W kolejnym odcinku naszego cyklu omówimy sposoby postępowania z pojazdami wycofanymi z eksploatacji. Sprawdzimy też, gdzie mieszkańcy powiatu szczycieńskiego mogą legalnie pozostawiać stare samochody. Jak się okazuje, takich miejsc wciąż nie ma u nas wiele.

Co zrobić ze starym samochodem?

PRAWO A RECYKLING POJAZDÓW

Wycofane z eksploatacji pojazdy to kolejny rodzaj omawianych przez nas odpadów niebezpiecznych. Sposób postępowania z nimi, zapewniający ochronę zdrowia i życia ludzi oraz ochronę środowiska, reguluje ustawa z dnia 20 stycznia 2005 roku o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji (Dz. U. nr 25, poz. 202 z późn. zm.). Uzupełniają ją przepisy regulujące postępowanie z odpadami, w tym ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 r. o odpadach (Dz. U. z 2007 r. nr 39, poz. 251, z późn. zm.). Pojazdami wycofanymi z eksploatacji mogą być:

- pojazdy samochodowe zaliczone do kategorii M1 (samochody osobowe),

- pojazdy samochodowe zaliczone do kategorii N1 (samochody ciężarowe, mające maksymalną masę nieprzekraczającą 3,5 tony),

- trójkołowe pojazdy silnikowe, z wyłączeniem motocykli trójkołowych.

Zgodnie z ustawą o odpadach, wyżej wymienione pojazdy stają się nimi, jeżeli ich posiadacz pozbywa się, zamierza się pozbyć lub do ich pozbycia jest obowiązany.

Wycofane z eksploatacji samochody powinny być przetwarzane w sposób bezpieczny dla środowiska i zdrowia ludzi. Z tego powodu ich demontaż może być prowadzony wyłącznie w legalnie działających stacjach demontażu. Zbieraniem pojazdów mogą się zajmować tylko przedsiębiorcy prowadzący punkty zbierania pojazdów.

OBOWIĄZKI WŁAŚCICIELI

Właściciel wycofanego z eksploatacji samochodu może przekazać go wyłącznie do przedsiębiorcy prowadzącego stację demontażu lub punkt zbierania pojazdów. Musi przy tym okazać dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość, dowód rejestracyjny pojazdu oraz kartę pojazdu (jeżeli była wydana). Następnie, w terminie 30 dni od otrzymania zaświadczenia o demontażu samochodu lub zaświadczenia o przyjęciu niekompletnego pojazdu złożyć wniosek o wyrejestrowanie.

STACJE DEMONTAŻU

Stacja demontażu powinna zapewnić bezpieczne przetwarzanie aut wycofanych z eksploatacji i powstających z nich odpadów. Demontaż polega na wymontowaniu przedmiotów wyposażenia i elementów nadających się do ponownego użycia oraz na wymontowaniu części nadających się do odzysku i recyklingu. W związku z tym każdy podmiot planujący rozpocząć tego typu działalność powinien uzyskać pozwolenie na wytwarzanie i odzysk odpadów. Organem właściwym do wydania takiej decyzji jest Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. Ponadto konieczne jest spełnienie warunków technicznych wymienionych w rozporządzeniu ministra gospodarki z dnia 28 lipca 2005 r.

Przedsiębiorca prowadzący stację demontażu jest obowiązany do przyjęcia każdego pojazdu wycofanego z eksploatacji, który posiada cechy identyfikacyjne. Może też pobrać opłatę od właściciela, jeżeli samochód jest niekompletny lub zawiera inne odpady. Po przyjęciu pojazdu do demontażu zakład unieważnia dowód rejestracyjny, kartę pojazdu, tablice rejestracyjne, a także wydaje zaświadczenie o demontażu właścicielowi oraz organowi rejestrującemu. Przyjęte do demontażu samochody powinny być magazynowane w odpowiedni sposób, zapobiegający skażeniu środowiska.

