Środowiskowy Dom Samopomocy w Szczytnie filia im. Jerzego Lanca w Piasutnie obchodził 10-lecie powstania. Na jubileuszu nie zabrakło występów podopiecznych, gratulacji, przemówień, tortu i wspólnej biesiady.

Azyl dla potrzebujących
Wspólne, jubileuszowe zdjęcie uczestników ŚDS, kadry oraz zaproszonych gości

DRUGI DOM

Jubileuszowe uroczystości odbyły się w miniony czwartek. - Na przestrzeni 10 lat kadra ośrodka dążyła, aby stał się on dla uczestników drugim domem oraz azylem dla osób potrzebujących - mówiła kierownik ośrodka Joanna Gronowska. Po części oficjalnej przysza pora na występy artystyczne, jubileuszowy tort, biesiadę i zabawę.

TROCHĘ HISTORII

ŚDS mieści się w budynku z 1905 roku, gdzie do 2003 roku funkcjonowała szkoła podstawowa. Obiekt wymagał remontu i adaptacji do potrzeb osób niepełnosprawnych. Dziewięć lat temu zostały zakupione dwa samochody służbowe, autobus i bus, którymi do dnia dzisiejszego są dowożeni uczestnicy z terenu gmin Świętajno i Rozogi. Rok później w placówce zamontowano windę osobową, która znacznie ułatwia poruszanie się podopiecznych między trzema kondygnacjami budynku. W 2010 r. dokupiono jeszcze jeden autobus i od tamtej pory dom nie korzysta z zewnętrznych usług transportowych.

W okresie 10 lat istnienia ŚDS w Piasutnie uczestnicy wyjeżdżali na wycieczki, poszerzając w ten sposób wiedzę o kraju. W placówce organizowane są uroczystości i imprezy, takie jak m.in. „Kulinariada - Smaczne Piasutno”. Jest to wydarzenie o zasięgu międzywojewódzkim, w którym bierze udział kilkanaście ośrodków z województwa warmińsko-mazurskiego oraz mazowieckiego. ŚDS współpracuje również z licznymi instytucjami.

Obecnie w placówce przebywa 60 uczestników, a zatrudnionych jest 15 pracowników. Kadra prowadzi zajęcia i treningi w ośmiu dobrze wyposażonych salach terapeutycznych. Do dyspozycji uczestnicy mają sale, które służą im m.in. rozwijaniu zainteresowań kulturalnych, kulinarnych, artystycznych, czy komputerowych.

AK