Działająca w podszczycieńskiej strefie ekonomicznej firma Cetco-Poland po raz drugi z rzędu znalazła się w gronie 20 najszybciej i najbardziej stabilnie rozwijających się przedsiębiorstw w Polsce. Zatrudniający ponad 80 osób zakład produkuje materiały izolacyjne z bentonitu, które eksportuje m.in. do całej niemal Europy i Indii.

CETCO w górę

W EKSKLUZYWNYM GRONIE

Kilka dni temu "Rzeczpospolita" przyznała coroczne nagrody dla 20 najbardziej dynamicznie rozwijających się polskich przedsiębiorstw. W ekskluzywnym gronie zdobywców tytułu "Dobra Firma", już po raz drugi z rzędu, znalazło się Cetco-Poland, zakład z Korpel, działający na terenie Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Najlepsze polskie firmy wybrała kapituła, której przewodzi prof. Witold Orłowski, doradca ekonomiczny prezydenta RP. Eksperci brali pod uwagę wzrost sprzedaży w latach 2001-2004 oraz dynamikę zwiększania się aktywów i kapitałów, uwzględniając także poziom inwestycji i zadłużenia.

Cetco Poland zajmuje się produkcją materiałów izolacyjnych z bentonitu - iłu pochodzenia wulkanicznego. Mata bentonitowa ma znakomite właściwości izolacyjne odpowiadające półmetrowej warstwie gliny. Polska spółka amerykańskiego koncernu produkuje materiały uszczelniające, płyny wiertnicze i preparaty do oczyszczania ścieków przemysłowych. Te wyroby są wytwarzane w Korpelach. Oprócz tego przedsiębiorstwo ma zakłady produkcyjne w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Korei i Chinach.

W Korpelach Cetco działa od sześciu lat.

- Na początku pracowały u nas tylko trzy osoby, dziś zatrudnienie przekracza już 80 - mówi główna księgowa Teresa Olszówka, od pierwszych dni związana z zakładem w Korpelach. Zarówno ona, jak i zajmująca się sprawami kadrowymi Elżbieta Pogorzelska są dumne z prestiżowych nagród, które otrzymuje ich firma.

- Chociaż nie idą za tym jakieś specjalne gratyfikacje finansowe, to miło jest tu pracować - dodaje pani Elżbieta. Produkty Cetco w 80% trafiają na eksport, m.in. do niemal wszystkich krajów europejskich i Indii.

O tym, że firma jest rozwojowa, najlepiej świadczy fakt, że tylko w ciągu minionego roku przybyło w niej 14 nowych etatów. Wartość inwestycji w ciągu dwóch ostatnich lat sięgnęła 9 mln zł. Na tym zapewne się nie skończy. Posiadające już dwie hale Cetco zakupiło przyległe do zakładu 2 ha gruntu, na którym planuje jego rozbudowę. Prezes Grzegorz Kubicki na razie nie chce zdradzić szczegółów.

- Trwają rozmowy, podczas których rozpatrujemy różne możliwości - wyjaśnia. - Niewątpliwie jednak coś budować będziemy.

Prezes przyznaje, że gdyby nie strefa, prawdopodobnie Cetco w Korpelach by nie było. Zaznacza jednak, że nie tylko zwolnienia podatkowe zadecydowały o wyborze lokalizacji.

- Równie ważne było to, że te tereny zostały przygotowane do inwestowania. Nie musieliśmy martwić się o energię, wodę i inne media, które są niezbędne do prowadzenia produkcji - podkreśla prezes.

CETCO, FAVORIT I SAFILIN NA LIŚCIE 2000

Uzyskane w ubr. przychody ze sprzedaży - 76,5 mln zł były o 60% wyższe niż w roku poprzednim. Ten wynik dał Cetco Poland 1667. miejsce w kraju, awans z 1936. pozycji w roku 2003. Tegoroczne przychody będą jeszcze wyższe, bowiem na koniec listopada przekroczyły one już 79 mln zł.

W gronie 2000 największych polskich przedsiębiorstw znalazły się jeszcze dwie inne firmy, których działalność związana jest w dużym stopniu z terenem naszego powiatu. Na 1799. pozycji (w 2003 roku - 1780.) uplasował się Safilin Polska, osiągając przychody w wysokości 69,1 mln zł (wzrost o 7%), z kolei FS Favorit Furniture był 1882. (w roku 2003 - 1717.) z przychodami - 64,5 mln zł (spadek o 0,9%).

(o)

2005.12.21