Już w najbliższą sobotę 22 czerwca rozpoczynają XXVII Pasymskie Koncerty Muzyki Organowej i Kameralnej Pasym – Dźwierzuty 2024. W tym roku doroczny cykl obejmuje dwanaście muzycznych spotkań wypełnionych brzmieniem organów oraz innych instrumentów. Publiczności zaprezentują się artyści z różnych krajów – Polski, Niemiec, Stanów Zjednoczonych, Włoch i Węgier.

Dodaj komentarz

Już dziś o godz. 18.00 w Muzeum Mazurskim odbędzie się wernisaż wystawy „Zapomniany artysta z Prus Wschodnich”, na którą złożą się prace autorstwa Roberta Budzinskiego, urodzonego koło Nidzicy grafika, malarza i pisarza. W większości będą to grafiki pochodzące ze zbiorów regionalisty, kolekcjonera i współpracownika „Kurka Mazurskiego” Witolda Olbrysia.

Dodaj komentarz

Pochodzący ze Szczytna puzonista jazzowy, laureat wielu festiwali i nagród muzycznych, w tym Fryderyka, Michał Tomaszczyk, udzielił swojego pierwszego wywiadu dla prestiżowego czasopisma „Jazz Forum”. Opowiada w nim m.in. o umuzykalnionej rodzinie oraz o pracy na dalekiej północy Szwecji, gdzie zawodowo gra w orkiestrze Norrbotten Big Band.

Dodaj komentarz

Chór „Kantata” zajął I miejsce oraz otrzymał Kryształową Kulę dla najlepszego chóru podczas ogólnopolskiego przeglądu w Morągu. Powody do zadowolenia ma też inny szczycieński chór, „Preludium” działający przy Stowarzyszeniu Uniwersytetu Trzeciego Wieku, który w swojej kategorii zajął II miejsce.

Dodaj komentarz

Tym razem artyści skupieni wokół teatru w Chochole sięgnęli po dzieło wieszcza, znajdując w nim aktualne przesłanie.

Dodaj komentarz

Właśnie ukazał się zbiór felietonów Wiktora Marka Leyka z lat 1994 – 2002 zatytułowany „Na przełomie wieków”. Autorem ilustracji jest Kazimierz Napiórkowski, długoletni współpracownik „Kurka Mazurskiego”.

Dodaj komentarz

Mazurskie Stowarzyszenie Regionalne wydało długo oczekiwaną przez miłośników historycznych zagadek książkę „Tajemnica generała Samsonowa” autorstwa Sławomira Ambroziaka. Jej oficjalna premiera jest zapowiadana na czerwiec, ale już teraz można ją zakupić, odwiedzając giełdę staroci w Olszynach.

Dodaj komentarz

W Galerii Stary Ratusz WBP w Olsztynie można oglądać wystawę rysunków satyrycznych Kazimierza Napiórkowskiego. Pochodzący ze Szczytna artysta będzie też gościem spotkania online promującego książkę Wiktora Leyka „Na przełomie wieku”.

Dodaj komentarz

- To był przesympatyczny człowiek, bez żadnych gwiazdorskich wymagań – tak dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Szczytnie Andrzej Materna wspomina zmarłego kilka dni temu Krzysztofa Krawczyka.

Dodaj komentarz

„O krok od miłości” to tytuł tomiku wierszy oraz prozy poetyckiej autorstwa Ewy Lubińskiej, a zarazem kolejna pozycja zawierająca twórczość związanej ze Szczytnem i redakcją „Kurka Mazurskiego” autorki.

Dodaj komentarz

W sobotni wieczór na profilu facebookowym: Chata Mazurska – Towarzystwo Przyjaciół Szczytna została wyemitowana kolejna, autorska szopka satyryczna Anny Bogusz, zatytułowana „Szopka w Chacie – Pandemicznie – a jednak!” Podsumowując w satyryczny sposób miniony rok, autorka nie zapomniała o jubileuszu 30-lecia „Kurka Mazurskiego”.

Dodaj komentarz

W ubiegłym roku nakładem wydawnictwa Czarne ukazał się zbiór reportaży Beaty Szady „Warmia i Mazury. Wieczny początek.” Autorka wiele miejsca poświęca ludziom, miejscowościom oraz zdarzeniom związanym z powiatem szczycieńskim. Porusza m.in. temat przejmowania przez katolików kościołów ewangelickich w Spychowie, Rozogach i Jerutkach.

Dodaj komentarz

„Mazurska gadka. Słownik mazurski z rozmówkami” to nowa publikacja przybliżająca język, którym posługiwali się Mazurzy. Znalazło się w niej ok. 4 tysięcy słówek oraz popularne zwroty i określenia używane na co dzień.

Dodaj komentarz

Michał Tomaszczyk, pochodzący ze Szczytna puzonista, kompozytor i aranżer wydał nową płytę, nagraną w duecie ze szwedzkim kontrabasistą Petterem Olofssonem. Krążek zatytułowany „Sketches from the north” jest inspirowany klimatem i naturą północnej Szwecji, gdzie artysta obecnie mieszka i tworzy.

Dodaj komentarz

Ukazał się nowy „Rocznik Mazurski”, wydawnictwo poświęcone historii powiatu szczycieńskiego. Tym razem znalazło się w nim wiele materiałów na temat gminy Rozogi przygotowanych na konferencję z okazji 375-lecia tej miejscowości.

Dodaj komentarz

Rozmowa z Januszem Zakrzewskim, szefem „Mobilnej Sceny”

Dodaj komentarz

Nakładem wydawnictwa Novae Res z Gdyni ukazała się powieść pt. „Ocalić przyszłość”, której autorem jest Ireneusz Osłowski ze Szczytna.

Dodaj komentarz

W piątkowy wieczór w Państwowej Szkole Muzycznej miał miejsce wyjątkowy koncert. Poświęcono go twórcy polskiej opery narodowej, wybitnemu kompozytorowi, dyrygentowi i pedagogowi Stanisławowi Moniuszce. Okazją do tego było ogłoszenie przez Sejm RP roku 2019 jego imieniem.

Dodaj komentarz

W galerii plastycznej WSPol. w Szczytnie możemy oglądać wystawę malarską, na której swoje prace wystawia pięć zaprzyjaźnionych artystek, a każda po pięć dzieł. Stąd też i matematyczny tytuł wernisażu „5 x 5”.

Dodaj komentarz

„Mazurskie wędrówki teatralne”to inicjatywa, za którą Stowarzyszenie Twórców i Orędowników Kultury „Anima” Ewy i Roberta Wasilewskich otrzymało pierwszą nagrodę „Godni naśladowania” przyznawaną przez Radę Organizacji Pozarządowych Województwa Warmińsko – Mazurskiego.

Dodaj komentarz