Znakomitą passę kontynuuje kulomiot Gwardii Szczytno Jakub Borkowski. Posiadacz drugiego wyniku na światowych listach w kategorii U20 pokonał w bezpośrednim starciu aktualnego mistrza Polski Piotra Goździewicza z Kalisza.

Borkowski pokonał Mistrza Polski
Jakub Borkowski kontynuuje znakomitą passę

W niedzielę na warszawskiej AWF rozegrany został kolejny mityng lekkoatletyczny. Wystartowało w nim pięciu kulomiotów Gwardii Szczytno - Karol Kijewski, Marcel Ambroziak, Kacper Ruciński, Jakub Borkowski i Sebastian Łukszo.

Rozpoczął najmłodszy w stawce Karol Kijewski. W mityngu nie startowali zawodnicy w kategorii U16, więc Karol tym razem wystąpił gościnnie i... nietypowo, bo w kuli 4-kilogramowej. Już podczas pierwszej próby o blisko metr poprawił dotychczasowy rekord na 15.09 m. W kolejnej dołożył kilka centymetrów i było już 15.18 m. Trzy kolejne próby spalił, za to w ostatniej „spiął się” i posłał kulę na ... 16.72 m! Jest to trzeci wynik w historii polskiej lekkiej atletyki w kategorii U16, i zaledwie 44 centymetry gorszy od rekordu Polski! Warto dodać, że tym samym Karol poprawił rekord życiowy o ... ponad 2.5 metra!

Kolejny na starcie w kategorii U18 pojawił się Marcel Ambroziak. Niestety, nasz zawodnik nie zaliczył żadnej próby, trzykrotnie wyrzucając kulę poza sektor i zakończył zmagania po trzech kolejkach nie będąc sklasyfikowanym.

W rywalizacji juniorów (U20) wystąpili Kacper Ruciński i drugi na światowych listach - Jakub Borkowski. Kacper Ruciński osiągnął wynik w granicach rekordu życiowego (14.35 m) i drugi konkurs z rzędu zakończył z identycznym rezultatem – 14.30 m.

Po ubiegłotygodniowym świetnym występie duże apetyty rozbudził Jakub Borkowski. Najlepszy aktualnie kulomiot w Polsce stanął do walki w bezpośrednim pojedynku z aktualnym Mistrzem Polski U20 - Piotrem Goździewiczem z Kalisza. Nasz zawodnik znakomicie rozpoczął konkurs, już w pierwszej kolejce pchając kulę na odległość 18.47 m! Jego utytułowany rywal (m.in. brązowy medalista Mistrzostw Europy U18) odpowiedział w drugiej kolejce pchnięciem na 18.46 m! Do szóstej kolejki zawodnicy szli „łeb w łeb”, popisując się dobrymi, lecz nieco krótszymi pchnięciami. W ostatniej kolejce miotacz Gwardii Szczytno pokazał, że prowadzenie przez cały konkurs nie było przypadkiem i „dołożył” na 18.60 m, co dało mu zwycięstwo w konkursie. - To pierwsza w karierze wygrana Jakuba nad Piotrem Goździewiczem. Tym samym kontynuuje on swoją serię pięciu kolejnych wygranych mityngów. Oby tak dalej, a do Mistrzostw Polski w tej kategorii wiekowej już tylko dwa tygodnie – cieszy się trener Maciej Bukowiecki.

W rywalizacji seniorów z wynikiem 19.02 tryumfował Sebastian Łukszo. Był to drugi z rzędu konkurs Sebastiana z wynikiem ponad 19-metrowym. Po raz kolejny w bezpośrednim starciu pokonał rywali, z którymi już za miesiąc będzie rywalizował na Mistrzostwach Polski seniorów. Aktualnie Sebastian zajmuje trzecie miejsce na listach krajowych, ustępując tylko prowadzącemu Konradowi Bukowieckiemu i drugiemu Jakubowi Szyszkowskiemu.

(b)