Na terenie województwa warmińsko-mazurskiego 20 stycznia rozpoczęły się ferie zimowe. Od nauki odpoczywa 214 342 uczniów z regionu. Również nauczyciele mają wolne, choć w wielu szkołach odbywają się półzimowiska lub organizowane są np. turnieje. Część dzieci i młodzieży odpoczywa w domu, inni korzystają z różnych form zorganizowanego wypoczynku (do Kuratorium Oświaty zostało zgłoszonych 270 takich miejsc). Możemy spodziewać się również uczniów z innych województw, którzy będą wypoczywać na Warmii i Mazurach.

Bezpieczne ferie 2020
W konferencji zwołanej przez wojewodę Artura Chojeckiego wzięli udział przedstawiciele instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo w regionie

Jak co roku, absolutnym priorytetem jest bezpieczeństwo. O tym mówili uczestnicy konferencji prasowej zorganizowanej przez wojewodę warmińsko-mazurskiego Artura Chojeckiego. Służby oraz instytucje za to odpowiedzialne prowadzą akcje informacyjno-prewencyjne i na bieżąco monitorują przestrzeganie podstawowych zasad.

W celu zapewnienia bezpieczeństwa podczas ferii należy apelować o rozwagę i przewidywać zagrożenia. Odpowiednia wiedza, wzmożona czujność i zgłaszanie wszelkich nieprawidłowości to klucz do sukcesu.

Kuratorium Oświaty kontroluje miejsca wypoczynku dzieci i młodzieży. W sieci dostępna jest Ogólnopolska baza wypoczynku (https://wypoczynek.men.gov.pl/) oraz pozostałe szczegóły dotyczące organizacji wypoczynku (http://www.ko.olsztyn.pl/).

Państwowa Straż Pożarna przez cały rok prowadzi działania prewencyjne, m.in. w tym celu w ubiegłym roku powstało 11 sal edukacyjnych w różnych komendach na terenie województwa. Podczas ferii, a także sezonu zimowego strażacy w sposób szczególny apelują o przestrzeganie przepisów przeciwpożarowych i zaopatrywanie się w czujniki czadu, które mogą uratować życie.

Także warmińsko-mazurska policja prowadzi akcje informacyjno-prewencyjne, a w czasie ferii dodatkowe kontrole autokarów i kierowców. Policjanci zwracają również uwagę na zagrożenia wynikające z aktywności młodych osób w cyberprzestrzeni i proszą rodziców o czujność w tym zakresie.

Sanepid sprawdza miejsca wypoczynku uczniów i przestrzega przed nowymi bardzo szkodliwych substancjami, jakimi są dopalacze i e-papierosy.

Wojewódzka Inspekcja Transportu Drogowego w punktach w Olsztynie, Elblągu, Ełku oraz Iławie dokonuje kontroli stanu technicznego pojazdów, zwracając uwagę m.in. na ogumienie, oświetlenie i hamulce.

Centrum Powiadamiania Ratunkowego przypomina o korzystaniu z numeru alarmowego 112 jedynie w sytuacjach nagłego zagrożenia zdrowia, życia i mienia. W roku 2019 na 620 tys. połączeń aż 56 % były to zgłoszenie niezasadne.

Ferie zimowe w województwie warmińsko-mazurskim potrwają do 2 lutego.