Wciąż nie wiadomo, czy szwedzki koncern meblowy IKEA wybierze na miejsce budowy swojego tartaku którąś z ofert z powiatu szczycieńskiego. Publiczna zapowiedź prezesa WFOŚ Adama Krzyśkowa, że wybór padł na Wielbark, jest przedwczesna.

Wysłannicy grupy przemysłowej Swedwood, należącej do szwedzkiego koncernu Ikea od kilku tygodni szukają na terenie województwa warmińsko-mazurskiego miejsca, na którym chcą wybudować tartak.

Wybrany teren musi spełniać jednak odpowiednie parametry techniczne i powierzchniowe. Nie może być mniejszy niż 100 ha (z czego tartak zajmie 7 ha), blisko musi być las, linia kolejowa i energetyczna. Wśród złożonych ofert rozpatrywane są m.in. propozycje z gmin Wielbark, Szczytno i Świętajno.

Podczas ubiegłotygodniowego spotkania starosty szczycieńskiego z sołtysami, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska Adam Krzyśków poinformował zebranych, że decyzja już zapadła i tartak będzie budowany w Wielbarku. Jednak wójt Grzegorz Zapadka tego nie potwierdza. Wystąpienie Krzyśkowa określa jako falstart.

- Jesteśmy na etapie negocjacji. Nie popadamy w euforię, bo do ostatecznych rozstrzygnięć jeszcze jest daleko - mówi wójt. Nie chce ujawnić szczegółów rozmów, zdradza tylko, że na terenie gminy Wielbark w grę wchodzi jeszcze budowa sklepu meblowego.

Gmina Wielbark spełnia podstawowe wymogi inwestora, lasów tu nie brakuje, są tory kolejowe i sieć energetyczna, a także odpowiedni teren, liczący ponad 100 ha. Tu jednak może pojawić się problem, bo gmina jest właścicielem tylko 1/5 gruntu. Reszta należy do agencji rolnej i prywatnych właścicieli. A transakcje związane ze sprzedażą gruntów nie należą do łatwych i szybkich.

- W innych rozpatrywanych przypadkach lokalizacji tartaku występują podobne problemy - mówi wójt, nie tracąc nadziei, że wybór Szwedów padnie na Wielbark. Według niego, ostatecznej decyzji należy się spodziewać do końca lutego.

Należąca do Ikei grupa przemysłowa Swedwood jest właścicielem fabryk produkujących meble i komponenty dla przemysłu meblarskiego oraz tartaków. W Polsce znajduje się 15 zakładów przemysłowych Swedwood, które zatrudniają ponad 6000 pracowników. Produkcja w 96% jest przeznaczona na eksport.

Na początku stycznia br. Szwedzi podpisali wieloletnie porozumienie z Dyrekcją Generalną Lasów Państwowych, na mocy którego będą mieli zapewnioną dostawę 250 tys. m3 surowca tartacznego rocznie. Plany zakładają stworzenie w województwie warmińsko-mazurskim łańcucha zintegrowanych zakładów przemysłowych reprezentujących cały ciąg technologiczny: od przetarcia surowca po finalny produkt - mebel.

(o)

2005.02.09