Na ulicach Szczytna pojawił się nowy autobus miejski. Jest to Man typu midi o obniżonej podłodze i z funkcją tzw. przyklęku. Odtąd już na stałe będzie obsługiwał linię nr 1.

Autobus z wygodami

Autobus, choć nie całkiem nowy, zapewne posłuży jeszcze kilka dobrych lat, jeśli nie kilkanaście. Jest bowiem dużo nowocześniejszy od istniejącego taboru ZKM opartego głównie na dość sfatygowanych autosanach. Nowy man dysponuje 22 miejscami siedzącymi i 40 stojącymi. Mimo więc swoich stosunkowo małych rozmiarów (długość 9 m) jest bardzo pojemny. Nowoczesna konstrukcja o obniżonej podłodze i z funkcją tzw. przyklęku pozwala obniżyć prawy bok (gdzie umieszczone są drzwi dla pasażerów) do poziomu chodnikowego krawężnika. Dzięki temu bez trudu można wjechać do środka wózkiem inwalidzkim lub wózkiem dziecięcym. Także osoby starsze mogą bardzo łatwo wsiąść do takiego pojazdu. Wewnątrz znajduje się tzw. platforma dla wózków inwalidzkich i dziecięcych.

Nowoczesność wymaga

Tyle, że nie wszędzie na przystankach chodniki mają odpowiednią wysokość, a nowy sprzęt wymaga, niestety, nowoczesnej miejskiej infrastruktury.

Nie tylko odpowiednich chodników, ale i ulic z asfaltowym dywanikiem i przede wszystkim bez dziur. Nisko zawieszona maszyna może bowiem łatwo utknąć na naszych ulicznych wykrotach i taki będzie z niej pożytek.

- Dlatego nowy autobus jeździ na linii nr 1, bo na tej trasie jezdnie są w miarę przyzwoite - mówi "Kurkowi" szef Zakładu Komunikacji Miejskiej Jan Lis.

Marek J. Plitt

2005.06.29