Członkowie Towarzystwa Przyjaciół Szczytna po raz kolejny zaprosili na nocne zwiedzanie Chaty Mazurskiej. Tym razem przygotowali niespodziankę dla najmłodszych.

Bajeczka z kąteczka
Uczniowie SOSW podczas zwiedzania Chaty poznali nie tylko mazurskie bajki, ale też dowiedzieli się wiele o architekturze i sprzętach rolniczych

W czwartek 17 maja Chatę odwiedziła liczna grupa podopiecznych SOSW w Szczytnie. Stanisław Pastuszek, wcieliwszy się w rolę gospodarza, opowiadał o historii, architekturze i starych sprzętach rolniczych. Wewnątrz Chaty, bziałki - Dorota Gruszka i Ewa Przystupa – rozprawiały o codziennym życiu Mazurów – ich zajęciach i zwyczajach. Główną atrakcją tegorocznej „Nocy Muzeów ” były bajki mazurskie, ukryte w czterech kątach paradnej izby. Zwiedzający sami wskazywali kąt i wówczas mogli poznać przypisaną mu bajkę. Były to: „Legenda o powstaniu Mazur”, „ Kołbóg mazurski”, „Titelitury” oraz „Jak Mazur uczył diabła gry na skrzypcach”. Laleczki do bajek wykonała i inscenizowała Anna Bogusz.

W piątek 18 maja do Chaty mógł przyjść każdy, wybierając dogodną dla siebie porę o godz. 19.00 lub 20.30. Scenariusz zwiedzania był identyczny. Ku radości organizatorów, zjawiły się mamy z dziećmi, całe rodziny, a także osoby indywidualne, w różnym wieku i różnej profesji.

(a)