Nieformalna Grupa Rowerowa „Kręcioły” funkcjonuje na zasadzie dobrowolności i samowystarczalności już 23 lata.

23 lata kręciołowego świata
Kręciołowa drużyna podczas swoich 18. urodzin z ówczesną burmistrz Danutą Górską

Nadal jako miłośnicy przyrody i jednośladów spotykamy się w każdą niedzielę o godz. 10.00 na placu Juranda i ruszamy na wyprawy po dalszej i bliższej okolicy.

Czas nas nie oszczędza, ale pozwala cieszyć dobrymi wspomnieniami. Przez lata zaznaczyliśmy swoją obecność w wielu miejscach i nawet miastach. Zawsze promując sportowy styl życia oraz nasze ukochane Szczytno. Byliśmy rozpoznawalni poprzez charakterystyczne koszulki i kolorową liczebność peletonu.

Wszystko zaczęło się 9 lipca 2000 r. Wówczas na rowerowej wycieczce zorganizowanej przez Artura Trochimowicza spotkało się kilku miłośników turystyki rowerowej. Trasa liczyła ponad 40 km i wiodła przez leśne ostępy do Schroniska Młodzieżowego w Nartach. Później rowerzyści uczestniczyli w letnich rajdach organizowanych przez Powiatowe Centrum Sportu, Turystyki i Rekreacji. Nadzorowanych przez dyrektora Jerzego Cimoszyńskiego, a prowadzonych przez Arka Leskę. Gdy cykl wakacyjnych eskapad dobiegł końca, postanowiliśmy sami kontynuować wspaniałą przygodę. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu pasjonatów jednośladów grupa rosła w siłę, a jej skład z każdą wyprawą rozszerzał się o kolejnych cyklistów. Relacje z wycieczek zamieszczane w „Kurku Mazurskim” rozsławiały grupę i sprawiały, że wiele osób postanowiło wsiąść na rower i przemierzać z nami drogi i bezdroża.

Pomysłów i zapału grupie nigdy nie brakowało. Na specjalnych, organizowanych przez siebie wystawach prezentowaliśmy własne fotografie wykonane podczas wycieczek. Warto przypomnieć tytuły niektórych z tych prezentacji: „Rowerowa jesień w fotografii”; „Kręcioły fotografują kościoły”; „Przyrodnicze osobliwości”; „Kapliczki przydrożne, krzyże pobożne”; „W kręciołowym gronie po naszym regionie”, które wspierane były pracami prawdziwych artystów fotografików: Huberta Jasionowskiego, Ferdynanda Sosnowskiego, Zbigniewa Stosio, Ryszarda Sali oraz malarza Andrzeja Zawrotnego.

Wystawy urozmaicał muzyczny przerywnik.

U „Kręciołów” występowały gwiazdy lokalnej sceny: Jarosław Chojnacki, Chór Kantata, Sielska Kapela Weselna, Zespół Mazury.

Niezawodne funkcjonowanie Grupy Rowerowej „Kręcioły” jest efektem wspólnej pasji wszystkich członków - miłośników rowerowych wypraw na łono natury. Ta pasja trwa już 23 lata. Niestety członkowie się wykruszają, ale nieustannie na placu Juranda w mniejszym gronie spotykają. Taką miłą okazją do integracji będą 23. urodziny „Kręciołów” właśnie się zwołujemy i serdecznie wszystkich pasjonatów wycieczek rowerowych na plac Juranda zapraszamy w niedzielę 9 lipca 2023 r. o godzinie 10.00. Planujemy pojechać do Nart i liczymy, że przygoda wkręci się w nasze koła i wyprawa będzie wesoła.

Grażyna Saj-Klocek