Nietypowy mikołajkowy prezent przygotował z myślą o kobietach personel oddziału ginekologiczo – położniczego szczycieńskiego szpitala. Zaprosił on panie na badania cytologiczne, na które nie musiały się rejestrować. Chętnych nie zabrakło.

Badania w prezencie od Mikołaja
Na pacjentki chętne do skorzystania z badan czekały położna koordynująca oddział ginekologiczno – położniczy Iwona Musaibili (z prawej), jej zastępczyni Anna Borkowska (z lewej) i doktor Maryna Majewskaja

W środę 6 grudnia w szczycieńskim szpitalu można było skorzystać z bezpłatnych badań cytologicznych bez wcześniejszej rejestracji. Przeprowadzono je z inicjatywy personelu oddziału ginekologiczno – położniczego. - Zorganizowaliśmy je już po raz drugi. Wcześniej odbyły się one w Dzień Kobiet – informuje położna koordynująca oddział Iwona Musaibili. Z zaproszenia na badania skorzystały 32 kobiety w różnym wieku, nie tylko ze Szczytna, ale też innych miejscowości powiatu. Wśród znalazły się takie, które do udziału namówili bliscy. Badanie cytologiczne należy wykonywać raz w roku. - Pozwala ona na wczesne wykrycie raka szyjki macicy, dysplazji oraz zmian przedrakowych, które w porę leczone zapobiegają rozwojowi nowotworu – tłumaczy Iwona Musaibili. Zapowiada, że na pewno nie była to ostatnia taka akcja i już zaprasza mieszkanki powiatu na kolejne.

(ew)