Prawie 500 lat temu Marcin Luter, ojciec ruchu reformacyjnego, odszedł od łaciny na rzecz języków narodowych. Po niespełna pół tysiącu lat chorał gregoriański znów zabrzmi w kościele ewangelickim w Dźwierzutach.

Chorał w kościele ewangelickim
Chorał gregoriański zabrzmi w kościele ewangelickim w Dźwierzutach już w najbliższą niedzielę

Pomysłodawcą nietypowego koncertu-nabożeństwa jest dźwierzucki GOK. - Chcemy przybliżyć ludziom piękno śpiewu gregoriańskiego - wyjaśnia Ewa Dolińska-Baczewska, dyrektor placówki kultury. - W czasie rozmowy z pastorem Witoldem Twardzikiem zaproponowaliśmy, aby właśnie w pięknej przestrzeni najstarszej dźwierzuckiej świątyni wykonać Niedzielne Kompletorium. Ksiądz Twardzik zgodził się natychmiast i ruszyliśmy z przygotowaniami. Po kilku miesiącach prób grupa SERMO wykona Completorium Dominicae, śpiewaną od kilkunastu wieków przez mnichów ostatnią modlitwę liturgiczną dnia.

Jak wyjaśnia dyrektor GOK, wykonanie nie będzie miało charakteru jedynie koncertu. - Chorał w swoim brzmieniu jest przepiękny, czysty, daje poczucie obcowania z absolutem. Chcieliśmy jak najwierniej odtworzyć ten śpiew. Mamy nadzieję, że w połączeniu z homilią księdza Twardzika będzie prawdziwie duchowym przeżyciem - mówi Ewa Dolińska-Baczewska.

W czasie śpiewu, na ekranie pojawi się tłumaczenie na język polski, aby zebrani wiedzieli czego dotyczą łacińskie sekwencje.

Completorium Dominicae zostanie wykonane przez Grupę Wokalną SERMO w niedzielę, 4 grudnia, o godz. 18.30 w kościele ewangelickim w Dźwierzutach. Wstęp wolny. Po Kompletorium wspólne ciasto i herbata dla wszystkich. Serdecznie zapraszamy!

(rd)