Joanna Marszelewska, zawodniczka Juranda Szczytno zdobyła tytuł Mistrzyni Polski U23 w rzucie dyskiem. Dorobek medalowy powiększyła jeszcze o brąz w pchnięciu kulą.

Złoto i brąz Marszelewskiej
Joanna Marszelewska stanęła wreszcie na najwyższym stopniu podium

Skromna, dwuosobowa ekipa Juranda Szczytno wzięła udział w Mistrzostwach Polski U23 rozgrywanych w miniony weekend w Lublinie. Pierwszego dnia zmagań zawodnicy rywalizowali w pchnięciu kulą. Wśród mężczyzn Kacper Ruciński, dwukrotnie poprawiając rekord życiowy, z wynikiem 16.47 zajął piąte miejsce. Z kolei Joanna Marszelewska popisała się najlepszym w tym sezonie osiągnięciem – 13.75, co zapewniło jej trzecie miejsce. Jeszcze lepiej spisała się w niedzielnym konkursie rzutu dyskiem, do którego przystępowała w roli faworytki. Dwa tygodnie wcześniej na Mistrzostwach Polski seniorów zajęła bowiem piąte miejsce, będąc najlepszą w gronie młodzieżowców. W konkursie finałowym U23 potwierdziła tylko swoją klasę. Zwyciężyła z wynikiem 46.93, pokonując następną rywalkę aż o 4,75 m.

Słabiej spisał się natomiast Kacper Ruciński rzucając dyskiem na odległość 42.88, o 4 metry bliżej od swojego rekordu życiowego. To dało mu 10. miejsce. Zwyciężył były zawodnik Juranda Szczytno Damian Rodziak z rekordem życiowym 58.46.

BRAKOWAŁO WISIENKI

Trener Maciej Bukowiecki nie kryje radości z osiągnięcia Marszelewskiej i przypomina, że podczas dotychczasowych startów na Mistrzostwach Polski w lekkiej atletyce w różnych kategoriach wiekowych cztery razy była czwarta, cztery razy trzecia i cztery razy druga. - Osiem medali rangi mistrzowskiej to naprawdę „coś”, a jednak brakowało tej przysłowiowej wisienki na torcie... Aż do 14 lipca, gdy w kapitalnym stylu zdobyła wymarzony tytuł Mistrzyni Polski – mówi dumny trener. Wylicza też, że jego podopieczna jest już trzynastym w historii zawodnikiem ze Szczytna, który zdobył tytuł Mistrza Polski w lekkiej atletyce. - W całej swojej historii zdobyliśmy 150 medali imprez rangi mistrzowskiej, a 60 z nich było koloru złotego – dodaje. Jurand Szczytno kolejny rok z rzędu dominuje też w liczbie zdobytych medali w naszym województwie. W tym roku kalendarzowym dotychczas zawodnicy z Warmii i Mazur zdobyli 18 medali, z czego równo połowa jest autorstwa lekkoatletów ze Szczytna.

Zdobywając Mistrzostwo Polski, Joanna Marszelewska wywalczyła kwalifikację do składu reprezentacji Polski na międzynarodowy mecz lekkoatletyczny, który odbędzie się 20 lipca w Krakowie. Rywalizować tam będą lekkoatleci z Czech, Ukrainy, Węgier i Polski.