj komentarz

Odkąd zacząłem pisać kurkowe felietony, a to już czternaście lat mija, przyzwyczaiłem się, że okres jesienny, a szczególnie listopad, to czas, kiedy wiele znajomych mi osób odchodzi od nas na zawsze.

Dodaj komentarz

Wkrótce kalendarzowy początek lata. Czyli okres wakacji, wczasów, to jest wszelakiego wypoczynku w promieniach słońca. Zapewne czekają nas upały, a co za tym idzie konieczność chłodzenia się. Zewnątrz i wewnątrz. To pierwsze, to oczywiście kąpiele w mazurskich jeziorach, a drugie to lody. W dzisiejszych czasach ogromny wybór ich rodzajów jest ogólnie dostępny.

Dodaj komentarz

Przed tygodniem wspomniałem o świeżo wydanej książce „Made in Poland”. Przypominam, że jej autor, Krzysztof Żywczak, opisuje w niej polskie, rozsławione w świecie, sukcesy.

Dodaj komentarz

Wielokrotnie pisałem, w swoich felietonach, o polskiej kulturze, a także nauce, na przestrzeni wieków.

Dodaj komentarz

Dzisiejszy felieton piszę, jak zwykle, w niedzielę. Wczoraj uczestniczyłem w sympatycznym, prywatnym przyjęciu.

Dodaj komentarz

Nareszcie, po długim okresie artystycznej i towarzyskiej, pandemicznej wstrzemięźliwości, coś zaczyna dziać się w życiu kulturalnym Szczytna.

Dodaj komentarz

Jakiś czas temu tygodnik „Przegląd” zainicjował dyskusję na temat, czy wciąż jeszcze aktualne jest powiedzenie użyte przeze mnie, jako tytuł felietonu. Na łamach tygodnika wypowiedziało się wówczas wiele znaczących postaci, prezentując różne opinie.

Dodaj komentarz

Tytułowe określenie jest bardzo wszechstronne i pojemne. Ale można je zastąpić tylko jednym wyrazem - historia.

Dodaj komentarz

Trwa wojna w Ukrainie. Obrońcy swojej ojczyzny, ukraińscy żołnierze, walczą już ponad miesiąc, zaskakując świat nie tylko imponująca odwagą, ale także znakomitym wyszkoleniem. Zarówno na poziomie sztabowym, czyli dowodzenia, jak również walki bezpośredniej. Potężna, w sensie ilościowym, rosyjska armia nie potrafi poradzić sobie z obrońcami. Nie są tak liczni jak najeźdźcy, ale potrafią walczyć jak jedna, zgrana ze sobą, elitarna jednostka sił specjalnych. To skojarzenie sprowokowało mnie do napisania dzisiejszego felietonu na temat współczesnych jednostek sił specjalnych, popularnie zwanych komandoskimi.

Dodaj komentarz

Od czternastu lat regularnie pisuję do „Kurka”. O bardzo różnych różnościach, aczkolwiek staram się nie zahaczać o politykę. Także dość rzadko opisuję realia szczycieńskie. Nie mam dostatecznej wiedzy, aby poruszać miejscową tematykę, zatem pozostawiam ją kolegom z redakcji.

Dodaj komentarz

Ludzie zejdźcie z drogi, bo listonosz jedzie, ciężka jest od listów torba listonosza dziś....

Dodaj komentarz