Już w najbliższy weekend czekają nas kolejne muzyczne doznania zapewnione przez artystów z najwyższej półki. W sobotę w kościele ewangelickim w Pasymiu wystąpi zespół harmonijek ustnych „Animato”, z kolei w niedzielę w Dźwierzutach wsłuchamy się w pełne nostalgii najpiękniejsze pieśni, ballady i romanse rosyjskie.

Czarodzieje harmonijek i rosyjskie romanse
Ks. prof. Zbigniew Stępniak z zespołem

Przed nami kolejna, ostatnia już, odsłona październikowych spotkań z muzyką w zabytkowych kościołach ewangelickich Pasymia i Dźwierzut. Odbywają się one w ramach tegorocznego cyklu XXIII Pasymskich Koncertów Muzyki Organowej i Kameralnej.

W sobotę 17 października w murach pasymskiego kościoła zagości zespół harmonijek ustnych ze Szczecina, „Animato”. Tworzący go muzycy są stałymi bywalcami polskich i europejskich festiwali, działają aktywnie w kraju, jak i poza jego granicami. W skład zespołu wchodzą: Marek Jaroszyński (harmonijka chromatyczna), Piotr Bieliński (harmonijka akordowa) oraz Piotr Włodarczyk (harmonijka basowa). Istniejące od 1978 r. trio posiada oryginalny styl wykonawczy bazujący na własnych opracowaniach popularnych utworów muzyki klasycznej i rozrywkowej. W swoim dorobku grupa ma kilka płyt kompaktowych z różnorodną muzyką, w tym ostatni album zatytułowany „Animato in classic”.

Zespół harmonijek ustnych „Animato”

W niedzielę 18 października w kościele w Dźwierzutach, na zakończenie tegorocznego festiwalu, wsłuchamy się w pełne nostalgii i miłości najpiękniejsze pieśni, ballady i romanse rosyjskie. Wystąpi znany już pasymsko – dźwierzuckiej publiczności śpiewak, ks. Zbigniew Stępniak (bass, basso profondo). Jest absolwentem Wyższego Seminarium Duchownego w Olsztynie, Instytutu Muzyki Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego (pedagogika muzyczna), Wydziału Wokalno – Aktorskiego Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy, Podyplomowego Studium Emisji Głosu przy AM w Bydgoszczy. Doktorat obronił na Wydziale Nauk Historycznych i Społecznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Stopień doktora habilitowanego uzyskał na Wydziale Wokalno – Aktorskim Akademii Muzycznej w Poznaniu w 2019 r. Pracuje na stanowisku profesora w Instytucie Muzyki UWM w Olsztynie. Pracę wykładowcy łączy z działalnością koncertową w kraju i za granicą. Podczas dźwierzuckiego koncertu towarzyszyć mu będą: pianistka Natalia Klykowa, skrzypek Yurij Rizun oraz wiolonczelista Krzysztof Koziatek.

Oba koncerty rozpoczną się o godz. 17.00. Wstęp na nie jest wolny. Obowiązuje reżim sanitarny!

(ew)