Chór „Kantata” zajął I miejsce oraz otrzymał Kryształową Kulę dla najlepszego chóru podczas ogólnopolskiego przeglądu w Morągu. Powody do zadowolenia ma też inny szczycieński chór, „Preludium” działający przy Stowarzyszeniu Uniwersytetu Trzeciego Wieku, który w swojej kategorii zajął II miejsce.
Tym razem artyści skupieni wokół teatru w Chochole sięgnęli po dzieło wieszcza, znajdując w nim aktualne przesłanie.
Właśnie ukazał się zbiór felietonów Wiktora Marka Leyka z lat 1994 – 2002 zatytułowany „Na przełomie wieków”. Autorem ilustracji jest Kazimierz Napiórkowski, długoletni współpracownik „Kurka Mazurskiego”.
Mazurskie Stowarzyszenie Regionalne wydało długo oczekiwaną przez miłośników historycznych zagadek książkę „Tajemnica generała Samsonowa” autorstwa Sławomira Ambroziaka. Jej oficjalna premiera jest zapowiadana na czerwiec, ale już teraz można ją zakupić, odwiedzając giełdę staroci w Olszynach.
W Galerii Stary Ratusz WBP w Olsztynie można oglądać wystawę rysunków satyrycznych Kazimierza Napiórkowskiego. Pochodzący ze Szczytna artysta będzie też gościem spotkania online promującego książkę Wiktora Leyka „Na przełomie wieku”.
- To był przesympatyczny człowiek, bez żadnych gwiazdorskich wymagań – tak dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Szczytnie Andrzej Materna wspomina zmarłego kilka dni temu Krzysztofa Krawczyka.
„O krok od miłości” to tytuł tomiku wierszy oraz prozy poetyckiej autorstwa Ewy Lubińskiej, a zarazem kolejna pozycja zawierająca twórczość związanej ze Szczytnem i redakcją „Kurka Mazurskiego” autorki.
W sobotni wieczór na profilu facebookowym: Chata Mazurska – Towarzystwo Przyjaciół Szczytna została wyemitowana kolejna, autorska szopka satyryczna Anny Bogusz, zatytułowana „Szopka w Chacie – Pandemicznie – a jednak!” Podsumowując w satyryczny sposób miniony rok, autorka nie zapomniała o jubileuszu 30-lecia „Kurka Mazurskiego”.
W ubiegłym roku nakładem wydawnictwa Czarne ukazał się zbiór reportaży Beaty Szady „Warmia i Mazury. Wieczny początek.” Autorka wiele miejsca poświęca ludziom, miejscowościom oraz zdarzeniom związanym z powiatem szczycieńskim. Porusza m.in. temat przejmowania przez katolików kościołów ewangelickich w Spychowie, Rozogach i Jerutkach.
„Mazurska gadka. Słownik mazurski z rozmówkami” to nowa publikacja przybliżająca język, którym posługiwali się Mazurzy. Znalazło się w niej ok. 4 tysięcy słówek oraz popularne zwroty i określenia używane na co dzień.
Michał Tomaszczyk, pochodzący ze Szczytna puzonista, kompozytor i aranżer wydał nową płytę, nagraną w duecie ze szwedzkim kontrabasistą Petterem Olofssonem. Krążek zatytułowany „Sketches from the north” jest inspirowany klimatem i naturą północnej Szwecji, gdzie artysta obecnie mieszka i tworzy.
Ukazał się nowy „Rocznik Mazurski”, wydawnictwo poświęcone historii powiatu szczycieńskiego. Tym razem znalazło się w nim wiele materiałów na temat gminy Rozogi przygotowanych na konferencję z okazji 375-lecia tej miejscowości.
Rozmowa z Januszem Zakrzewskim, szefem „Mobilnej Sceny”
Nakładem wydawnictwa Novae Res z Gdyni ukazała się powieść pt. „Ocalić przyszłość”, której autorem jest Ireneusz Osłowski ze Szczytna.
W piątkowy wieczór w Państwowej Szkole Muzycznej miał miejsce wyjątkowy koncert. Poświęcono go twórcy polskiej opery narodowej, wybitnemu kompozytorowi, dyrygentowi i pedagogowi Stanisławowi Moniuszce. Okazją do tego było ogłoszenie przez Sejm RP roku 2019 jego imieniem.
W galerii plastycznej WSPol. w Szczytnie możemy oglądać wystawę malarską, na której swoje prace wystawia pięć zaprzyjaźnionych artystek, a każda po pięć dzieł. Stąd też i matematyczny tytuł wernisażu „5 x 5”.
„Mazurskie wędrówki teatralne”to inicjatywa, za którą Stowarzyszenie Twórców i Orędowników Kultury „Anima” Ewy i Roberta Wasilewskich otrzymało pierwszą nagrodę „Godni naśladowania” przyznawaną przez Radę Organizacji Pozarządowych Województwa Warmińsko – Mazurskiego.
W niedzielne popołudnie szczycieńskim MDK-iem zawładnęły piekielne moce. Wszystko to za sprawą spektaklu „Igraszki z diabłem” wystawionego przez amatorski teatr działający przy Stowarzyszeniu „Przyjazne Spychowo”.
W miniony czwartek w Miejskim Domu Kultury odbył się wernisaż wystawy „Malarstwo i rysunek” Jana Kokoryna, który zbiegł się z jubileuszem 66-lecia jego pracy twórczej.
Powieść „Mazur” Jerzego Woźniaka znalazła się wśród książek nominowanych do literackiej nagrody Warmii i Mazur za 2015 rok.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.