By zmusić kierowców do ściągnięcia nogi z gazu, a tym samym niejednokrotnie zapobiec tragicznym wypadkom drogowym, policjanci z Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego KWP w Olsztynie i komend powiatowych przeprowadzili na drogach naszego województwa akcję pod hasłem „Prędkość”. Jak wynika z policyjnych statystyk, niedostosowanie szybkości do warunków drogowych jest przyczyną około 40% wypadków. Szczególnie tych, które kończą się tragicznie. Podczas kontroli funkcjonariusze sprawdzali również stan trzeźwości kierowców, używanie świateł, pasów bezpieczeństwa również przez pasażerów a także obowiązek przewożenia dzieci w fotelikach. Prędkość sprawdzana była na odcinkach dróg najbardziej zagrożonych przy wykorzystaniu radarowych mierników prędkości, pojazdów nieoznakowanych z wideorejestratorami oraz fotoradarów. Policjanci skontrolowali 740 aut. W 449 przypadkach kierowcy przekroczyli dopuszczalną prędkość. 432 zostało ukaranych mandatami. Dla 4 kierowców popełnione wykroczenie zakończyło się pouczeniem. Natomiast wobec 13 zostały skierowane wnioski do Sądu Grodzkiego.

(źródło: KW Policji w Olsztynie)

NIEZAUWAŻONY MOTOROWERZYSTA

W piątek 14 września na skrzyżowaniu ulic Skłodowskiej i Polnej kierujący citroenem jumperem podczas skrętu w lewo nie zauważył jadącego prawidłowo motorowerzysty. Doszło do zderzenia. W jego wyniku ucierpiał kierowca motoroweru, który doznał złamania uda. Zarówno on, jak i prowadzący citroena byli trzeźwi. Plamę oleju powstałą po wypadku uprzątnęli strażacy.

SKODA ZE SKODĄ

W sobotę 15 września około godziny 12.30 na trasie Marksewo - Babięta, jadący w kierunku Mrągowa kierowca skody felicii na łuku drogi nie dostosował prędkości do panujących warunków. Wpadł w poślizg, zjechał na przeciwny pas ruchu i zderzył się czołowo z prawidłowo jadącą ... skodą felicią. Pasażerowie jednego z samochodów z obrażeniami zostali przewiezieni do szpitala.

NIEUDANE WŁAMANIA

W nocy z 14 na 15 września na terenie Szczytna doszło do dwóch nieudanych prób włamania. Najpierw nieznani sprawcy usiłowali się dostać do restauracji „Zacisze”. Kiedy jednak otworzyli drzwi, spotkało ich rozczarowanie. Włączył się alarm i złodzieje uciekli. Tej samej nocy miała miejsce próba włamania do sklepu „Neonet” na ulicy Żeromskiego. Tym razem sprawcy usiłowali sforsować okratowane drzwi, ale zostali najprawdopodobniej spłoszeni.

CYKLIŚCI NA DOPINGU

Policjanci wciąż toczą walkę z pijanymi rowerzystami, którzy mimo apeli i widma kar wcale nie rezygnują z prowadzenia jednośladów po paru głębszych. W piątek 14 września w Świętajnie funkcjonariusze zatrzymali 45-letniego rolnika. Mężczyzna jechał rowerem, mając w wydychanym powietrzu 2,4 promila alkoholu. Dzień później w ręce stróżów prawa wpadł 46- letni mieszkaniec Szczytna. Kierujący składakiem amator ognistych trunków miał w organizmie 1,2 promila.