PUNKTY ZBIERANIA POJAZDÓW

Punkt zbierania pojazdów powinien zapewnić bezpieczne zbieranie pojazdów wycofanych z eksploatacji i powstających z nich odpadów. Musi mieć podpisaną umowę ze stacją demontażu, dotyczącą przyjmowania zebranych aut. W punkcie zbierania nie można usuwać z samochodu żadnych substancji ani elementów wyposażenia. Szczegółowe wymagania, jakim powinny podlegać punkty zbierania, określono w rozporządzeniu ministra gospodarki z dnia 12 października 2005 r. Ponadto właściwy miejscowo starosta winien udzielić zgody na prowadzenie działalności w zakresie zbierania pojazdów.

GDZIE ODDAĆ GRATA W POWIECIE SZCZYCIEŃSKIM?

W województwie warmińsko-mazurskim funkcjonuje 29 stacji demontażu pojazdów, żadna z nich nie działa w powiecie szczycieńskim. Na naszym terenie są jedynie dwa punkty zbierania samochodów (stan na 16 lutego 2012 r.). Pierwszy z nich prowadzi P.H.U. „Auto-Robo”, ul. Pasymska 21 w Szczytnie, drugi P.H.U. „Marko”, ul. Warmińska w Wielbarku.

Bożena Myślak, właścicielka punktu w Szczytnie, przyjmuje w swojej firmie auta już od blisko dziesięciu lat. Jak mówi, przygotowanie go wymagało dość poważnych nakładów finansowych. Punkt znajduje się na placu o powierzchni 200 m2 ze specjalnie przygotowanym podłożem. Teren jest wyposażony w foliowe membrany i podsypkę, a także wagę do ważenia pojazdów. Do tego w rogu placu znajduje się odgrodzony od pozostałej części separator ze studnią.

– Jeśli z samochodu wycieknie olej, trafi właśnie tam – tłumaczy Bożena Myślak. Jej punkt ma podpisaną umowę na odbiór samochodów ze stacją demontażu AMBIT z Białegostoku, jedną z pierwszych, jaka powstała w kraju. Obecnie do punktu w Szczytnie trafia około 20 – 30 aut miesięcznie. Zdecydowanie więcej, bo nawet 50 oddawano ich na początku roku, co wiązało się z dobrą ceną złomu. Ile można otrzymać w punkcie za zdezelowane auto? – Cena waha się od 100 do 700 złotych. Zależy głównie od ak tualnej ceny złomu oraz od wagi samochodu – mówi pani Bożena. Do punktu trafiają tylko te pojazdy, które jeszcze toczą się na kołach. Są to auta w różnym stanie – niektóre nawet „na chodzie” oraz zniszczone na skutek wypadków. Warunek ich przyjęcia jest jeden – muszą być kompletne. – Nie wolno wymontowywać z nich żadnych części – wyjaśnia właścicielka punktu.

Anna Kowalska

KĄCIK DLA DZIECI

CZY WIESZ, ŻE ...

... samochód – to prawdziwy problem w gospodarce odpadami. Co roku zwiększa się liczba wraków. Wyposażenie samochodu to prawdziwe zagrożenie dla środowiska naturalnego, z czego największym są płyny: hamulcowy, chłodniczy, resztki paliwa oraz elektrolity z akumulatora. Średniej wielkości samochód ważący około 1000 kg składa się z 710 kg żelaza i stali, 90 kg cynku, 30 kg szkła, 22 kg aluminium,  10 kg ołowiu, 6 kg miedzi, 5 kg cynku oraz 67 kg innych metali i substancji. Większość z nich to odpady niebezpieczne. Dlatego też istnieje konieczność utylizacji wraków.

... jeżeli do zbiornika wodnego (kanału lub rzeki) zostanie wylany jeden litr zużytego oleju silnikowego, to spowoduje on zanieczyszczenie aż 1 miliona litrów wody.

ZAGADKA

Gdzie na terenie powiatu szczycieńskiego znajdują się punkty zbierania pojazdów wycofanych z eksploatacji?

a) w Pasymiu i Rozogach,

b) w Szczytnie i Wielbarku.

Dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie