Energia drożeje! To już fakt nie tylko dla firm, ale również dla klientów indywidualnych. Czy jest sposób, żeby sobie z tym poradzić? Możesz zainwestować we własne instalacje fotowoltaiczne. Produkcja prądu ze słońca przeżywa prawdziwy boom. Można ograniczyć rachunki do 150 zł rocznie.

Wzrost cen o ok. 12% dotknie wszystkich

Do tej pory wzrost energii elektrycznej odczuły firmy. W tym roku o ok. 12% wzrośnie cena energii również dla klientów indywidualnych. Można spodziewać się kolejnych podwyżek.

Zużywamy coraz więcej energii elektrycznej, ponieważ chcemy żyć bardziej komfortowo. Budując lub modernizując dom, mamy do dyspozycji szereg nowoczesnych technologii. Możemy ogrzewać dom ogrzewaniem elektrycznym, podgrzać ciepłą wodę użytkową, w letnie upalne dni schłodzić pomieszczenia za pomocą klimatyzacji, a przemieszczać się elektrycznym samochodem.

Jak walczyć ze drożejącą energią?

Możemy zrezygnować z dostaw energii, rozwiązując obecne umowy i wyrzec się technologicznych udogodnień, jednak to drastyczne rozwiązanie wydaje się mało komfortowe.

Kolejnym sposobem jest znalezienie tańszego sprzedawcy energii elektrycznej. Tu niestety narażamy się na kontakt z różnymi firmami, skomplikowanymi zapisami w umowach, a nawet jak pokazał rok 2019 upadkiem tychże firm.

Jest jeszcze jeden sposób, a mianowicie możemy zostać producentem energii elektrycznej i wytwarzać ją ze słońca. Słońce to jak wszyscy wiemy źródło niewyczerpalne oraz energia bardzo ekologiczna.

„Od roku jestem szczęśliwym posiadaczem własnej instalacji. Produkuję prąd na własne potrzeby. Zwiększyło się moje zapotrzebowanie na energię elektryczną, ale dzięki odpowiednio dobranej mocy zmniejszyłem opłaty za energię o prawie 90%. Bałem się trochę tej inwestycji, ale w 100% jestem zadowolony” - Ryszard Toczek, właściciel własnej instalacji fotowoltaicznej na domku jednorodzinnym.

Boom na fotowoltaikę odczuwalny w całej Polsce

Wielu właścicieli domków jednorodzinnych właśnie w instalacjach fotowoltaicznych upatruje szansę na podwyżki prądu.

W tej kwestii, poprosiliśmy o pomoc Firmę Etikon.pl która to mieści się w naszym powiecie i od 2012 roku zawodowo zajmuje się projektowaniem, doradztwem i montażem takich instalacji. Zadaliśmy im kilka pytań.

Co to jest fotowoltaika?

Fotowoltaika to dziedzina zajmująca się przetwarzaniem światła słonecznego na energię elektryczną, czyli wytwarzaniem prądu elektrycznego z promieniowania słonecznego przy wykorzystaniu zjawiska fotowoltaicznego.

Nie wszyscy wiedzą, że mając wolną przestrzeń na dachu lub gruncie od 2015 r. mamy możliwość wybudowania własnej instalacji. Jej zadaniem jest produkcja energii na własne potrzeby.

Każdy o ile ma do tego stosowne warunki techniczne, może zostać właścicielem instalacji fotowoltaicznej i czerpać z tego korzyści ekonomiczne.

Kto to jest prosument?

Prosument to inaczej właściciel instalacji fotowoltaicznej. Słowo to oznacza, że ktoś jest jednocześnie producentem i konsumentem. W tym przypadku produkuje prąd, który zużywa.

Prosumentem może zostać każdy kto posiada umowę kompleksową zawartą z tym samym dostawcą i sprzedawcą energii elektrycznej. Zwracamy na to uwagę ponieważ jest to główny element, aby móc korzystać z bilansowania.

Co to jest bilansowanie?

Bilansowaniem inaczej system opustów nazywamy możliwość odebrania oddanej nadwyżki energii elektrycznej do naszego operatora. Należy zwrócić uwagę iż najwięcej energii elektrycznej produkujemy wtedy, kiedy ona jest nam najmniej potrzebna, czyli w miesiącach wiosenno-letnich. Zaś zużywamy najwięcej w miesiącach jesienno-zimowych. Ustawodawca o tym nie zapomniał i dał możliwość magazynowania tej energii w swoim systemie. Odbieramy ją wtedy, kiedy jest nam potrzebna. Na odebranie energii mamy 12 miesięcy od jej wprowadzenia do sieci.

Czy operator Energetyczny pobiera opłaty za magazynowaną nadwyżkę energii?

Operatorzy, np. Energa, Tauron, PGE, nie pobierają opłat za magazynowanie. Jednak potrącają nam część tej energii. W zależności od mocy instalacji ta ilość jest różna. Do 10 kWp potrącą 20% każdej kWh oddanej do sieci. W przypadku instalacji o mocy powyżej 10 kWp, ale nieprzekraczających mocy 50 kWp, operator potrąci nam 30% wartością każdej kWh oddanej do systemu energetycznego Operatora.

W firmie Etikon.pl stawiamy bardzo duży nacisk na to, aby wielkość instalacji była uszyta na miarę potrzeb klienta. Właściwie dobrana instalacja pozwoli zminimalizować koszty związane z energią elektryczną do opłat stałych, które musimy ponosić ze względu na utrzymanie naszego przyłącza energetycznego.

Właściwe dobrana instalacja fotowoltaiczna dla statystycznego gospodarstwa domowego pozwoli obniżyć koszty do około 150,00 zł rocznie.

Należy zauważyć, że w całym rozliczeniu z operatorem nie ma informacji o cenie za jaką dzisiaj lub w nadchodzącym roku będziemy kupowali energię elektryczną. W rozliczeniu występuje tylko jednostka jaką jest kWh, stąd dla inwestujących cena kWh, jaka występuje na rachunku ma drugorzędne znaczenie.

Czy są jakieś dotacje?

Rząd stworzył program „Mój Prąd”, który w 2020 roku ma swoją kontynuację.

Program Mój Prąd jest skierowany do osób indywidualnych, czyli do statystycznego Kowalskiego. Każdy Kowalski może wybudować sobie instalację o mocy od 2 kWp do 10 kWp i złożyć wniosek o dopłatę 5000 zł brutto.

„Firma Etikon.pl udziela kompleksowego wsparcia na całym etapie inwestycji. Wszyscy nasi klienci mogą liczyć na nasze merytoryczne wsparcie w wypełnieniu wniosku o dotację. Należy się spieszyć ponieważ pula środków jest ograniczona.” - stwierdza właściciel firmy Etikon, Dariusz Turek.

Dodatkowo każdy statystyczny Kowalski może skorzystać z Ulgi Termomodernizacyjnej i odliczyć koszty Inwestycji od dochodu. Możemy liczyć na zwrot z podatku dochodowego.

Przedsiębiorca, który zdecyduje się zainwestować w własną elektrownię fotowoltaiczną, może amortyzować koszt zakupu.

„Posiadamy w ofercie różne formy finansowania. Od leasingu dla przedsiębiorców po atrakcyjne kredyty niskoprocentowe dla osób indywidualnych. Etikon jako Partner polskiego lidera w branży fotowoltaicznej - firmy Corab współpracujemy z Bankiem PNB Paribas, który to posiada przygotowaną ofertę nisko oprocentowanych kredytów.” - przekonuje właściciel firmy Etikon.

W kolejnym numerze specjaliści Etikon.pl skupią się na aspektach technicznych oraz szczegółach, na które powinniśmy zwrócić uwagę podczas doboru komponentów.