Chcemy budować silną i nowoczesną Polskę na mocnym fundamencie, jakim jest rodzina. Zdajemy sobie sprawę z tego, że to rodzice najmłodszych dzieci wymagają szczególnego wsparcia państwa w opiece nad ich pociechami. To wsparcie traktujemy jako inwestycję, a nie koszt – powiedział Artur Chojecki, Wojewoda Warmińsko-Mazurski.

2022- kolejny rok kompleksowego wsparcia rodzinRocznie na politykę społeczną obecny rząd wydaje ponad 85 mld zł (dla porównania w 2015 r. było to ok. 32 mld zł), realizując takie programy, jak: Rodzina 500 Plus, Maluch Plus, Mama 4 Plus, Dobry Start, Rodzinny Kapitał Opiekuńczy i dofinansowanie do opieki żłobkowej.

W województwie warmińsko-mazurskim w ubiegłym roku ZUS w ramach tych sztandarowych programów przekazał kwotę 920 mln zł. Dla przykładu, funkcjonujący od roku Rodzinny Kapitał Opiekuńczy to ponad 123 mln zł dla ponad 20 tys. dzieci. Dobry Start to 168 tys. świadczeń o łącznej wartości 50 mln zł. a najbardziej znany 500 Plus – ponad 748,5 mln zł na 285,5 tys. dzieci.

W naszym regionie dzięki realizacji Malucha Plus funkcjonuje 190 instytucji opieki nad dziećmi w wieku do 3 lat na 5317 miejsc. W jego nowej rozszerzonej edycji nie będzie potrzebny wkład własny, a kwota dofinasowania znacząco wzrośnie. Samorządy będą miały na zrealizowanie inwestycji trzy lata, nie jak dotychczas, rok. Na utworzenie jednego miejsca otrzymają 35 862 zł (pozostałe podmioty niepubliczne 12 410 zł). Przez kolejne trzy lata będą otrzymywały dofinansowanie na prowadzenie działalności w wysokości 837 zł na jedno miejsce. Wnioski w programie można składać do 19 lutego, wyłącznie drogą elektroniczną.

Dzięki wsparciu w ramach Seniora Plus powstały 2 nowe placówki na 85 miejsc, a 20 placówkom na 514 miejsc zapewniono funkcjonowanie. Dodatkowo, świadczenia emerytalne zostały podniesione, wypłacono 13. i 14. emeryturę.

To nie wszystko, co zostało zaoferowane polskim rodzinom w minionym roku: województwo warmińsko-mazurskie otrzymało środki w wysokości ponad 80 mln zł, które przekazano na sprzęt komputerowy dla dzieci i wnuków byłych pracowników PGR, zrealizowano Polskie Bony Turystyczne o wartości blisko 95,5 mln zł. Zapewniono także wsparcie wszystkim tym, którzy mają kredyty hipoteczne, wprowadzając wakacje kredytowe. Rząd zapowiedział realizację Programu Pierwsze Mieszkanie, zapewniającego dopłaty do kredytów na zakup mieszkania. W bieżącym roku podniesiono płacę minimalną, uelastycznione zostanie prawo pracy. Warto na koniec dodać, że mamy obecnie historycznie niski poziom bezrobocia.