Wraz z początkiem nowego roku szkolnego policjanci rozpoczęli akcję „Bezpieczna droga do szkoły”. Będzie ona trwała przez cały wrzesień. W jej ramach policjanci przeprowadzą kontrole autobusów przewożących dzieci. Funkcjonariusze odwiedzą też szkoły podstawowe, by podczas zajęć przekazać uczniom wiedzę na temat zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Do rodziców, zwłaszcza ze środowisk wiejskich, trafią specjalne apele, by zwracali baczniejszą uwagę na to, w jaki sposób ich pociechy poruszają się np. po poboczach dróg. Na tym jednak nie koniec.

- Nasilimy działania skierowane na nietrzeźwych młodych ludzi, którzy zechcą uczcić nowy rok szkolny alkoholem - zapowiada nadkomisarz Ewa Żyra z Komendy Powiatowej Policji w Szczytnie.

ROSYJSKI TOWAR

W piątek 31 sierpnia szczycieńscy policjanci zapukali do drzwi mieszkania Anny S. ze Szczytna. Wcześniej ustalili, że kobieta posiada w domu papierosy bez polskich znaków akcyzy. W trakcie przeszukania stróże prawa odnaleźli 516 paczek różnych marek pochodzenia rosyjskiego. Wydane przez kobietę papierosy zostały zabezpieczone w KPP w Szczytnie. Annie S. grozi kara pozbawienia wolności oraz grzywna. Przypomnijmy, że zaledwie tydzień wcześniej policjanci udaremnili w Wielbarku przemyt ponad 60 tysięcy paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy.

CIĄGNIKIEM PO KIELICHU

W piątek 31 sierpnia w Spychowie policjanci zatrzymali do kontroli drogowej kierującego ciągnikiem rolniczym 45-letniego Tadeusza G. Okazało się, że mężczyzna jest nietrzeźwy. W wydychanym powietrzu miał 0,92 promila alkoholu. Tadeusz G. trafił do szczycieńskiej komendy. Tam pobrano mu również krew. Odpowie przed sądem za kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości.

KRADŁ PRZEWODY

W poniedziałek 27 sierpnia około godziny 4.00 na trasie Borki Wielbarskie - Lejkowo policjanci zatrzymali 38-letniego Włodzimierza K. podejrzewanego o kradzież przewodów telekomunikacyjnych. Mężczyzna jechał polonezem. Jego wygląd wzbudził zainteresowanie funkcjonariuszy - miał ubrudzone ziemią ubranie. Tłumaczył, że przyjechał na umówione spotkanie w sprawie pracy z nieznanymi mu mężczyznami. Do samochodu miał przyczepioną linkę holowniczą. W pobliżu miejsca zatrzymania znaleziono ślady wyciągania przewodów z ziemi oraz przewód o długości około 500 metrów. Włodzimierz K. trafił do komendy. Wszczęto postępowanie wyjaśniające okoliczności zdarzenia.

ZA SZYBKA JAZDA

W sobotę 1 września przed północą na trasie Rumy - Łupowo kierujący hondą acord na łuku drogi uderzył w przydrożne drzewo. Autem podróżowało pięć osób, w tym 10-letnie dziecko. Wszyscy trafili do szpitala. Przyczyną wypadku była najprawdopodobniej nadmierna prędkość.

NASTOLETNI WŁAMYWACZE

W niedzielę 2 września wypoczywająca w domku letniskowym w Miłukach, gmina Pasym mieszkanka Warszawy usłyszała odgłos tłuczonego szkła dobiegający z sąsiedniego domu. Wspólnie z kolegą poszła sprawdzić, co się dzieje. Na sąsiedniej posesji zauważyli odjeżdżającego fiata 126p. W samochodzie siedziało pięć osób. Towarzyszący kobiecie mężczyzna zatarasował drogę kierującemu. Wtedy fiat skręcił w prawo i wjechał w płot. Osoby znajdujące się w aucie opuściły je i udały się nad pobliskie jezioro. Tam zatrzymała je policja. Wszyscy sprawcy - 18-letni Krystian G., 16-letni Damian S., 18-letni Adam K., 16-letni Bartosz S. oraz Piotr S. są mieszkańcami Olsztyna. Na miejsce przybyła właścicielka domku, która wartość wybitej szyby oszacowała na 200 złotych. Chłopców przebadano na zawartość alkoholu. Dwóch z nich było nietrzeźwych. Krystian G. miał w wydychanym powietrzu 0,80 promila, a Bartosz S. 0,94 promila. Młodzieńców przewieziono do ich miejsca zamieszkania i przekazano opiekunom. Policja ustala szczegółowe okoliczności zdarzenia oraz to, w jaki sposób nieletni nabyli alkohol.

NIE ZAPŁACIŁ ZA ZAKUPY

W piątek 31 sierpnia po południu w sklepie na ulicy Chrobrego w Szczytnie 24-letni Daniel R. dokonał kradzieży artykułów przemysłowych wartości 293,38 zł. O zdarzeniu powiadomiono policję. Skradziony towar wrócił do sklepu, a mężczyznę zatrzymano. Przedstawiono mu zarzut kradzieży mienia. Danielowi R. grozi kara do pięciu lat pozbawienia wolności.