Przed tygodniem wspomniałem o świeżo wydanej książce „Made in Poland”. Przypominam, że jej autor, Krzysztof Żywczak, opisuje w niej polskie, rozsławione w świecie, sukcesy.

Dodaj komentarz

Wielokrotnie pisałem, w swoich felietonach, o polskiej kulturze, a także nauce, na przestrzeni wieków.

Dodaj komentarz

Dzisiejszy felieton piszę, jak zwykle, w niedzielę. Wczoraj uczestniczyłem w sympatycznym, prywatnym przyjęciu.

Dodaj komentarz

Nareszcie, po długim okresie artystycznej i towarzyskiej, pandemicznej wstrzemięźliwości, coś zaczyna dziać się w życiu kulturalnym Szczytna.

Dodaj komentarz

Jakiś czas temu tygodnik „Przegląd” zainicjował dyskusję na temat, czy wciąż jeszcze aktualne jest powiedzenie użyte przeze mnie, jako tytuł felietonu. Na łamach tygodnika wypowiedziało się wówczas wiele znaczących postaci, prezentując różne opinie.

Dodaj komentarz

Tytułowe określenie jest bardzo wszechstronne i pojemne. Ale można je zastąpić tylko jednym wyrazem - historia.

Dodaj komentarz

Trwa wojna w Ukrainie. Obrońcy swojej ojczyzny, ukraińscy żołnierze, walczą już ponad miesiąc, zaskakując świat nie tylko imponująca odwagą, ale także znakomitym wyszkoleniem. Zarówno na poziomie sztabowym, czyli dowodzenia, jak również walki bezpośredniej. Potężna, w sensie ilościowym, rosyjska armia nie potrafi poradzić sobie z obrońcami. Nie są tak liczni jak najeźdźcy, ale potrafią walczyć jak jedna, zgrana ze sobą, elitarna jednostka sił specjalnych. To skojarzenie sprowokowało mnie do napisania dzisiejszego felietonu na temat współczesnych jednostek sił specjalnych, popularnie zwanych komandoskimi.

Dodaj komentarz

Od czternastu lat regularnie pisuję do „Kurka”. O bardzo różnych różnościach, aczkolwiek staram się nie zahaczać o politykę. Także dość rzadko opisuję realia szczycieńskie. Nie mam dostatecznej wiedzy, aby poruszać miejscową tematykę, zatem pozostawiam ją kolegom z redakcji.

Dodaj komentarz

Ludzie zejdźcie z drogi, bo listonosz jedzie, ciężka jest od listów torba listonosza dziś....

Dodaj komentarz

Od wielu już lat żyję na tym świecie i plączę się pośród różnych ludzi, w licznych miejscach naszego globu.

Dodaj komentarz

Z hazardem jest dokładnie tak samo jak z papierosami. Czyli przyjemność narzucona przez nałóg. Właściwie niby przyjemność. Od bardzo wielu lat jestem już niepalący, ale wcześniej tyle samo czasu byłem uzależniony od papierosów. Od momentu, kiedy wyzwoliłem się z nałogu, nie mogę zrozumieć, gdzie tkwiła owa nikotynowa przyjemność.

Dodaj komentarz

Tytuł felietonu to oficjalne, poważne określenie używania wszelakich zagadek. Takich, przy których można sobie połamać wewnętrzne fragmenty głowy - te, które odpowiadają za wiedzę i inteligencję. Tytułowy zwrot wydaje mi się dość zabawny. Jeszcze fajniej brzmi nazwa zespołu owych trudnych zadań z dziedziny rozrywki - łamigłówki.

Dodaj komentarz

Znów ogarnęły mnie wspomnienia i oto zdałem sobie sprawę, jakże świat zmienił się podczas mojego życia. To, że powstały nowe technologie oraz rewolucyjne wynalazki, jak choćby magnetofon, video, a także komputer plus internet, jest czymś oczywistym. Wszyscy mamy tego świadomość.

Dodaj komentarz

Wnioskując na podstawie mojego pesela, nie trudno domyślić się, że należę do pokolenia zabytkowych dziadków, którzy wciąż czytają książki. Niedawno, na towarzyskim spotkaniu, ktoś zadał mi pytanie, czy potrafię wymienić te utwory beletrystyczne, które pozostały w mojej pamięci, jako najważniejsze.

Dodaj komentarz

Wbrew pozorom nie zamierzam napisać poradnika dla pań. Wprawdzie dzisiaj makijaż stał się niemal całkowicie domeną płci pięknej, ale tylko niemal, bowiem temat ów dotyczy także panów. Na przykład klasyczny tatuaż. To też jest rodzaj makijażu. Zwłaszcza od czasu, kiedy zaczęto stosować w damskich salonach kosmetycznych zabieg zwany makijażem permanentnym, który nie jest niczym innym jak właśnie tatuażem. Ale o tym zabiegu napiszę w dalszej części felietonu. Na razie spójrzmy na dzisiejszy temat z nieco szerzej perspektywy.

Dodaj komentarz

Tytuł nawiązuje do piosenki z Kabaretu Starszych Panów „Addio, pomidory”. Śpiewał ją Wiesław Michnikowski.

Dodaj komentarz

Kilka lat temu napisałem felieton o polskich tradycjach związanych z okresem karnawału.

Dodaj komentarz

Im człowiek starszy, tym bardziej dziecinnieje. Dotychczas wiedziałem o tym z literatury, ale ostatnio dostrzegam ów objaw u siebie.

Dodaj komentarz

Tydzień temu napisałem felieton o polskich przestępcach okresu międzywojennego.

Dodaj komentarz

Mój poprzedni felieton poświęciłem herbacie. Przy tej okazji wymieniłem kilka terminów z więziennej grypsery, związanych z owym popularnym napojem.

Dodaj komentarz