Honorowi dawcy krwi z terenu powiatu w mijającym roku oddali ponad 546 litrów życiodajnego płynu. W ostatnią sobotę listopada spotkali się, by podsumować swoją działalność oraz odebrać odznaczenia i nagrody.

Bezinteresowni dawcy życia

Dni Honorowego Krwiodawstwa obchodzono w Szczytnie w sobotę 27 listopada podczas uroczystości w auli Zespołu Szkół nr 2. Krwiodawcy z terenu powiatu mogą się pochwalić dużą aktywnością. W mijającym roku uczestniczyli w 47 akcjach poboru życiodajnego płynu. W sumie oddali go ponad 546 litrów. Idea dzielenia się częścią siebie z potrzebującymi jest u nas wciąż bardzo żywa, o czym świadczy to, że w powiecie działa osiem klubów HDK. Ich członkowie nie tylko oddają krew, ale są też aktywnymi członkami lokalnych społeczności. Najlepszym przykładem jest Jan Piotrowski z Pasymia. Podczas sobotniej uroczystości odebrał Odznakę Honorową PCK po oddaniu 60 litrów krwi. Pan Jan jest krwiodawcą już od przeszło czterdziestu lat.

– Zaczęło się od komisji wojskowej. Tam po raz pierwszy namówiono mnie do oddania krwi – wspomina. Obecnie uczestniczy w 5-6 akcjach poboru rocznie.

– Wszystko zależy od tego, na ile pozwala mi zdrowie – mówi pan Jan, który oprócz zaangażowania w klubie HDK od lat aktywnie udziela się w pasymskiej OSP. Obecnie pełni funkcję jej prezesa. Kilka lat temu, gdy miał oddane 55 litrów krwi, chciał już zakończyć swoją przygodę z krwiodawstwem. Wtedy jednak, podczas przekazania strażakom z Pasymia samochodu, prowadzący uroczystość kpt. Zbigniew Stasiłojć z KP PSP w Szczytnie, przedstawiając pana Jana nieco się zagalopował i powiedział, że oddał on już 60 litrów krwi. To zmobilizowało go do tego, by osiągnąć taki właśnie wynik. - Moja strażacka ambicja nie pozwoliła mi poprzestać na 55 litrach, ale dojść do 60 – śmieje się pan Jan.

(ew)/fot. E. Kułakowska

NAJWAŻNIEJSZE WYRÓŻNIENIA: Brązowy Krzyż Zasługi – Marcin Jaskuła (HDK Dźwierzuty); Odznaka Honorowa PCK – Urszula Turkot (opiekunka koła PCK w SP Zabiele), Lucyna Majewska (opiekunka koła PCK w ZS nr 3 w Szczytnie), Grażyna Archacka (pielęgniarka, wolontariuszka); Odznaka Honorowa PCK po oddaniu 60 l krwi – Jan Piotrowski (HDK Pasym), po oddaniu 50 l – Ryszard Gidziński (HDK Szczytno), Jerzy Mierzejewski (HDK Pasym), po oddaniu 40 l – Antoni Brzeziński (HDK Wielbark), Zbigniew Chyliński (HDK Wielbark), Kazimierz Gnatkowski (HDK Szczytno), Janusz Tomczak (HDK Pasym), Piotr Tworkowski (HDK Pasym), Tadeusz Wrona (HDK JW. Lipowiec).