Niewykluczone, że już wkrótce Spychowo stanie się letnią stolicą miłośników muzyki chóralnej. W lipcu podczas dwudniowej imprezy na deskach amfiteatru zaprezentują się chóry walczące o Miecz Juranda.

Amfiteatr zabrzmi śpiewem

W październiku ub.r. zaczęto prowadzić pierwsze rozmowy, aby w spychowskim amfiteatrze po raz pierwszy zorganizować turniej chórów. Przy Stowarzyszeniu "Przyjazne Spychowo" powstał komitet organizacyjny "I Otwartego Turnieju Chórów o Miecz Juranda - Spychowo 2006". Od stycznia ruszyła machina załatwiania formalności i zbierania zgłoszeń.

- Wraz z chórem "La Presto" uczestniczę w różnych konkursach i turniejach, ale wszystkie one są organizowane poza naszym regionem. Pomyślałam, że podobna imprezę można by przeprowadzić także i u nas. Spychowski amfiteatr idealnie się do tego nadaje - mówi organizatorka przedsięwzięcia Joanna Gawryszewska i zdradza, że chciałaby też, aby uczestnicy sięgnęli po repertuar mazurski.

Organizatorzy przewidują udział około 400 uczestników. Wszystkie zespoły będą miały zapewnione noclegi oraz wyżywienie. Całkowity koszt pobytu jednej osoby wynosi 50 zł. Gmina Świętajno, Starostwo Powiatowe, Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz dyrekcja Zespołu Szkół nr 2 w Szczytnie zadeklarowały pomoc w przygotowaniu turnieju.

Celem spotkania, które odbędzie się w dniach 1-2 lipca jest pobudzanie zainteresowań muzyką chóralną, upowszechnianie wartościowych artystycznie utworów tego nurtu oraz doskonalenie poziomu wykonawczego młodych zespołów. Pomysłodawcy przedsięwzięcia liczą również na to, że przyczyni się ono do promocji Spychowa i wejdzie na stałe do kalendarza letnich imprez.

Joanna Radziewicz

2006.02.15