Dzięki uczniom i nauczycielom z Zespołu Szkół, Jedwabno już wkrótce stanie się ładniejszą miejscowością. W ramach międzynarodowego projektu realizowanego wraz z partnerami z Grecji i Francji, posadzili oni kilkanaście drzewek, które dadzą początek parkowi służącemu mieszkańcom za miejsce odpoczynku.

Będą mieli swój park

RAZEM Z GREKAMI I FRANCUZAMI

Gimnazjaliści z Jedwabna od września pracują nad międzynarodowym projektem Socrates Comenius pt. "Ekologia i turystyka. O turystyce inaczej." Oprócz nich w program zaangażowały się szkoły z Grecji i Francji. Przewidziane na trzy lata przedsięwzięcie służy m.in. zapoznaniu uczniów z walorami przyrodniczymi krajów w nim uczestniczących. Młodzi mieszkańcy Jedwabna brali już udział w konkursie plastycznym na pejzaż charakterystyczny dla ich państw i wykonali albumy zawierające opisy popularnych w poszczególnych regionach Europy drzew. Przed nimi jeszcze przygotowanie kalendarza na 2007 rok z krajobrazami ukazującymi cztery pory roku w Polsce, Francji i Grecji oraz ułożenie bajki o tematyce ekologicznej w języku angielskim. Jednym z zadań projektu było też sadzenie "Lasu Europejskiego". Odbyło się ono 5 maja na terenie powstającego właśnie w centrum Jedwabna parku. Uczniowie posadzili 15 drzewek otrzymanych od miejscowego nadleśnictwa.

- Są to najbardziej charakterystyczne dla naszej gminy i powiatu gatunki - dąb, brzoza, modrzew, świerk i sosna - mówi dyrektor Zespołu Szkół w Jedwabnie Bożena Harbaszewska.

Gimnazjalistom pomagali przy pracy nauczyciele, władze gminy i powiatu oraz członkowie delegacji z Grecji i Francji. Nie zabrakło też przedstawicieli Nadleśnictwa Jedwabno.

"Las Europejski" zostanie upamiętniony okolicznościową tabliczką. Już wkrótce zawiśnie ona na głazie, wokół którego posadzono drzewka.

ATRAKCYJNIEJSZE JEDWABNO

Do tej pory w samym Jedwabnie brakowało terenów zielonych, służących mieszkańcom i turystom do relaksu i wypoczynku. Miejsce, na którym już wkrótce ma powstać park, do niedawna było zaśmieconym nieużytkiem. Jeszcze w tym roku ma się to zmienić. Dzięki staraniom gminy posadzono już aleję lipową prowadzącą do parku, oczyszczono staw i posiano trawę.

- W planach mamy także wybudowanie mostka na stawie, niewykluczone, że powstanie tu również amfiteatr - zdradza wójt gminy Jedwabno Włodzimierz Budny.

Park to nie jedyna atrakcja, która ma przyciągnąć do miejscowości turystów. W pobliżu terenów zielonych planowane jest zorganizowanie wystawy starych maszyn rolniczych. W sezonie ma być też czynna kuźnia, dzięki której zarówno miejscowi, jak i przyjezdni będą mieli możliwość poznania tajników zapomnianego dziś rzemiosła kowalskiego. Na strychu pobliskiego GOK-u powstanie galeria oraz muzeum przedmiotów gospodarstwa domowego.

(łuk)

2006.05.10