Komendant powiatowy policji w Szczytnie insp. Sławomir Mierzwa awansował na stanowisko zastępcy komendanta wojewódzkiego w Olsztynie. Dla szczycieńskich stróżów prawa oznacza to zmianę szefa. Obowiązki te przejął dotychczasowy zastępca Sławomira Mierzwy, mł. insp. Sławomir Olewiński.

Awans i zmiana

ŻAL ODCHODZIĆ

O planowanej zmianie na stanowisku szefa szczycieńskich stróżów prawa słychać było już od dłuższego czasu. Stała się ona faktem w środę 8 sierpnia. Tego dnia komendant powiatowy w Szczytnie, insp. Sławomir Mierzwa otrzymał nominację na zastępcę komendanta wojewódzkiego policji w Olsztynie ds. kryminalnych. Jego zadania przejął dotychczasowy zastępca, mł. insp. Sławomir Olewiński. Przekazanie obowiązków odbyło się w szczycieńskiej komendzie policji na ul. Andersa. W krótkiej uroczystości wziął również udział Sławomir Mierzwa, który pożegnał się ze swoimi podwładnymi i dziękował im za współpracę.

Nowy zastępca komendanta wojewódzkiego kierował jednostką w Szczytnie od lutego 2005 roku. Od samego początku swojej służby w policji, czyli od 1983 roku, pracował w pionie kryminalnym. Przed objęciem stanowiska komendanta powiatowego był zastępcą komendanta miejskiego w Olsztynie. Sławomir Mierzwa przyznaje, że choć cieszy go awans, to jednak trudno mu się rozstać ze szczycieńską jednostką.

- Po ludzku żal mi odchodzić, bo tutejszą komendę traktuję bardzo uczuciowo i jestem mocno zżyty z pracującymi tu policjantami - mówi inspektor. Podkreśla jednak, że jako mieszkaniec Szczytna wciąż pozostanie w bliskim kontakcie z jednostką, a sprawy bezpieczeństwa w powiecie będą mu szczególnie leżały na sercu. Za swój największy sukces jako komendanta powiatowego uważa zaszczepienie policjantom poczucia odpowiedzialności za wykonywany zawód.

- To na pewno zaprocentuje w najbliższych latach. Policjanci muszą pamiętać o tym, że ich praca jest służbą, w której liczy się przede wszystkim poświęcenie - mówi Sławomir Mierzwa. Zwraca też uwagę na dobrą współpracę z mediami lokalnymi oraz samorządami, które wspierały stróżów prawa w kwestii bezpieczeństwa. Sławomir Mierzwa jest też spokojny o los jednostki pod kierownictwem swojego dotychczasowego zastępcy.

- Komenda pozostaje w dobrych rękach. Osoba Sławomira Olewińskiego gwarantuje, że trend poprawy bezpieczeństwa i dobrej pracy zostanie zachowany - ocenia.

LINIA KONTYNUACJI

Sławomir Olewiński na razie jest tylko pełniącym obowiązki komendanta. Sławomir Mierzwa tłumaczy, że to normalna procedura.

- Myślę, że w niedługim czasie m.in. po zasięgnięciu opinii starosty zostanie mianowany na stanowisko.

Sławomir Olewiński zapewnia, że chce kontynuować zadania realizowane przez swojego poprzednika. Są one związane przede wszystkim z obniżaniem dynamiki przestępstw oraz zwalczaniem drobnych, lecz uciążliwych z punktu widzenia społeczności, wykroczeń. Pełniący obowiązki komendanta zamierza również ściśle współpracować z samorządami oraz mieszkańcami na rzecz podnoszenia poziomu bezpieczeństwa.

Sławomir Olewiński mieszka w Olsztynie. Ma 43 lata. Żonaty, ma dwóch synów w wieku 17 lat i 5,5 roku. W policji od 1990 roku. Pracę zaczynał w IV komisariacie w Olsztynie, potem pełnił służbę w sekcji dochodzeniowo-śledczej komendy wojewódzkiej, a następnie ośrodku szkolenia, inspektoracie oraz wydziale kadr. Do komendy w Szczytnie trafił 1 maja 2004 roku. Interesuje się myślistwem, wędkowaniem, modelarstwem oraz historią wojskowości.

Ewa Kułakowska