W miniony piątek 8. Szczycieński Batalion Radiotechniczny z Lipowca obchodził 50-lecie sformowania. Z tej okazji, decyzją ministra obrony narodowej, otrzymał Srebrny Medal za Zasługi dla Obronności Kraju. Przybyli na uroczysty apel goście podkreślali, jak ważną rolę odgrywają dziś, w obliczu agresji Rosji na Ukrainę, wojska strzegące bezpieczeństwa naszego nieba.

SREBRNY MEDAL OD MINISTRA
Miniony piątek był szczególnym dniem dla 8. Szczycieńskiego Batalionu Radiotechnicznego z Lipowca. Tego dnia świętował on 50-lecie sformowania. Obchody jubileuszu zainaugurowała msza w kościele Wniebowzięcia NMP w Szczytnie. Następnie na placu Juranda odbył się uroczysty apel z udziałem zaproszonych gości, wśród których znaleźli się szef Zarządu Wojsk Radiotechnicznych, zastępca inspektora Sił Powietrznych Dowództwa Generalnego Sił Zbrojnych gen. bryg. Jerzy Kwika, szef Agencji Uzbrojenia gen. bryg. Artur Kuptel oraz dowódca 3. Brygady Radiotechnicznej we Wrocławiu gen. bryg. Marek Brzezicha. Przybyli również byli dowódcy JW w Lipowcu: Marian Grzesik, Zdzisław Lango, Leszek Ślimak, Kazimierz Król i Emilian Trzepiota. Nie zabrakło także samorządowców na czele z wicemarszałkinią Sylwią Jaskulską oraz przedstawicielami władz powiatu i miasta.

W trakcie apelu 8. Szczycieński Batalion Radiotechniczny, decyzją ministra obrony narodowej Władysława Kosiniaka Kamysza, został odznaczony Srebrnym Medalem za Zasługi dla Obronności Kraju. Wręczono również akty mianowania na wyższe stopnie oraz odznaczenia żołnierzom.
RADIOTECHNICZNE DNA

Dowódca świętującego jubileusz batalionu, podpułkownik Grzegorz Kobylarz, w swoim wystąpieniu podkreślał, że choć jego struktura wybiega daleko poza powiat szczycieński, to właśnie w Lipowcu ogniskują się wszystkie obszary związane z funkcjonowaniem jednostki. Przypomniał też, że w 2002 r, również na pl. Juranda, otrzymała ona sztandar ufundowany przez lokalną społeczność. - Nasza codzienność to ciągły dyżur bojowy prowadzony na posterunkach, które są rozlokowane w wielu miejscach naszego kraju – mówił dowódca. Żołnierze, wykorzystując nowoczesne radary, prowadzą nieustanne rozpoznanie przestrzeni powietrznej, aby na czas wykryć obiekty mogące potencjalnie zagrażać obywatelom. - I to jest nasze radiotechniczne DNA od 50 lat – podkreślał podpułkownik Kobylarz.

Z kolei gen. bryg. Jerzy Kwika zauważał, że dzisiejsze czasy nie skłaniają do świętowania, o czym radiotechnicy wiedzą najlepiej. - Stoimy na straży nieba i doskonale zdajemy sobie sprawę, co dzieje się w polskiej przestrzeni powietrznej i na podejściach do naszych granic – mówił, nawiązując do zagrożeń związanych z atakiem Rosji na Ukrainę.
Po apelu z udziałem orkiestry wojskowej z Giżycka odbyła się defilada, a następnie spotkanie w Miejskim Domu Kultury, gdzie odbył się występ Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Wydarzeniu towarzyszyły stoiska promocyjne służb mundurowych i leśników oraz wojskowy poczęstunek.
(ew)
Trochę historii
8. Szczycieński Batalion Radiotechniczny został sformowany na bazie istniejącej od 1956 w Lipowcu, kompanii radiotechnicznej wchodzącej w skład 2. pułku radiotechnicznego z dowództwem w Warszawie.
Jednostka została wyposażona w najnowsze, jak na owe czasy, stacje radiolokacyjne produkcji radzieckiej typu: P–8, P– 10, P–25, P–30. 7 października 1975 roku w wyniku reorganizacji Wojsk Radiotechnicznych batalion otrzymał prawa oddziału gospodarczego i numer JW 2031. Wiosną 1978 roku część sił i środków batalionu brała udział w ćwiczeniach „KRYPTON-78” na terenie byłego ZSRR. Wysokie oceny wystawione przez dowództwo ćwiczących wojsk potwierdziły wysoką klasę i umiejętności specjalistów z jednostki biorących udział w ćwiczeniu.
W drugiej połowie lat dziewięćdziesiątych rozpoczął się proces głębokiej restrukturyzacji Wojsk Radiotechnicznych. W 1997 roku został rozwiązany 1. Korpus Obrony Powietrznej, a wraz z nim 1. Brygada Radiotechniczna w Warszawie. W związku z tym, na krótki czas, batalion został podporządkowany 3. Brygadzie Radiotechnicznej we Wrocławiu, a następnie 2. Brygadzie Radiotechnicznej w Bydgoszczy. Po rozformowaniu 2. Brygady Radiotechnicznej batalion ponownie został podporządkowany 3. Brygadzie Radiotechnicznej we Wrocławiu, w strukturach której znajduje się do dziś.
W końcu lat 90. XX w część sił i środków jednostki została włączona do Narodowego Systemu Wspierania Operacji Powietrznych (ASOC), funkcjonującego w ramach NATO.
W marcu 2002 roku część sił i środków batalionu zabezpieczała międzynarodowe ćwiczenia pod kryptonimem „STRONG RESOLVE 2002”. W tym samym roku jednostce wręczono sztandar wojskowy. W obecności władz administracyjnych i samorządowych województwa warmińsko-mazurskiego, miasta i gminy Szczytno, duchowieństwa i licznie zgromadzonych na placu Juranda mieszkańców Szczytna, aktu wręczenia Sztandaru dokonał Dowódca Wojsk Lotniczych i Obrony Powietrznej, gen. broni pil. dr Ryszard Olszewski. W lipcu 2002 r. jednostka uzyskała prawa do posiadania odznaki pamiątkowej.
(Źródło: Wikipedia)


