„Dotyk Mazur", to tytuł kolejnej powieści autorstwa Małgorzaty Manelskiej. Najnowszą pozycję wraz z autografem: „Pięknych chwil z książką" zdobyłam na spotkaniu autorskim zorganizowanym przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Szczytnie w dniu 18 listopada 2021 r. Gratulując Małgosi wspaniałych, pisarskich sukcesów posłużę się ściągawką i przybliżę tę ważną dla naszego miasta postać.

„Małgorzata Manelska jest rodowitą szczytnianką, absolwentką Uniwersytetu Warszawskiego, oligofrenopedagogiem, bibliotekarką, a także społecznym kuratorem sądowym. Na co dzień pracuje z dziećmi i młodzieżą niepełnosprawną intelektualnie w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Szczytnie. Prywatnie jest żoną Jarosława, matką Adranny i teściową Piotra. Swój debiut literacki miała w roku 2018. Jest autorką książek obyczajowych z bogatą historią w tle: „Zapach Mazur", „Barwy Mazur", „Dotyk Mazur. Żółty kajet" cz. 1, „Tam,. gdzie bzy sięgają nieba". W styczniu 2022 r. ukaże się „Dotyk Mazur. Pożegnanie" cz. 2. Książki Małgorzaty Manelskiej zyskały duże grono wiernych czytelniczek. Swoją przygodę z pisaniem rozpoczęła w wieku trzynasty lat. Spod jej pióra, a właściwie klawiatury wychodzą historie o ludziach z Mazur.

Pani Małgorzata w swoich książkach drażni zmysły czytelnika błękitem jezior, zapachem świeżo skoszonej trawy, krzykiem żurawi czy słodkim smakiem jagód. Żeby nie było doskonale, piękno fauny i flory mazurskiej przełamuje dramatem historii tych ziem i ich mieszkańców. Pisze o Mazurach. Porusza tematy trudne i niewygodne. Pani Małgorzata posiada romantyczną duszę. Kiedy nie pisze, czyta, a także ku utrapieniu męża, zwiedza stare mazurskie cmentarze, opuszczone miejsca oraz małe urokliwe wsie w powiecie szczycieńskim. I właśnie tam szuka inspiracji. Małgorzata Manelska jest zaprzyjaźniona ze szczycieńską biblioteką. W zbiorach bibliotecznych znajdują się podarowane przez nią książki ze specjalną dedykacją dla czytelników. Autorka jest również aktywną czytelniczką oraz uczestniczką wydarzeń organizowanych przez bibliotekę". Za mną kolejne, fantastyczne spotkanie z ulubioną autorką. Gdy piszę powyższą relację tuż obok mnie leży „Dotyk Mazur", ale dziś tylko dotykam okładki. Za oknem noc, jutro rano do pracy, za dużo emocji jak na dzisiejszy piękny wieczór. Ale zanim postawię kropkę podnoszę głowę i widzę na półce pozostałe książki autorstwa Małgorzaty Manelskiej. Jest tam powieść: „Tam, gdzie bzy sięgają nieba" i o tej pozycji na spotkaniu autorskim opowiadała też pisarka. Dla mnie Małga, bo właśnie tam „bzy sięgają nieba" jest miejscem szczególnym. Byłam wielokrotnie z „Kręciołami" na rowerach w Małdze i o tym opowiadałam młodemu reporterowi, fantastycznemu Filipowi Włodkowskiemu z „Mazurskiej Fali", który pod okiem mistrza Roberta Arbatowskiego realizuje swoją pasję.

Z podziwem obserwowałam poczynania młodego reportera, który umiejętnie zadawał pytania i na dodatek zachwycił mnie swoją nietuzinkową osobowością. W spotkaniu autorskim z Małgorzatą Manelską uczestniczyło wiele osób, dostrzegłam Burmistrza Szczytna Pana Krzysztofa Mańkowskiego, studentów z U3W sprawującego patronat nad spotkaniem oraz liczne grono ludzi lubiących czytać książki. I na koniec wielki ukłon w stronę pracownic Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczytnie, które pod kierownictwem Pani Dyrektor Jadwigi Pijanowskiej przygotowały wspaniałą scenografię nawiązującą do czasów PRL. Było to wspaniałe autorskie spotkanie i Mazur dotykanie. Wiadomo wszystko odbywało się w reżimie sanitarnym, zachowywaliśmy dystans, mieliśmy maseczki na twarzach, ale gdy nastał czas sesji zdjęciowej na małą chwilę okazaliśmy uśmiechy i przepraszamy za te grzechy.

Grażyna Saj-Klocek

Autorskie spotkanie i Mazur dotykanie